Exclusiv Șefii Rapidului au reacționat, după gestul făcut de Săpunaru în fața lui Lobonț
Exclusiv Dinu Gheorghe, mesaj direct pentru Dan Șucu: ”Gigi Becali l-a avertizat”
LIVE Stirile Digi Sport
1 - 1
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Du 30.07.2023 21:30

CFR Cluj – Universitatea Craiova 1-1. Remiză în Gruia la revenirea lui Laurențiu Reghecampf în SuperLigă

30.07.2023, 23:28

• BASCHET: Fenerbahce - Monaco, miercuri, 20:45, DGS 3

• Champions League: Borussia Dortmund - PSG, miercuri, 22:00, DGS 1

CFR Cluj și Universitatea Craiova au încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul din etapa a treia a SuperLigii.

Astfel, Laurențiu Reghecampf (47 de ani) a debutat cu o remiză în al doilea său mandat pe banca celor de la Universitatea Craiova.

CFR Cluj - Universitatea Craiova 1-1, în etapa a treia a SuperLigii

După ce ardelenii au semnat prima situație a meciului, iar Mitriță a cerut penalty în minutul 6, oltenii au deschis scorul în minutul 10.

Alexandru Crețu a punctat din șase metri, după o centrare din partea dreaptă trimisă de Alexandru Mitriță.

După primirea golului, cei de la CFR Cluj au presat și în finalul primei reprize au reușit egalarea.

Emmanuel Yeboah a punctat din șase metri, în minutul 39, din centrarea lui Tachtsidis.

Prima parte a jocului s-a încheiat cu ratarea lui Andrei Ivan. În minutul 43, atacantul oltean a trimis pe lângă poarta goală, din marginea careului mare.

Repriza a doua a fost una doar a ocaziilor, lipsită evident de goluri.

Crețu, Silva, Zajkov și Alex Mitriță au ratat pentru Universitatea Craiova, în timp ce Kresic, Yeboah, Jefte și Otele au avut ocazii pentru CFR Cluj.

În urma rezultatului din această etapă, cei de la CFR Cluj se află pe locul doi în campionat, cu 7 puncte, în timp ce Universitatea Craiova se află pe locul șase, cu 5 puncte.

VIDEO Rezumat CFR Cluj - Universitatea Craiova 1-1

Știrea inițială

CFR Cluj – Universitatea Craiova, LIVE VIDEO, ACUM, Digi Sport 1. Ambele echipe sunt neînvinse după primele două etape

CFR Cluj vine după egalul de pe teren propriu cu Adana Demirspol, scor 1-1, prima manșă din turul doi preliminar al Conference League.

În campionat, CFR Cluj a reușit două victorii: 2-0 cu Poli Iași și 3-1 cu UTA Arad.

Laurențiu Reghecampf (47 de ani) revine ca antrenor la Universității Craiova, în condițiile în care a mai pregătit echipa în perioada iulie 2021 – iunie 2022.

Mă bucur că vom avea parte de un meci important. Îl vom pregăti bine. Oricând joci cu CFR Cluj e un meci greu. A câștigat mulți ani la rând campionatul.

Are jucători cu experiență și a adus jucători de valoare. Va trebui să pregătim bine meciul și să ne ridicăm la un nivel foarte bun. Altfel nu vom putea câștiga.

E un dezavantaj că joci în cupele europene. E o oboseală în plus și ai parte de stres. E un avantaj pentru noi și trebuie să profităm.

Ambele meciuri europene pentru CFR Cluj vor fi foarte importante, pentru că are ca obiectiv calificarea în grupe. Dar CFR are destui jucători în lot și va arăta foarte bine la meciul cu noi”, a spus Laurențiu Reghecampf.

Universitatea Craiova a câștigat meciul cu Dinamo, scor 2-0, și a remizat cu Oțelul, scor 0-0.

Ultimele două confruntări dintre CFR Cluj și Universitatea Craiova s-au încheiat la egalitate, scor 1-1.

Ocazie CFR Cluj

Otele șutează de la distanță, dar mingea se duce pe lângă poartă.

• 90
    Info

Se acordă 7 minute de prelungire.

• 86 oc
    Ocazie Universitatea Craiova

Din lovitură liberă, Alex Mitriță șutează peste poartă.

• 82 fm
    Fază meci Universitatea Craiova

Surprins în poziție de ofsaid, Markovic ratează execuția singur cu portarul.

• 76 oc

Jefte Betancor șutează slab din șase metri, iar Popescu respinge.

• 68 oc

Zajkov trimite o lovitură de cap, dar balonul se duce pe lângă poarta lui Sava.

• 62 s

Iese Tachtsidis și intră Gneba.

• 62 s

Iese Avounou și intră Cvek.

• 57 oc

Raul Silva reia cu capul o minge centrată din partea dreaptă, dar Sava respinge spectaculos în corner.

• 57 s

Iese Ișfan și intră Markovic.

• 55 cg
    Cartonaş galben CFR Cluj

Morgan este avertizat.

• 47 oc

Nicușor Bancu scoate de două ori de pe linia porții loviturile de cap trimite de Kresic și Yeboah.

• 46 oc

Alexandru Crețu șutează din marginea careului mare, dar Sava respinge mingea în față.

Începe repriza a doua a meciului.

Se încheie prima parte a meciului.

• 45
    Info

Se acordă un minut de prelungire.

• 43 oc

Andrei Ivan scapă singur cu Sava, dar atacantul Universității Craiova trimite pe lângă poartă.

• 39 g
    Gol CFR Cluj

Yeboah restabilește egalitatea pe tabela de marcaj. Ghanezul punctează din centrarea lui Tachtsidis.

• 38 oc

Muhar șutează din afara careului mare, dar mingea se duce pe lângă.

• 36 oc

Krasniqi șutează la colțul lung, dar mingea se duce pe lângă poartă.

• 33 oc

Daniel Bîrligea șutează din partea dreaptă, dar mingea se duce pe lângă.

• 29 cg

Yeboah este avertizat.

• 24 oc

Alex Mitriță trimite un șut modest din interiorul careului mare.

• 19 oc

Muhar șutează de la 17 metri, dar Popescu este la post și respinge în lateral.

• 13 oc

Alexandru Ișfan șutează din marginea careului mare, dar mingea  este deviată în corner.

• 10 g
    Gol Universitatea Craiova

Alexandru Crețu punctează din șase metri, după centrarea venită din partea stângă care a fost trimisă de Alexandru Mitriță.

• 8 oc

Muhar trimite o lovitură de cap din șase metri, dar Popescu intervine și respinge.

• 6 cg

Vlădoiu este avertizat.

• 5 fm

Alexandru Mitriță solicită lovitură de la 11 metri, după ce cade în careul celor de la CFR Cluj.

• 3 oc

Daniel Bîrligea șutează din marginea careului mare, dar Popescu este la post și reține mingea fără probleme.