ion craciunescu
Exclusiv Ion Crăciunescu a dat verdictul după CFR - Craiova 1-2! Două penalty-uri neacordate: ”Se duce cu intenție!”
vasile mogos-cfr cluj
Vasile Mogoș, declarația serii după CFR - Craiova 1-2: ”Ghinion? Nu e vorba de asta. N-a pălit-o bine Bîrligea!”
ilie
Exclusiv ”Poate juca lejer la orice echipă din România”. Ilie Dumitrescu, ”vrăjit” de un fotbalist care se bate la retrogradare
Fotbal Club
1 - 0
Viitorul Viitorul
Du 20.05.2018 21:45

CFR Cluj - Viitorul 1-0. Ardelenii sunt noii campioni ai României, după lovitura dată de eroul Djokovic!

20.05.2018, 22:51

• Baraj EURO: Bosnia si Hertegovina - Ucraina, joi, 21:45, DGS 1

• Elite League U20: Romania - Italia, joi, 18:00, DGS 1

CFR Cluj este noua campioană a României, după victoria obținută duminică, în ultima etapă, scor 1-0 cu Viitorul, echipa care cucerise trofeul în urmă cu un an. Damjan Djokovic a dat lovitura decisivă și a fost eroul "feroviarilor": a început ca rezervă și a intrat în locul accidentatului Bordeianu, înainte să marcheze singurul gol al meciului, în minutul 43.

Ardelenii n-au fost lipsiţi de emoţii. După un sfert de oră de joc, cei 17.000 de spectatori care au umplut tribunele stadionului din Gruia a împietrit, la lobul lui Ganea peste Arlauskis, dar şi peste poartă.

Accidentat involuntar de Ianis Hagi, Bordeianu i-a lăsat locul pe teren lui Damjan Djokovic, cel care avea să fie eroul vișiniilor. Cu două minute înainte de pauză, croatul marcat cel mai important gol al sezonului pentru CFR, cu o lovitură de cap imparabilă.

După pauză, Viitorul n-a mai ajuns la poarta CFR-ului. În schimb, putea să-şi marcheze în propria poartă, prin De Nooijer (69). Clujenii au ţinut cu dinţii de minge şi de rezultat. Victoria cu 1-0 le-a adus titlul şi încheie un deceniu în care CFR se mândreşte cu 4 campionate câştigate.

VIDEO CFR Cluj - Viitorul 1-0

• 90+6 fr2

Fluier final a declanșat FIESTA la Cluj! CFR este noua campioană a României!

• 90+5 cg cg

Cartonaș galben pentru Mario Camora, care a întîrziat deliberat repunerea mingii în joc.

• 90+2 s s

Schimbare la CFR Cluj: iese Ciprian Deac (accidentat) și intră Laurențiu Rus.

• 90

De la margine se arată 4 minute de prelungiri.

• 86 info

Publicul clujean scandează: "Campionii, campionii! Ole, ole, ole!"

• 82 s s

Schimbare la CFR: iese Țucudean (atacant) și intră Mailat (mijlocaș dreapta). Omrani trece în centrul atacului.

• 78 fm fm

Momente bune pentru CFR Cluj. La ultima fază, Omrani nu a reușit să se întoarcă la poartă și să șuteze, după o pasă primită de la Țucudean.

• 69 oc oc

Ocazie pentru CFR! De Nooijer a fost aproape de autogol, după o centrare trimisă de Țucudean de pe stânga atacului clujean. Olandezul a deviat cu stângul și mingea a trecut la mică distanță de poarta lui Cojocaru.

• 63 s s

Schimbare la Viitorul: iese Hodorogea (fundaș central) și intră Gavra (atacant). Băluță coboară în centrul apărării.

• 62 fm fm

Viitorul a început bine această repriză, cu apariții dese în jumătatea adversă, dar fără să își creeze ocazii la poarta lui Arlauskis.

• 60 s s

Schimbare la Viitorul: iese Ghiță (fundaș central) și intră Lima (fundaș dreapta). După această mutare, Mladen trece în centrul apărării la Viitorul.

• 56 cg cg

Cartonaș galben pentru Cicâldău, după un fault asupra lui Culio.

• 53 fm fm

Accidentare pentru Țucudean, care s-a lovit cap în cap cu un apărător advers, la o fază în care a reluat cu capul alături de poartă. E nevoie de intervenția medicilor, care scot bandajele din truse. Atacantul clujenilor poate continua, cu un plasture pe arcada dreaptă.

• 50 cg cg

Cartonaș galben pentru Ghiță, pentru un fault comis la 20 de metri de propria poartă, în poziție centrală, prin care l-a oprit pe Omrani, care putea profita de o eroare a lui Hodorogea.

Schimbare la pauză făcută de Viitorul: iese Voduț și intră Mățan.

Începutul reprizei secunde.

• 45+1

Pauză la Cluj, acolo unde CFR conduce cu 1-0 în fața Viitorului. La București, FCSB are 1-0 cu Astra Giurgiu. La aceste scoruri, CFR Cluj ar fi noua campioană a României.

• 43 g g

GOOOOL CFR Cluj! Damjan Djokovic a deschis scorul pentru ardeleni! Croatul a înscris cu o lovitură de cap imparabilă, prin care a catapultat mingea direct în vinclul porții lui Cojocaru.

• 41

În celălalt meci care contează în lupta pentru titlu, FCSB a deschis scorul în fața Astrei, în minutul 41.

• 40 fm fm

Djokovic, proaspăt intrat pe teren, a primit în careu o centrare venită dintr-o lovitură liberă de la mare distanță și a deviat cu capul, pe spate, dar mingea s-a dus cu mult pe lângă poartă.

• 37 s s

Schimbare la CFR Cluj: Bordeianu nu mai poate continua după accidentarea suferită mai devreme la gleznă și e înlocuit de Damjan Djokovic.

• 31 fm fm

Momente de întrerupere la Cluj, acolo unde Bordeianu are nevoie de îngrijiri medicale, după un duel cu Ianis Hagi, care l-a lovit la gleznă, în încercarea de a proteja mingea.

• 30 fm

Fazele periculoase s-au rărit în această perioadă, după un start foarte alert.

• 22 oc oc

Ocazie pentru CFR! Țucudean a reluat cu capul din centrul careului o centrare dintr-un corner de pe stânga, dar a trimis pe direcția portarului Cojocaru, care a prins fără probleme.

• 22 fm

Ritm excelent la Cluj, acolo unde CFR și Viitorul se află la egalitate, scor 0-0.

• 19 fm fm

Centrare periculoasă a lui Camora în mijlocul careului oaspeților, dar Mladen a reușit să respingă în corner.

• 16 oc oc

Ocazie imensă pentru Viitorul! Ganea a primit liber pe dreapta, a pătruns în careu și a finalizat cu un lob peste portarul Arlauskis, care ar fi fost bătut dacă mingea nu ar ratat cu puțin ținta și nu ar fi căzut pe plasă.

• 11 fm fm

Țucudean a fost lansat foarte bine spre poartă, pe partea dreaptă, dar Ghiță s-a ținut foarte bine după el, l-a ajuns în careu și a reușit să îl deposedeze cu o intrare prin alunecare perfect efectuată.

• 8 fm fm

CFR continuă să preseze. A ajuns de câteva ori în careul advers, dar ultima pasă sau ultima execuție au lăsat de dorit până acum.

• 3 oc oc

Șansă de gol și pentru CFR! Omrani a scăpat spre poartă, a pătruns în careu și a întors ultimul adversar pe care îl avea în față, dar șutul cu stângul s-a dus peste poarta apărată de Cojocaru.

• 2 oc oc

Ocazie pentru Viitorul! Oaspeții sunt periculoși încă din startul partidei. Ganea l-a găsit pe Voduț cu o centrare de pe dreapta, dar lovitura de cap a acestuia s-a dus cu puțin alături de poartă.

Fluier de start al meciului dintre CFR Cluj și Viitorul, din etapa a 10-a a play-off-ului Ligii 1 și de rezultatul căruia depinde în mare parte soarta titlului de campioană României.