gnahore
Video Dinamo - FC Voluntari 1-1. ”Câinii Roșii” au rămas pe loc direct retrogradabil. Ilfovenii, în afara ”zonei roșii”
minge
Echipa etapei a 5-a din play-off-ul și play-out-ul SuperLigii + cine este antrenorul rundei
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-UNIVERSITATEA CRAIOVA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (29.04.2024)
Live Video&Text Rapid - Universitatea Craiova 1-2, ACUM, Digi Sport 1. Oltenii dau lovitura în prelungiri! Crețu a marcat în minutul 90+6
Etapa 7 Superliga: Rapid-Universitatea Craiova
Play-off
Chindia Targoviste Chindia Targoviste
1 - 2
FC Botosani FC Botosani
Vi 15.04.2022 17:30

Chindia - FC Botoșani 1-2. Moldovenii au întors scorul. Târgoviștenii au ratat mai mult și au avut și o bară

15.04.2022, 19:18

• SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

După două eșecuri la rând, FC Botoșani a învins-o cu 2-1 pe Chindia în deplasare, în etapa a cincea din play-out. Târgoviștenii au ratat mai mult și au avut și o bară.

Chindia - FC Botoșani 1-2. Târgoviștenii au avut și o bară

Meciul a început cu Chindia la conducerea jocului, iar Pap a reținut pe linia porții șutul lui Andrei Șerban. Apoi Dulca și Passaglia nu au avut nici ei noroc. Echipa lui Emil Săndoi a deschis scorul în minutul 41, prin lovitura de ca a lui Chamed.

Doar două minute a ținut bucuria Chindiei, pentru că Mihai Roman a egalat. După o oră de joc, Passaglia a irosit o șansă bună în careu, iar Popadiuc a trimis la o palmă de bară.

Chindia - FC Botoșani 1-2. Moldovenii au egalat, temporar, Rapidul în clasamentul din play-out

Botoșaniul a preluat conducerea în minutul 66, după ce Papa a trimis lobat, cu capul, pe spate. Însă tot târgoviștenii au atacat mai mult, iar Sila a ratat singur cu portarul.

A urmat transversala lui Pițian, care apoi a fost aproape de autogol. Pe final, Botoșaniul a mai avut o oportunitate, dar portarul a scos spectaculos de sub transfersală.

După acest sucecs, Botoșaniul a egalat liderul din play-out, Rapid.

VIDEO cu rezumatul meciului Chindia - FC Botoșani 1-2:

Etapa cu numărul 5 din play-outul Ligii 1 debutează vineri cu partida în care Chindia primește vizita celor de la FC Botoșani

• Meciul dintre Chindia și FC Botoșani se joacă de la ora 17:30 și poate fi urmărit în format LIVE VIDEO pe Digi Sport 1, dar și pe www.digisport.ro sau în aplicația Digi Sport (disponibilă pe Google Play și App Store), de către abonații RCS & RDS.

Chindia - FC Botoșani, Live Video, 17:30, Digi Sport 1. Târgoviștenii pot lega două victorii consecutive

Gazdele meciului de vineri au obținut recent prima victorie din play-out, contra celor de la Academica Clinceni, scor 3-0. Târgoviștenii au rămas, totuși, pe locul 13, care îi va trimite la baraj.

În cazul unei victorii, însă, trupa lui Emil Săndoi (57 de ani) o va depăși pe CS Mioveni și, dacă formația lui Alexandru Pelici (48 de ani) va pierde puncte cu Dinamo, Chindia o va depăși în clasament.

Târgoviștenii au 22 de puncte, la egalitate cu cei de la CS Mioveni, însă au pierdut meciul direct, scor 0-1.

Chindia - FC Botoșani, Live Video, 17:30, Digi Sport 1. Moldovenii luptă pentru visul european

De partea cealaltă, FC Botoșani se luptă pentru unul dintre cele două locuri care asigură prezența în preliminariile Conference League. Moldovenii au 29 de puncte strânse, la doar o lungime în spatele celor de la Sepsi și la trei în spatele liderului Rapid.

Echipa pregătită de Marius Croitoru (41 de ani) se află, însă, într-o formă care nu o avantajează deloc înaintea duelului cu Chindia. FC Botoșani a pierdut ultimele două partide disputate, 0-3 contra lui Rapid și 0-1 împotriva lui Sepsi

Ocazie FC Botosani

Roman șutează din afara careului, dar portarul respinge spectaculos, de subtransversală.

• 82 s
    Schimbare Chindia Targoviste

Jipa intră în locul lui Șerban.

• 82 s

Corbu intră în locul lui Dinu.

• 82 s

Chunchucov intră în locul lui Passaglia.

• 77 oc

Florescu centrează din lovitură liberă, dar Moldovan respinge de sub transversală devierea lui Pițian, care a fost aproape de autogol.

• 73 oc
    Ocazie Chindia Targoviste

Chamed centrează din lovitură liberă, iar Pițian reia în transversală.

• 71 oc

Iacob îi pasează lui Sila, care rămâne singur cu portarul, dar se complică și e deposedat din spate de Dican.

• 66 g
    Gol FC Botosani

Florescu centrează din lovitură liberă, iar Papa înscrie cu capul, pe spate.

• 65 s

Sila intră în locul lui Popadiuc.

• 65 s

Jaja intră în locul lui Mailat.

• 64 oc

Popadiuc șutează din afara careului, dar mingea trece la o palmă de bară.

• 61 oc

Pițian îi pasează lui Passaglia, care fentează trei adversari și șutează pe jos, dar portarul reține de la rădăcina barei.

Tîrcoveanu intră în locul lui Mateus Santos.

La pauză, Chindia - FC Botoșani 1-1.

• 43 g

După  centrare lungă în careu, Pițian sare pe sub minge, iar Mihai Roman egalează.

• 41 g
    Gol Chindia Targoviste

Florea centrează de pe stânga, iar Chamed înscrie cu o lovitură de cap.

• 25 oc

Butean centrează pe jos, dar Passaglia trimite mult peste poartă.

• 6 oc

După o combinație frumoasă, Marco Dulca șutează slab, exact în brațele portarului.

• 5 oc

Popadiuc centrează de pe stânga în careu, Iacob deviază până la Andrei Șerban, care șutează, dar portarul Eduard Pap reține chiar pe linia porții.