Video Moment controversat la Rapid - Universitatea Craiova: ”Ce greșeală!”
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-UNIVERSITATEA CRAIOVA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (29.04.2024)
Foto Nu s-au învățat minte! Spectacol pirotehnic la Rapid, cu Daniel Niculae în tribune
Live Video&Text Rapid - Universitatea Craiova 1-1, ACUM, Digi Sport 1. Burmaz a adus egalarea pentru giuleșteni
Etapa 7 Superliga: Rapid-Universitatea Craiova
Play-off
Chindia Targoviste Chindia Targoviste
1 - 2
Petrolul Ploiesti Petrolul Ploiesti
Vi 05.05.2023 20:30

Chindia - Petrolul 1-2. Ploieștenii au întors scorul, după ce târgoviștenii au avut gol anulat. Câte o bară de fiecare parte

05.05.2023, 22:20

• SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

După eșecul din etapa trecută, Chindia a mai suferit una, 1-2 cu Petrolul și are emoții cu salvarea de la retrogradare. Trupa lui Toni Petrea a condus, dar ploieștenii au întors scorul, într-un meci cu o reprize secundă spectaculoasă, cu două bare și un gol anulat.

Chindia - Petrolul 1-2. Ambele echipe au avut câte o bară

Petrolul a luat gol în minutul 5, prin reușita lui Popadiuc. Imediat, Chindia a avut șansa să marcheze din nou, însă Doua a scos din fața porții lovitura de cap a lui Popa. Ploieștenii au avut prima ocazie mai importantă abia în prelungirile primei reprize, dar portarul Căbuz a avut noroc.

În repriza a doua, jocul s-a schimbat total, iar Corinus a nimerit transversala și a mai avut o ocazie peste un minut. Petrolul a egalat însă în minutul 50, după o gafă de pomină a portarului Chindiei.

Chindia - Petrolul 1-2. Târgoviștenii au avut un gol anulat

După un șut al lui Budescu, care a trecut pe lângă vinclu, Chindia a avut un gol anulat cu ajutorul VAR-ului. Ploieștenii au avut și ei o bară prin Irobiso, însă la cealaltă poartă, Șerban nu a nimerit ținta.

Când meciul părea să se ducă spre o remiză, Petrolul a marcat golul de 2-1 în minurul 77, prin Grozav, aflat la a zecea reușită din acest sezon. Chindia a forțat egalarea, dar Cooper a șutat slab și nu i-a pus probleme portarului. Până la final, ambele echipe au avut câteva acțiuni ofensive, dar nu s-a mai marcat.

VIDEO cu rezumatul meciului Chindia - Petrolul 1-2:

Partida dintre Chindia Târgoviște și Petrolul Ploiești se va juca astăzi, de la ora 20:30, în DIRECT pe Digi Sport 1 și LIVE VIDEO și TEXT pe digisport.ro.

De asemenea, abonații RCS&RDS pot viziona confruntarea, pe teritoriul României, și în aplicația Digi Sport, disponibilă în App Store și Google Play.

Chindia Târgoviște - Petrolul Ploiești LIVE VIDEO, ora 20:30, pe Digi Sport 1. Meciul se va juca pe Ilie Oană

Încleștarea dintre cele două grupări va avea loc pe stadionul Ilie Oană din Ploiești, cel care le-a fost casă târgoviștenilor în actuala stagiune.

Astfel, trupa oaspete pornește cu un avantaj. În sezonul regulat, cele două formații și-au împărțit victoriile.

Ploieștenii s-au impus când erau oaspeți, 3-2, iar cei de la Chindia și-au luat revanșa și au învins cu 2-1 când au jucat drept grupare oaspete.

Chindia Târgoviște - Petrolul Ploiești LIVE VIDEO, ora 20:30, pe Digi Sport 1. Oaspeții, ca și scăpați de emoțiile retrogradării

"Lupii" au scăpat de emoțiile retrogradării datorită rezultatelor bune obținute în play-out. În acest moment, trupa lui Florin Pârvu are 31 de puncte, 9 peste adversara din această seară, care este pe primul loc care ar duce la baraj.

Clasament Liga 1

• 90+7 fr2

Chindia - Petrolul se termină 1-2.

• 90+6 oc
    Ocazie Petrolul Ploiesti

Moldoveanu șutează din unghi, dar portarul deviază în plasa laterală.

• 90+5 oc
    Ocazie Chindia Targoviste

Popadiuc trimite din lovitură liberă, dar peste poartă.

• 90+1 s
    Schimbare Petrolul Ploiesti

Dumitriu intră în locul lui Irobiso.

• 90+1 oc

Irobiso șuteză din marginea careului, dar pe lângă poartă.

• 88 oc

Șerban șutează pe jos, dar slab și portarul reține.

• 80 oc

După o centrare din corner, Cooper reia slab, mingea îl atinge pe Papp, dar e reținută de portar.

• 77 g
    Gol Petrolul Ploiesti

Papp interceptează o minge, care sare la Grozav, acesta driblează scurt, șutează plasat și înscrie.

• 76 oc

După o centrare de pe stânga, mingea e respinsă până la Șerban, care șutează de la 16 metri, dar puțin pe lângă poartă.