Cristi Balaj a criticat arbitrajul de la Chindia Târgoviște - CFR Cluj: ”S-a greșit major!” Ce a spus despre Dan Petrescu
articol scris de Digi Sport08.08.2022, 16:30
CFR Cluj a câștigat partida cu Chindia Târgoviște cu scorul de 2-0, în etapa a patra din Liga 1.
![CFR-CLUJ-UNIVERSITATEA-CRAIOVA-PLAY-OFF-LIGA-1-CASA-PARIURILOR-15.05.2022-13-1-scaled](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIyJTJGMDUl/MkYyNSUyRjE1MTYxNTFfMTUxNjE1MV9D/RlItQ0xVSi1VTklWRVJTSVRBVEVBLUNS/QUlPVkEtUExBWS1PRkYtTElHQS0xLUNB/U0EtUEFSSVVSSUxPUi0xNV8wNV8yMDIy/LTEzLTEtc2NhbGVkLTEuanBnJnc9MTA2/MCZoPTYzNiZoYXNoPWNiOTYzNjljM2U2NzM1NjFiMjVhMjY1OTBjNWM2NDE5.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Cristi Balaj, președintele celor de la CFR Cluj, este de părere că, la fel ca multe alte meciuri ale ardelenilor, partida dintre Chindia Târgoviște și CFR Cluj a fost afectată grav de problemele de arbitraj. Ardelenii au avut doi jucători eliminați, Yeboah și Debeljuh. Dacă în cazul lui Debeljuh, Balaj a mărturisit că acesta a fost eliminat corect, după ce și-a lovit cu cotul un adversar, în ceea ce îl privește pe Yeboah, oficialul ardelenilor este convins că s-a convins o nedreptate.
Cristi Balaj a criticat arbitrajul de la Chindia Târgoviște - CFR Cluj: ”S-a greșit major!” Ce a spus despre Dan Petrescu
Iulian Călin i-a arătat cartonașul roșu fotbalistului, după o intrare imprudentă a acestuia asupra lui Ioniță. Totuși, Balaj crede că atacantul lui CFR Cluj a îndoit piciorul în încercarea de a atenua impactul, caz în care se acordă doar cartonaș galben.
”La meciul cu U Craiova 1948, unde am avut un jucător lovit în primele minute cu cotul, cu buza sparta, a avut nevoie de copci când s-a întors la Cluj, arbitrul Chivulete nu a considerat de cuviință să elimine jucătorul pentru folosirea brațului la nivelul feței adversarului, provocându-i acea plagă.
Mi se pare corect să îmi exprim opinia și să spun că s-a greșit major. Același arbitru nu a acordat o lovitură de pedeapsă la o împingere evidentă asupra lui Bordeianu. Un jucător a venit din spate, în alergare, împingându-l, dar nu am spus nimic după meci.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Am observat că arbitrul a fost delegat rezervă etapa următoare, iar după două etape a primit meci. Ce să înțelegem? Că nu sunt probleme când se greșește împotriva CFR-ului? Acum, vine acest meci, când Yaboah joacă mingea, adevărat în prezența adversarului, dar mingea l-a lovit prima dată în abdomen pe jucătorul Chindiei, iar contactul a fost atenuat de Yeboah, care îndoaie piciorul tocmai pentru a atenua acest contact.
Vassaras ne-a învățat că un jucător care joacă mingea cu picior întins și după aceea, în urma contactului, retrage piciorul, nu folosește acea forță pentru a provoca accidentarea adversarului. Atunci, se dă doar cartonaș galben, pentru că a jucat mingea în mod imprudent”, a declarat Cristi Balaj, conform sport.ro.
După eliminarea lui Yeboah, Dan Petrescu s-a enervat foarte tare și a mers la centralul partidei pentru a-i cere explicații, moment în care Iulian Călin i-a arătat și antrenorului de la CFR Cluj cartonașul roșu.
Chiar dacă CFR Cluj a câștigat meciul, Dan Petrescu nu a apărut la flash-interviu, iar Cristi Balaj crede că antrenorul are un motiv întemeiat.
”Nici nu știu dacă aveam voie să dea declarații Petrescu, fiind eleminat avea acea interzicere de a reprezenta în calitate de antrenor al echipei”, a mai spus Balaj.
VIDEO Rezumatul partidei Chindia Târgoviște - CFR Cluj 0-2
Etichete: cfr cluj , arbitraj , cristi balaj , chindia , iulian calin
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...