botosani
Live Video&Text Petrolul - FC Botoșani 1-1, ACUM, Digi Sport 1. Irobiso a restabilit egalitatea după șapte minute
gigi becali cruce
A auzit că-l vrea Gigi Becali la FCSB și i-a dublat salariul. ”Ar fi putut semna oriunde”
Decizia luată de FRF, după ce Andrei Burcă a suferit o ruptură musculară înainte de EURO 2024
Etapa 7 Superliga: Petrolul-Botosani
Play-out
CS Mioveni CS Mioveni
0 - 0
FC Voluntari FC Voluntari
Vi 04.02.2022 17:30

CS Mioveni - FC Voluntari 0-0. Zero inspirație pentru ilfoveni. Oaspeții au încheiat meciul fără niciun șut pe poartă

04.02.2022, 19:25

• SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

CS Mioveni și FC Voluntari nu au reușit să producă decât o remiză albă în meciul din cadrul etapei cu numărul 24 a Ligii 1.

În prima parte, niciuna dintre cele două echipe nu și-a asumat prea multe riscuri. Gazdele au trimis prima amenințare abia în minutul 28, când Coșereanu a încercat în zadar să redirecționeze o minge cu capul spre poarta adversă. 11 minute mai târziu, Iacob a expediat primul șut pe poartă al meciului, de la aproximativ 40 de metri, dar Popa a reținut fără probleme.

CS Mioveni - FC Voluntari 0-0. Oaspeții au încheiat meciul fără niciun șut pe poartă

Gazdele au intrat mult mai hotărâte în repriza a doua. Buziuc a fost aproape de gol în minutul 59, din lovitură liberă. Cea mai mare ocazie a meciului i-a aparținut tot lui CS Mioveni, când Toma a încercat să îl învingă cu latul pe Popa, în minutul 71.

Cei de la FC Voluntari nu au reușit să trimită nici măcar un șut pe poartă în decursul acestui meci. Prin acest rezultat, ambele echipe rămân pe același loc în campionat - FC Voluntari este pe locul 3, cu 42 de puncte, în timp ce CS Mioveni se poziționează tot pe locul 11, cu 26 de puncte.

VIDEO cu rezumatul meciului CS Mioveni - FC Voluntari 0-0:

CS Mioveni - FC Voluntari 0-0. În tur, ilfovenii s-au impus cu 4-0

Argeșenii sunt momentan ”adăpostiți” de locurile care retrogradează direct, distanța față de Dinamo, locul 15, fiind de 13 puncte, dar lupta pentru locul de baraj este deschisă. U Craiova 1948 ocupă acum poziția 14, cu 22 de puncte, trei mai puține față de Mioveni.

În acest sens, orice eșec de-al trupei lui Alexandru Pelici poate complica situația din clasament.

În tur, FC Voluntari s-a impus cu 4-0 în fața celor de la Mioveni.

În schimb, Voluntari, la cel mai bun sezon din istorie, trage din greu pentru a-și ”betona” locul 3 măcar până la intrarea în play-off. Teoretic, cel puțin momentan, doar FC Botoșani pare ”a amenința” podiumul, distanța dintre cele două echipe fiind de trei puncte.

Altfel, Denis Ciobotariu (23 de ani), fundașul central al celor de la FC Voluntari, împrumutat de CFR Cluj până la finalul ediţiei 2021-2022 a Ligii 1, a vorbit despre relația pe care o are cu tatăl său, Liviu Ciobotariu (50 de ani), situație inedită.

CS Mioveni - FC Voluntari LIVE VIDEO, 17:30, Digi Sport 1 | Echipele probabile

CS Mioveni: Ducan – Iacob, Scarlatache, Garutti – Oancea, Vereș, Dumitriu, Șerbănică – Rădescu, Buziuc, Sanoh
Antrenor: Alexandru Pelici

FC Voluntari: M. Popa – D. Ciobotariu, Tamaș, Armaș, Briceag – Meleke, Droppa – Costin, I. Gheorghe, Rață – Nemec

Ocazie CS Mioveni

Toma trimite cu latul din interiorul careului de șaisprezece metri, pe direcția lui Popa.