FOTBAL:RAPID BUCURESTI-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (15.04.2024)
Sepsi - Rapid, LIVE VIDEO, ora 20:30, la DGS 1. Giuleștenii n-au nicio victorie în acest sezon în fața covăsnenilor
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-UNIVERSITATEA CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (27.11.2023)
Exclusiv Întrebat de Rapid, Ioan Ovidiu Sabău a început să râdă: ”Te-am încuiat!”
Martin O’Neill, răspuns misterios în momentul în care a fost întrebat dacă negociază cu Dan Șucu

• SuperLiga: Sepsi - Rapid, vineri, 20:30, DGS 1

FCU Craiova 1948 a reușit să o învingă pe Dinamo, scor 1-0, în cadrul unei partide din etapa a noua a SuperLigii

Dinamo - FCU Craiova 1948 0-1

Prima repriză a fost lipsită de ocazii mari, iar Compagnucci a fost cel mai aproape de gol în minutul 45+1.

În cea de-a doua repriză, cele două formații și-au dat drumul la joc, iar William Baeten a înscris un gol superb în minutul 61.

Dinamo a încercat să revină, dar șuturile lui Dennis Politic și Cristi Costin nu l-au putut învinge pe Robert Popa.

VIDEO cu rezumatul partidei Dinamo - FCU Craiova 1948

Elevii lui Ovidiu Burcă vin după un eșec drastic în ultima etapă, scor 0-4 pe terenul Rapidului. În acest moment, Dinamo ocupă locul 11 în clasament și are 8 puncte acumulate în 7 meciuri disputate.

De cealaltă parte, FCU 1948 Craiova este pe locul 9 în România și are 9 puncte acumulate în 8 meciuri jucate. În ultimul meci, oltenii s-au distrat în fața campioanei en-titre și au câștigat cu scorul de 4-0 contra Farului.

Ultima confruntare directă dintre Dinamo și FCU 1948 Craiova a avut loc în octombrie 2022, iar meciul s-a încheiat la egalitate, scor 0-0, în Cupa României.

Ovidiu Burcă știe cum o poate face pe Dinamo să se lupte din nou pentru titlu

Ovidiu Burcă se arată încântat de parcursul echipei și este sigur că va reuși alături de elevii săi o clasare cât mai bună la finalul sezonului.

În plus, tehnicianul a vorbit și despre eșecul usturător cu Rapid, scor 0-4. Acesta este de părere că înfrângerea din derby l-a făcut să conștientizeze lipsurile echipei sale.

„Ca nou promovată, schimbarea nu poate veni peste noapte. E nevoie de inserarea în echipă a unor elemente care în timp pot funcționa. Având răbdare, poți avea succes cu un anumit tip de jucător pentru care, la momentul venirii la echipă, lucrurile n-au funcționat așa cum ți-ai dorit. Am încercat să găsim cele bune multe soluții la bugetul pe care îl avem.

Formarea unei noi echipe nu se poate întâmpla peste noapte. Dar am văzut lucruri bune, care ne dau speranțe că putem să formăm o echipă competitivă anul acesta. Calitatea jucătorilor din Liga 1 e mult mai bună, antrenorii au mai mare experiență. Încercăm să ne adaptăm din mers. Am ridicat nivelul echipei destul de mult față de anul trecut. Marea provocare a fost să ne rupem de tot ce a fost anul trecut, să vedem ce funcționează anul acesta cu adevărat.

Contactul cu pretențiile Ligii 1 a fost destul de puternic, dar ne-a făcut să vedem care sunt lipsurile noastre și unde trebuie să insistăm. Înfrângerea cu Rapid ne-a usturat foarte tare, dar face parte din proces. Eu cred că suntem pe drumul bun, pauza asta ne prinde bine, e un moment în care am făcut mai multe analize și lucrăm la ce ne-a adus foarte mult succes anul trecut, un spirit de echipă, organizare tehnică extraordinar de bună”, a declarat Ovidiu Burcă pentru Dinamo TV.

• 90+6 final
  • 90+3 oc
    Ocazie Dinamo

Cristi Costin șutează de la marginea careului, dar balonul lovește doar bara!