minge
Echipa etapei a 5-a din play-off-ul și play-out-ul SuperLigii + cine este antrenorul rundei
malda
Video Ce a spus Marius Măldărășanu, după ce Hermannstadt a obținut un punct în minutul 90+3
gigi becali
Exclusiv ”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de Gigi Becali: ”Îi dau 500.000 € pentru 6 meciuri!”
Dinamo Dinamo
1 - 2
FCU 1948 Craiova FCU 1948 Craiova
Vi 08.04.2022 20:30

Dinamo - U Craiova 1948 1-2. Oltenii au fost conduși din secunda 35, dar au dat lovitura în prelungiri

08.04.2022, 22:20

• SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

Dinamo a condus-o pe U Craiova 1948 încă din secunda 35, însă echipa lui Nicolo Napoli a egalat în debutul reprizei secunde și apoi a dat lovitura în prelungiri.

Dinamo - U Craiova 1948 1-2. "Câinii" au condus din secunda 35

Nici bine nu a fluierat arbitrul startul meciului, că dinamoviștii au și deschis scorul, când Irobiso a împins în poartă mingea primită de la Morar.

După câteva minute, De Moura a fost aproape de autogol, iar apoi Irobiso a cerut de două ori penalty.

Craiova a avut cea mai mare ocazie din prima repriză prin Van Durmen, care a nimerit bara, iar apoi Kovacic nu l-a putut învinge pe portar.

Dinamo - U Craiova 1948 1-2. Compagno a marcat în prelungiri

Ultima șansă a primei reprize le-a aparținut "câinilor", dar Irobiso nu a nimerit ținta.

Repriza a doua a început ca și prima, cu gol. A făcut-o Hyughebaert în minutul 50.

Finalul a fost însă "de foc". Dinamo a ratat o ocazie uriașă prin Carp, în minutul 89, iar în prelungiri, Compagno a dat lovitura.

VIDEO cu rezumatul meciului Dinamo - U Craiova 1948 1-2:

Etapa a patra din play-outul Ligii 1 debutează vineri cu două meciuri, iar unul dintre ele este confruntarea dintre Dinamo și U Craiova 1948

• Dinamo - U Craiova 1948 se joacă de la ora 20:30 și va putea fi urmărit în format LIVE VIDEO pe Digi Sport 1, dar și pe www.digisport.ro sau în aplicația Digi Sport (disponibilă pe Google Play și App Store), de către abonații RCS & RDS.

Dinamo - U Craiova 1948, Live Video, 20:30, Digi Sport 1. "Câinii roșii" pot bifa două victorii la rând pentru prima dată în acest sezon

Înainte de partida din Ștefan cel Mare, Dinamo continuă să se claseze pe locul 14, care o va trimite la baraj. "Câinii roșii" au reușit, totuși, să obțină o victorie în cel mai recent meci, 2-0 contra Chindiei, în urma căreia s-au apropiat la 6 puncte de CS Mioveni, formație aflată pe primul loc care garantează rămânerea în Liga 1.

Dacă va reuși să obțină trei puncte și în duelul contra grupării din Bănie, trupa lui Dusan Uhrin jr. (54 de ani) va lega două victorii consecutive pentru prima oară în acest sezon.

O înfrângere, o remiză și o victorie sunt cele trei rezultate obținute de Dinamo în faza play-outului.

Dinamo - U Craiova 1948, Live Video, 20:30, Digi Sport 1. Oltenii, neînvinși în play-out

De partea cealaltă, U Craiova 1948 încearcă și ea să evite disputarea barajului. Momentan, oltenii sunt pe poziția a unsprezecea, însă au doar trei puncte avans față de cele două formații clasate sub ea, CS Mioveni și Chindia.

Echipa pregătită de Nicolo Napoli (60 de ani) este una dintre cele trei grupări care sunt neînvinse în play-out, alături de Rapid și Sepsi. Alb-albaștrii au înregistrat două remize și o victorie, cu Gaz Metan, scor 2-0

În cele două partide din sezonul regulat, U Craiova s-a impus în tur, scor 1-0, iar apoi a remizat în deplasare, scor 0-0.

Gol FCU 1948 Craiova

După o centrare lungă, Kovacic deviază pentru Compagno, care marchează.

• 89 oc
    Ocazie Dinamo

Patriche întoarce pentru Carp, care șutează pe lângă poartă.

• 88 cg

Achim e avertizat.

• 86 s
    Schimbare Dinamo

Răuță intră în locul lui Pierret.

• 85 s

Ivanov intră în locul lui Jonathan Rodriguez.

• 83 cg
    Cartonaş galben Dinamo Ivanovski e avertizat.