Video Exclusiv ”Cei de la FCSB au luat o decizie fantastică!”. Ce l-a impresionat pe Florin Prunea la liderul SuperLigii
profimedia-0774483276
Se îngroașă "gluma": Napoli a intrat și ea în cursa pentru un jucător din SuperLiga României!
Liga Digi Sport
Gaz Metan Medias Gaz Metan Medias
0 - 2
FCU 1948 Craiova FCU 1948 Craiova
Sb 19.03.2022 12:30

Gaz Metan Mediaş - U Craiova 1948 0-2 | Oltenii s-au impus lejer, dar medieșenii au ratat o mare ocazie la 0-1

19.03.2022, 14:22

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

U Craiova 1948 a câștigat la Mediaș, dar poate nu așa de lejer cum s-ar fi așteptat. Oltenii s-au impus cu 2-0, dar ambele goluri au fost marcate pe final de reprize. Cei de la Gaz Metan au fost aproape de gol, la scorul de 1-0, moment care ar fi putut schimba soarta partidei.

Prima repriză a fost la discreția oltenilor, care au dominat cvasitotal dar până la limita careului de 16 metri. În minutul 8, Marquet a șutat de la marginea careului de 16 metri, dar mingea a lovit transversala, după ce a fost atinsă și de portar și s-a dus în corner.

Șase minute mai târziu, Compagno a fost aproape de gol, dar lovitura sa de cap, din trei metri, a fost respinsă de Grosz. Până la urmă, dominarea oltenilor s-a materializat printr-un gol și pe tabelă. A marcat Bauza, în minutul 40, după o deviere de efect a lui Compagno, dar și după un exterior fin, care a făcut ineficientă intervenția portarului.

În repriza secundă, Mediaș a fost aproape de gol. În minutul 50, Avram a reluat cu capul, din interiorul careului, la colțul lung, dar Popa a plonjat excelent și a respins de lângă bară. Asta, după ce cu două minute mai devreme Bauza și-a mai trecut o ocazie în cont.

În fine, în minutul 81, Compagno a marcat cu capul, dar gazdele au reclamat un fault în atac

VIDEO cu rezumatul partidei Gaz Metan Mediaș - U Craiova 1948 0-2

Gaz Metan Mediaş-U Craiova 1948 este genul de meci în care una dintre echipe este considerată victimă sigură. De data aceasta este vorba despre gazde, despre care lumea aşteaptă de la o zi la alta să dispară.

Să sperăm însă că echipa va termina sezonul de Liga 1 şi nu va încurca pe toată lumea cu falimentul său.

Gaz Metan Mediaş - U Craiova 1948 0-0, Digi Sport 1. Compagno, aproape de gol. Meci cu sens unic

Penalizată miercuri cu încă două puncte pentru datoriile la Ronaldo Deaconu, echipa are -1 punct în clasament, iar sarabanda depunctărilor va continua pentru că nu există nicio perspectivă ca vreuna dintre datorii să fie achitate.

Până acum, echipa a fost deposedată de 24 de puncte câştigate pe gazon! 22 dintre ele i-au fost luate în timpul sezonului regulat, iar aceste ultime două în play-out.

Oltenii ţintesc locurile de baraj pentru Conference League

U Craiova 1948 traversază o perioadă bună, în ciuda înfrângerii cu Sepsi în ultima etapă a campionatului, 1-2. Echipa lui Nicolo Napoli a terminat la egalitate cu Chindia, scor 0-0 în prima etapă din play-out, iar acum jucătorii sunt obligaţi să câştige în faţa unei echipe la care au rămas să joace doar tinerii.

Cele trei puncte sunt necesare pentru "juveţi" dacă nu vor să piardă contactul cu primele două locuri, poziţii de pe care echipele se vor lupta într-un baraj pentru ca apoi să joace cu locul 3 sau 4 din play-off (în funcţie de ce se întâmplă în Cupa României) pentru cupele europene.

Cele două echipe s-au întâlnit şi luna trecută, tot la Mediaş, iar oltenii au câştigat cu 3-0.

Andrea Compagno a deschis scorul în minutul 8, cu un șut din centrul careului, din centrarea perfectă a lui William Baeten.

În minutul 55, Radu Negru a dublat avantajul oaspeților, cu un șut din careu, la colțul lung. Mingea a fost deviată de un fundaș advers.

În minutul 67, oltenii au primit un penalty, după faultul lui Maxim asupra lui Huyghebaert, transformat de Claudiu Bălan.

Salarii întârziate la U Craiova 1948

Din punct de vedere financiar, oltenii întâmpină ceva probleme. Patronul Adrian Mititelu a avut o permisie din închisoare, iar vestea pe care le-a dat-o jucătorilor nu a fost una prea bună: salariile vor întârzia o lună.

A fost invocat şi războiul din Ucraina, plus că jucătorii pe care clubul i-a dat afară pe motiv de forţă majoră, Bruno Machado, Hugo Vieira şi Armin Gremsl au câştigat litigiile la FIFA şi trebuie să primească 50.000 de euro fiecare. Cel mai probabbil, acelaşi verdict îl va primi şi Bagayoko.

Gol FCU 1948 Craiova

0-2, COMPAGNO! Atacantul a marcat cu capul, dar gazdele au reclamat un fault în atac