Exclusiv Dinamo e pe loc de baraj, iar Ioan Andone a transmis un mesaj clar: ”Te uiți cine e acolo acum?”
Dinamo
News Alert Sancțiunea a fost suspendată! Dinamo și UTA vor putea evolua cu spectatori în ultimele două etape din play-out
alex chipciu flash
”Săreau tibiile în aer”. Alex Chipciu a reacționat după ratarea calificării în finala Cupei și a avut o ”țintă”
LIVE Digi Sport Special
Dinamo Bucureşti Dinamo Bucureşti
2 - 0
Voluntari Voluntari
Jo 29.04.2021 18:00

Dinamo - Voluntari 2-0. "Câinii" au câștigat primul meci în Liga 1 după 89 de zile și urcă pe loc de baraj

29.04.2021, 18:45

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Farul - CFR Cluj, vineri, 20:30, DGS 1

Dinamo a învins FC Voluntari, scor 2-0, în a patra etapă din play-out, în direct la Digi Sport 1.

Steliano Filip a semnat prima ocazie a partidei, în minutul 11, când șutul său a trecut pe lângă poarta apărată de Rîmniceanu. Droppa a încercat să marcheze golul acestui campionat, cu un câlcâi a la Ibrahimovic din afara careului, dar mingea a căzut pe plasă.

După pauză, ambele echipe puteau deschide scorul. Prima mare ocazie le-a aparținut dinamoviștilor, cărora Tamaș le-a refuzat golul în minutul 56, când a respins de pe linia porții. Un minut mai târziu, în minutul 57, Garba a fost aproape să deschidă scorul, dar Eșanu și fundașii au îndepărtat pericolul în cele din urmă.

Florin Bejan a dat lovitura cu un sfert de oră înainte de final, la al 15-lea corner de care a beneficiat Dinamo în această după-amiază. Anton a centrat la colțul scurt, Gol a deviat la bara a doua, iar Bejan a apărut demarcat și a reluat în plasă. Jucătorul care la începutul sezonului era trimis la Dinamo B a reușit acum să marcheze un gol crucial pentru gazde.

S-a terminat 2-0 pentru Dinamo după ce Nemec a închis tabela în minutul 86. "Câinii" s-au impus și obțin prima victorie în Liga 1 din 31 ianuarie încoace. În urmă cu 89 de zile, Dinamo câștiga pe terenul celor de la UTA, scor 1-0. Dinamo urcă pe locul 8 după acest succes, loc de baraj, cu 18 puncte, la cinci lungimi de FC Voluntari, prima echipă aflată deasupra liniei. Poli Iași și Hermannstadt se află pe locurile direct retrogradabile.

VIDEO Rezumat Dinamo - FC Voluntari 2-0

Clasament play-out Liga 1

Dinamo - Voluntari, LIVE VIDEO, ora 17:00, la Digi Sport 1

Echipa antrenată de Dusan Uhrin se află pe penultimul loc, poziție direct retrogradabilă, la un punct sub locurile de baraj și la 8 puncte de adversara sa, FC Voluntari, care se află pe prima poziție care o salvează.

Dinamoviștii ar putea profita de eșecul lui Hermannstadt cu Gaz Metan Mediaș, iar o eventuală victorie i-ar duce pe locurile de baraj. Numai că Dinamo are cea mai neagră serie din istorie: 13 meciuri la rând fără victorie, dintre care 10 au fost înfrângeri.

De cealaltă parte, ilfovenii vin după două victorii cu 1-0 cu Poli Iași și cu Viitorul, însă echipa antrenată de Bogdan Andone are un singur cusses în ultimele 5 deplasaări cu Dinamo.

Dinamo - Voluntari, echipele probabile:

Dinamo: Kongshavn - Ehmann, Puljic, Bejan, Filip - Răuță, Gol - Bani, Anton, Sorescu - Nemec
Antrenor: Dusan Uhrin jr.

FC Voluntari: Rîmniceanu - Balaur, Tamaș, Armaș - Costin, I. Gheorghe, Droppa, Ivanov, Briceag - Pesic, Betancor

• 86 g g

GOOOL Dinamo! Adam Nemec trimite în poartă și închide meciul, din pasa lui Sorescu.

• 85 oc oc

Ocazie mare pentru FC Voluntari! Eșanu a ieșit total greșit din poartă, iar Armaș a trimis cu capul pe lângă țintă.

• 74 g g

GOOOL Dinamo! Florin Bejan dă lovitura la al 15-lea corner pe care gazdele l-au avut astăzi.

• 72 cg cg

Cartonaș galben pentru Janusz Gol.

• 61 s s

Intră Diego Fabbrini, iese Jonathan Morsay.

• 59 s s

Intră Viktor Angelov, iese Jefte Betancor.

• 58 cg cg

Cartonaș galben pentru Jonathan Morsay.

• 57 oc oc

Ocazie mare pentru FC Voluntari! Garba a fost aproape să deschidă scorul, dar Dinamo a îndepărtat pericolul în cele din urmă.

• 56 oc oc

Tamaș respinge din fața liniei porții! Dinamo, aproape de gol

• 54 cg cg

Cartonaș galben pentru Cristian Costin.

• 46 sr2 sr2

S-a reluat partida dintre Dinamo și FC Voluntari.

• 46 s s

Intră Haruna Garba, iese Ivan Pesic.

• 46 s s

Intră Antoni Ivanov, iese Martin Remacle.

• 45 fr1

Pauză pe stadionul Dinamo. Fără gol după primele 45 de minute, într-un meci în care ambele echipe au trecut pe lângă deschiderea scorului.

• 43 oc oc

Morsay a ajuns într-o poziție bună, dar a evitat să șuteze și a preferat să-i paseze lui Anton, care a trimis în blocaj.

• 21 oc oc

Ce a încercat Droppa! Mijlocașul oaspeților a reluat cu câlcâiul de la 16 metri, din aer, iar mingea a peste bara transversală a gazdelor.

• 11 oc oc

Ocazie pentru Dinamo. Sorescu i-a pasat lui Steliano Filip, care a șutat puțin pe lângă poarta adversă.