Elias Charalambous i-a adus titlul FCSB-ului după nouă ani, iar acum a făcut anunțul despre viitorul lui
gigi becali
Elias Charalambous, mesaj special pentru Gigi Becali după titlul câștigat de FCSB
FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-UNIVERSITATEA CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.12.2023)
U Cluj - Dinamo | LIVE VIDEO, 20:00, DGS 1. O înfrângere ar fi sinonimă cu retrogradarea pentru ”Câini”. ECHIPELE

• SuperLiga: Botoșani - Voluntari, sâmbătă, 14:30, DGS 1

FCSB a obținut o victorie controversată în fața Farului Constanța, scor 1-0, în etapa a noua din SuperLiga României.

În clasamentul din SuperLiga, FCSB este lider detașat, cu 21 de puncte acumulate în doar opt partide disputate, în timp ce Farul ocupă a noua poziție, cu doar nouă puncte.

Farul - FCSB 0-1. Roș-albaștrii, lideri detașați în fruntea clasamentului

Prima ocazie a partidei le-a revenit roș-albaștrilor în minutul 5, când Octavian Popescu a trimis cu capul spre poartă, după o centrare a lui Florinel Coman. După câteva minute, ”șeptarul” roș-albaștrilor a șutat periculos din afara careului, însă Aioani a reușit să rețină.

Farul a dat replica în al zecelea minut al partidei, când Grigoryan a șutat cu stângul din careu puțin pe lângă poarta adversă.

Roș-albaștrii au irosit o șansă imensă de gol în minutul 29, când Andrea Compagno a șutat foarte bine din centrul careului. Totuși, Aioani a avut o paradă superbă și a respins încercarea italianului.

Louis Munteanu a irosit și el o ocazie importantă în minutul 35, iar pe finalul primei reprize, roș-albaștrii au avut un gol anulat pentru ofsaid.

Scorul a fost deschis în minutul 58, de Darius Olaru, care a transformat un penalty controversat obținut de Șut.

Constănțenii au dat replica imediat, după o centrare a lui Budescu și o reluare cu capul a lui Tudor Băluță.

Pe final, Ștefan Târnovanu s-a remarcat și el cu o paradă impresionantă la un șut al lui Andronache.

VIDEO Rezumatul partidei Farul - FCSB 0-1

În momentul de față, FCSB este liderul campionatului cu 18 puncte acumulate, în timp ce Farul este pe locul 11, cu 9 puncte. Va fi primul duel direct dintre cele două formații, după cel din luna mai, atunci când trupa lui Gică Hagi s-a impus cu scorul de 3-2 și a devenit campioana României.

VIDEO cu rezumatului ultimului meci dintre Farul și FCSB

Gică Hagi: "Trebuie să jucăm ca anul trecut"

Eliminată din cupele europene, Farul Constanța se va concentra de acum înainte pe campionat, acolo unde nu are deloc un parcurs favorabil. Acest lucru a fost evidențiat și de Gică Hagi, care le-a transmis un mesaj important elevilor săi.

În ultima rundă, Farul a fost umilită pe terenul celor de la FCU 1948 Craiova, scor 0-4, însă "Regele" vrea un "moment zero" de la duelul cu FCSB.

"Un meci important în campionat, acasă. Venim după o perioadă foarte aglomerată. Am avut această pauză, s-a muncit foarte bine, am discutat cu cei care au rămas acasă. Acum, cu cei veniți de la lotul național, am discutat și cu ei și ușor, ușor sperăm să revenim la cei care am fost anul trecut, adică să luăm fiecare meci în parte, să ne concentrăm foarte mult, să luptăm și să încercăm cele trei puncte.

Trebuie să facem cel puțin lucrurile pe care le-am făcut anul trecut. În mare, echipa e aceeași ca anul trecut. Au venit și jucători noi, care trebuie să se adapteze. Vom vedea cine se va adapta. Drumul va fi lung, foarte greu. E total diferit față de anul trecut.

Anul trecut, probabil nimeni nu ne lua în seamă. Acum avem acest statut. Trebuie să jucăm ca anul trecut, cu ambele faze făcut foarte bine, să știm să ne atacăm, să apărăm.

Când era nevoie eram și pragmatici, de aceea am devenit campioni. Din ce am văzut în aceste două săptămâni, am încredere că vom face bine și vom reveni la ce am fost anul trecut. Cu FCSB e un meci dificil, unde trebuie să ne depășim și să facem un meci foarte bun din minutul 1 până în minutul 90", a declarat Hagi, într-o conferință de presă.

Elias Charalambous a anunțat singura absență a celor de la FCSB pentru meciul cu Farul

La conferința de presă organizată cu ocazia acestui meci, Elias Charalambous (42 de ani), tehnicianul celor de la FCSB, a anunțat jucătorul pe care echipa ”roș-albastră” nu se va putea baza în partida cu Farul Constanța, disputată pe stadionul din Ovidiu, din cauza unei accidentări.

De asemenea, antrenorul cipriot a susținut că partida împotriva lui Gică Hagi va fi una dificilă, dar Charalambous a subliniat că FCSB își va propune să câștige toate cele 3 puncte.

”Avem un joc dificil cu Farul. Este campioana ultimului sezon. Poziția actuală din clasament nu arată adevarata valoare a lor, a jucătorilor de acolo.Vrem cele 3 puncte.

Singurul fotbalist care ne va lipsi mâine va fi Băluță (n.r. Alexandru Băluță). Repet, va fi un meci foarte greu, dar vrem să câștigăm toate punctele puse în joc.

Ne concentrăm pe meciul de mâine, nu pe trecut și ceea ce s-a întamplat în finalul sezonului trecut”, a spus Elias Charalambous, la conferința de presă organizată înaintea acestei partide.

Farul Farul
FCSB FCSB
  • 90+7 final
  • 88 oc
    Ocazie Farul

Enes Sali îi pasează în careu lui Andronache, care șutează foarte bine, însă Târnovanu respinge cu mâna.