FOTBAL:SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE-FARUL CONSTANTA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (5.04.2024)
Farul - Sepsi, LIVE VIDEO, de la ora 20:00, Digi Sport 1. Cu o victorie, ”Marinarii” urcă pe locul 2
Captură de ecran 2024-05-03 152150
Motivul pentru care Dan Petrescu a revenit la CFR Cluj: ”Aș fi vrut o pauză mai lungă”
dennis-man
După ce a promovat cu Parma în Serie A, Dennis Man a spus care este obiectivul lui

• Liga 2, play-off: Șelimbăr - Gloria Buzău, vineri, 17:00, DGS 1

U Craiova 1948 a umilit-o pe Farul Constanța, scor 4-0, în etapa a opta din SuperLiga României. Elevii lui Gheorghe Hagi nu au avut nicio replică în fața oltenilor.

U Craiova 1948 a ajuns astfel pe a opta poziție a clasamentului, cu nouă puncte, în timp ce Farul, cu același număr de puncte, este pe locul nouă.

U Craiova 1948 - Farul 4-0. Elevii lui Hagi, fără replică în Bănie

După două ocazii ale campioanei, oltenii au deschis scorul în minutul 18, prin Van Durmen, care a ajuns la centrarea lui Compagnucci și a trimis perfect cu capul în poarta lui Aioani.

Bauza a irosit o șansă importantă de a dubla avantajul oltenilor în minutul 35, atunci când argentinianul a șutat peste poartă.

Totuși, golul doi a venit în prelungirile primei reprize, după o fază frumoasă a oltenilor. Chițu a primit balonul în careul advers și a pasat în lateral pentru șutul imparabil al lui Albu.

Hagi nu a reușit să își mobilizeze echipa la pauză, iar dominarea oltenilor a continuat și în actul secund.

Scorul a devenit 3-0 în minutul 57, când același Chițu i-a pasat în careu lui Baeten, care a reușit să înscrie.

Mazilu a încercat să înscrie din lovitură liberă, dar a trimis pe lângă poartă.

Scorul final a fost stabilit în minutul 80, când Bauza a ajuns la o respingere a lui Aioani și a trimis balonul în poarta constănțenilor.

VIDEO Rezumatul partidei U Craiova 1948 - Farul Constanța 4-0

Atât U Craiova 1948, cât și Farul Constanța vin cu un moral scăzut la acest meci. Dacă echipa patronată de Adrian Mititelu a pierdut categoric în etapa trecută de SuperLigă, cu 3-5, pe teren propriu, în fața celor de la Rapid, trupa lui Gică Hagi a fost eliminată din Conference League, după a cedat cu 0-2 în meciul retur cu HJK Helsinki, din Finlanda.

În prezent, U Craiova 1948 e află pe locul al 14-lea în SuperLigă, cu 6 puncte acumulate în primele 7 runde, în timp de Farul, campioana României, este clasată pe poziția a 8-a, cu 9 puncte strânse după primele 6 meciuri (constănțenii au o restanță cu UTA Atad)

Între cele două formații s-au consumat 25 de meciuri directe, iar rezultatele înregistrate până acum sunt în favoarea constănțenilor, care au reușit 11 victorii. De partea cealaltă, oltenii au 9 succese în meciurile cu formația de la ”malul mării” (ultimul datează din sezonul 2008 / 2009, când U Craiova 1948 a câștigat cu scorul de 3-0), în timp ce 5 partide s-au terminat la egaltate.

În meciurile directe din sezonul trecut, Farul s-a impus atât în tur (pe teren propriu, cu scorul de 2-1, în prima etapă), cât și în retur (în deplasare, cu scorul de 2-1, în etapa a 16-a) împotriva celor de la U Craiova 1948.

Echipe probabile

U Craiova 1948: Popa - Compagnucci, Lacroix, Henriques, Mascarenhas - Albu, Achim - Baeten, Bauza, Bahassa - Chițu

Rezerve: Gurău, Negru, Kvakic, Blidar, Pop, Van Durmen, Sidibe, Padula, Blănuță

Antrenor: Dumitru Vasilică

Farul Constanța: Aioani - Sîrbu, Larie, Popescu, Kiki - Băluță, Nedelcu, Artean- Mazilu, Munteanu, Budescu

Rezerve: Buzbuchi, Queiros, Rivaldinho, Vînă, Andronache, Boli, Grameni, Sali

Antrenor: Gheorghe Hagi

Farul Farul
  • 90+3 final
  • 89 oc
    Ocazie FCU 1948 Craiova

Bahassa îi pasează în interiorul careului lui Chițu, care șutează puțin pe lângă poartă.

• 87 oc
    Ocazie Farul

Enes Sali îi pasează în lateral lui Băluță, care șutează din afara careului peste poartă.

• 84 s
    Schimbare FCU 1948 Craiova

Henriques este înlocuit cu Padula.

• 80 g
    Gol FCU 1948 Craiova

Bauza îl găsește foarte bine pe Sidibe care șutează din interiorul careului în blocajul lui Aioani. Portarul constănțenilor respinge în față, iar Bauza șutează și înscrie.