”Mi-am bătut joc”. Ștefan Târnovanu ”și-a turnat cenușă în cap”, după gafa care amână titlul
”Gigi Becali ar refuza să ofere o primă pentru titlu?”. Elias Charalambous a rostit doar trei cuvinte
Exclusiv A venit răspunsul CNA, după sesizarea în care s-a cerut interzicerea alăturării numelui ”București” denumirii CSA Steaua
FC Arges FC Arges
0 - 5
Sepsi Sepsi
Sb 05.11.2022 15:00

FC Argeș - Sepsi 0-5. Covăsnenii, primul succes după patru eșecuri la rând. Piteștenii au fost umiliți

05.11.2022, 17:00

• SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

Sepsi n-a avut milă de FC Argeș și a spulberat-o cu 5-0 în deplasare, în meciul în care piteștenii au marcat 50 de ani de la victoria cu Real Madrid.

FC Argeș - Sepsi 0-5. Covăsnenii au primit două penalty-uri în interval de 8 minute

Covăsnenii au avut prima ocazie în minutul 7, când Safranko a fost blocat în ultimul moment. Apoi covăsnenii au primit două penalty-uri în interval de 8 minute.

Cosmin Matei le-a transformat pe ambele, cu șuturi în colșuri opuse. Rondon a avut ultima ocazie a primei reprize, iar în partea secundă a existat o singură echipă pe teren, Sepsi.

FC Argeș - Sepsi 0-5. E prima victorie a covăsnenilor după 4 eșecuri la rând

Mai întâi, Straton a respins spectaculos lovitura de cap a lui Păun, iar Rondon a făcut 3-0 în minutul 52. Singura ocazie a argeșenilor a avut loc în minutul 63, când puștiul de 15 ani Pârvu și apoi Garita nu l-au putut învinge pe portar.

Safranko a înscris pentru 4-0 în minutul 68, iar după o altă ocazie a lui Păun, Tudorie a stabilit scorul final în minutul 89, 5-0.

VIDEO cu rezumatul meciului FC Argeș - Sepsi 0-5:

Partida dintre FC Argeș și Sepsi Sfântu Gheorghe este în DIRECT pe Digi Sport 1 și LIVE TEXT și VIDEO pe digisport.ro.

• De asemenea, abonații RCS&RDS pot urmări confruntarea, pe teritoriul României, și în aplicația Digi Sport, disponibilă în App Store și Google Play.

FC Argeș - Sepsi LIVE VIDEO, ora 15:00, pe Digi Sport 1. Luptă pentru play-off în Trivale

Meciul dintre cele două grupări urmează să conteze pentru etapa cu numărul 17 a Ligii 1, ediția 2022/2023. Piteștenii vin după un succes obținut la Arad, cu UTA, 1-0, la prima partidă oficială pentru noul antrenor, Marius Croitoru.

De cealaltă parte, Sepsi a fost învinsă, 0-1, de Universitatea Craiova, și are 4 eșecuri în ultimele 5 runde. În tur, covăsnenii s-au impus cu 4-0, datorită unor goluri marcate de Matei. Mitrea, Ștefănescu și Golofca.

Gol Sepsi

Păun pasează superb pentru Tudorie, care scapă singur cu portarul și marchează.

• 86 oc
    Ocazie Sepsi

Păun șutează de la 20 de metri, cu efect, dar Straton parează spectaculos.

• 78 s
    Schimbare Sepsi

Bărbuț intră în locul lui Ștefănescu.

• 77 s

Francisco Junior intră în locul lui Rodriguez.

• 70 s

Varga intră în locul lui Safranko.

• 69 s

Tudorie intră în locul lui Rondon.

• 68 g
    Gol Sepsi

Ștefănescu interceptează degajarea lui Dobrosavlevici, centrează pentru Safranko, care înscrie.

• 64 s
    Schimbare FC Arges

Celestine intră în locul lui Garita.

• 63 oc
    Ocazie FC Arges

Pârvu șutează în blocaj, mingea ajunge la Garita, care șutează din întoarcere, dar portarul reține.

• 55 s

Pârvu (15 ani) intră în locul lui Calcan.

• 52 g
    Gol Sepsi

Alceus pierde mingea la mijlocul terenului, Matei îi pasează lui Safranko, care combină cu Rondon, iar venezueleanul înscrie.

• 47 oc

Straton iese greșit în fața lui Rondon, care întoarce pentru Ștefănescu, acesta centrează, iar Păun reia cu capul, însă Straton respinge spectaculos.

Ciobotariu intră în locul lui Bălașa.

Mezza Colli intră în locul lui Șerban.

Raynov intră în locul lui Bertrand.

• 45+6 fr1

Avantaj de două goluri pentru Sepsi la Pitești, la finalul primei reprize.

• 44 oc

Rondon pătrunde în careu și șutează către colțul lung, pe lângă poartă.

• 37 gp
    Gol din penalty Sepsi

Înscrie din nou Cosmin Matei, de la 11 metri, după ce a schimbat colțul.

• 35 p
    Penalty

Dobrosavlevici îl lovește pe Ștefănescu în careu, iar Istvan Kovacs dictează lovitură de la 11 metri.

• 30 s

Giani Crețu intră în locul lui Iasmin Latovlevici.

• 28 gp

Execuție elegantă a lui Cosmin Matei, de la 11 metri! 1-0 pentru Sepsi la Pitești!

• 27 p
    Penalty

Penalty pentru Sepsi, după un fault al lui Latovlevici asupra lui Păun.

• 7 oc

Matei centrează din dreapta, Straton respinge mingea, apoi Safranko încearcă să ajungă la balon, dar intervine un fundaș. Corner pentru Sepsi!