bergodi-2
Cristiano Bergodi a tras un semnal de alarmă înaintea meciului cu Universitatea Craiova
rra
Anunț uriaș în străinătate despre Albion Rrahmani: "E unul dintre cluburile care îl au pe listă!"
Romania v Colombia - International Friendly
Denis Drăguș are preț! Belgienii au anunțat câte milioane de euro vrea Standard Liege
LIVE Liga Digi Sport
Sepsi Sepsi
0 - 1
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Sb 29.10.2022 21:30

Sepsi - Universitatea Craiova 0-1. Oltenii câștigă la limită! Covăsnenii, două bare pe final de meci

29.10.2022, 23:26

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

Universitatea Craiova s-a chinuit pe terenul celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe, însă echipa lui Mirel Rădoi s-a impus cu scorul de 1-0 și a plecat cu cele trei puncte.

În clasament, Universitatea Craiova este pe locul patru, cu un total de 27 de puncte, în timp ce Sepsi ocupă poziția a opta cu 19 puncte.

Sepsi - Universitatea Craiova 0-1. Victorie chinuită la Sfântu Gheorghe pentru trupa lui Rădoi

Prima repriză le-a aparținut covăsnenilor, chiar dacă prima ocazie i-a aparținut echipei antrenate de Mirel Rădoi. Hanca a șutat din afara careului, însă balonul a trecut pe lângă poartă.

Rondon a irosit o ocazie imensă în minutul 8, când a șutat puțin peste poartă din interiorul careului. În minutul 21, același Rondon a fost aproape de gol, dar Arlauskis a avut o intervenție perfectă.

Portarul oltenilor a intervenit salvator și la șutul lui Aganovic din minutul 34. Oltenii au dat replica în minutul 39, când Baiaram a trimis cu capul pe lângă poartă.

Pe finalul primei reprize, Vătăjelu a căzut la limita careului după un duel cu Ninaj, dar Marian Barbu a considerat că faultul a avut loc în afara careului.

După pauză, oltenii puteau marca prin Baiaram, dar șutul acestuia a fost parat de Niczuly. În minutul 53, Arlauskis a avut o nouă intervenție sclipitoare la șutul lui Rondon.

Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 58 de Bogdan Vătăjelu. Acesta a avut o execuție superbă din afara careului și nu i-a dat nicio șansă lui Niczuly.

Pe final de meci, Safranko a reluat cu capul din careu, dar balonul a lovit bara transversală a porții lui Arlauskis. Covăsnenii au nimerit bara și în prelungiri, când Achahbar a șutat din prima de la marginea careului.

VIDEO Rezumatul partidei Sepsi - Universitatea Craiova 0-1

Înaintea meciului din etapa a 16-a a Ligii 1, Sepsi Sfântu Gheorghe nu traversează cea mai bună formă a sa. Grupare antrenată de Cristiano Bergodi are trei înfrângeri la rând, ultima fiind cu FCSB, scor 0-1.

De partea cealaltă, Universitatea Craiova este pe un trend ascendent. Formația pregătită de Mirel Rădoi vine după două victorii consecutive în Liga 1 și speră la un al treilea succes la rând.

Situația în clasament stă în felul următor: Seopsi se află pe locul al optulea, cu 19 puncte, în timp ce Universitatea Craiova ocupă poziția a patra, cu 24 de puncte.

Clasament Liga 1

Clasamentul din Liga 1 / Foto: Digi Sport

Mirel Rădoi surprinde înaintea meciului cu Sepsi: “Am furat niște aspecte tactice”

Antrenorul "alb-albaștrilor", Mirel Rădoi (41 de ani), a avut numai cuvinte de laudă pentru omologul său de la Sepsi, Cristiano Bergodi. Rădoi a precizat că s-a inspirat de la antrenorul italian, în privința unor aspecte tactice.

"Ne așteaptă o partidă dificilă, chiar dacă adversarul trece prin momente dificile la nivel de rezultate și au ceva probleme la nivel de lot. Sunt o echipă foarte bună acasă, cu jucători care pot să facă diferența.

Au o organizare defensivă și ofensivă foarte bună, un antrenor pe care îl apreciez foarte mult și îmi pare rău că n-am apucat să lucrez cu el în cariera de jucător.

Vă spun în premieră, am furat niște aspecte tactice, vizavi de sistemele pe care le joacă. Va fi un meci diferit față de celelalte, pentru că va fi un echilibru. Avem nevoie de constanță.

Am avut probleme doar cu distanța între compartimente, nu pe tranziția în sine. Nu puteam să spun asta public, dar era o distanță mare între compartimente.

Cred că, pentru Sepsi, și un rezultat de egalitate va fi un rezultat pozitiv, având în vedere că au absențe importante, Păun, Aganovic. Din punctul meu de vedere, e cea mai echilibrată ediție de campionat. Nu cred că își permite cineva să spună că va fi campioană, nici chiar CFR", a spus Mirel Rădoi, în cadrul unei conferințe de presă.