CLUJ-NAPOCA: CFR CLUJ - CELTIC FC, Uefa Champions League
Dan Petrescu vine, jucătorii pleacă! E OUT fotbalistul care nu a mai evoluat de 17 luni pentru CFR
sepsi
Video Sepsi a acuzat arbitrajul din partida cu CFR, după ce a avut doi eliminați: ”Ne-am obișnuit, așa e la noi!”
rapid
Live Video&Text Rapid - Universitatea Craiova 0-0, ACUM, Digi Sport 1. Oltenii continuă lupta pentru locul 2
Etapa 7 Superliga: Rapid-Universitatea Craiova
Play-off
Botoşani Botoşani
2 - 1
Du 08.12.2019 17:30

Botoșani - CFR Cluj 2-1. Victorie dramatică a moldovenilor, care depășesc Dinamo și sunt la un punct de play-off

08.12.2019, 19:15

• SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

În direct la Digi Sport, FC Botoșani a marcat în poarta lui CFR Cluj în minutul 14, prin Ashkovski, după o bâlbâială a defensivei campioanei. Câteva minute mai târziu, Pereira și Itu nu l-au putut învinge pe Pap în aceeași fază, însă peste doar două minute clujenii au egalat, după ce Pereira a trimis în plasă centrarea lui Itu. Până la pauză, Rondon putea marca, dar s-a încurcat în minge și a șutat în Chindriș.

Botoșani - CFR Cluj 2-1 | Moldovenii, aproape de play-off

În debutul părții secunde, clujenii au cerut penalty la o fază în care Chindriș l-a călcat pe gleznă pe Golofca, însă arbitrul nu a dat nimic. Același Golofca l-a adus în pragul disperării pe Dan Petrescu, când lobul încercat a căzut lângă poartă. În minutul 71, Mihai Roman a marcat golul al doilea pentru Botoșani, după o centrare perfectă a lui Țigănașu. Clujenii au mai ratat o ocazie uriașă în minutul 89, prin Costache, dar portarul botoșănenilor și-a salvat echipa și a păstrat cele 3 puncte la Botoșani, care depășește Dinamo și e la un punct de locurile de play-off.

FC Botoșani - CFR Cluj, de la ora 17:30. Meciul va fi transmis în direct pe Digi Sport 1, pe digisport.ro pentru abonații RCS-RDS și pe aplicația Digi Online.

Clujenii au ultimul examen înainte de duelul cu Celtic, ultimul din grupele Europa League. Trupa lui Dan Petrescu vrea să-și păstreze primul loc din Liga 1 în fața celor de la FC Botoșani, echipă care vine după o înfrângere cu U Craiova, scor 3-1.

Campioana României s-a impus la limită în ultima etapă, pe teren propriu, cu Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 1-0. Brazilianul Vinicius a înscris unicul gol al partidei, în minutul 86 și a adus trei puncte prețioase pentru CFR Cluj.

Dan Petrescu a cerut amânarea partidei

Antrenorul CFR-ului a solicitat amânarea meciului de la Botoșani pentru a avea timp să pregătească partida cu Celtic de la Cluj, de joi. Petrescu s-a lovit, însă, de refuzul moldovenilor.

"Mie îmi pare rău că cei de la Botoşani nu au înţeles situaţia, era bine şi pentru ei. Pentru fotbalul nostru e ceva extraordinar pentru că CFR reprezintă România. Iniţial nu am vrut să merg la meci, dar vreau să-mi respect meseria. Acum să văd ce jucători iau pentru că nu pot să risc prea mult, e bine că nu s-a accidentat nimeni acum.

Deac a jucat cel mai mult dintre toţi, l-am menajat, are foarte multe minute, aş vrea să fie fresh 100% pentru Celtic şi Astra, e un jucător prea important pentru noi.

La Botoşani terenul nu e bun, dacă se amână 24 de ore plecăm, trebuie să ne înţeleagă şi pe noi Liga. Sper să fie arbitru FIFA pentru că nu vreau să ne ia pe sus, să ne faulteze pe acolo şi să pierd jucători pentru meciul cu Celtic. Aş fi mult mai liniştit pentru că am avut mereu probleme la Botoşani," a declarat Dan Petrescu.

Echipele probabile:

FC Botoșani: Pap - Harut, Miron, Chindriș, Țigănașu - Papa, Rodriguez - Askovski, Ebenhofer, Ofosu - Andronic
CFR Cluj: Arlauskis - Susic, Vinicius, Burcă, Camora - Itu, Culio, Păun - Costache, Omrani, Rondon

• 90+5 fr2

Final de meci. Botoșani - CFR Cluj se termină 2-1.

• 90+2 cg cg

Moussa primește cartonaș galben.

• 89 oc oc

Ocazie CFR: Hoban trimite o pasă cu capul spre Costache, care trage din careu, dar portarul Pap scoate incredibil.

• 71 g g

GOOOOOL Botoșani! Țigănașu centrează de pe stânga, iar Mihai Roman reia cu capul și face 2-1.