Screenshot 2024-01-21 173239
Bogdan Andone a răbufnit, după eșecul cu ”U” Cluj: ”Ei dau doar ce voi ei, fac ce vor ei”
FOTBAL: FC UNIVERSITATEA CLUJ - FC BOTOSANI SUPERLIGA SUPERBET (03.03.2024)
Video ”U” Cluj - FC Botoșani 3-0. Dan Nistor și Ante Roguljic au făcut diferența! Gazdele debutează cu dreptul în play-out
George Becali to Sell FCSB Soccer Team, Bucharest, Romania - 24 Apr 2023
Ofertă de ȘASE milioane de euro! Gigi Becali a dat răspunsul pe loc: ”Cu Dumnezeu nu negociezi”
Viitorul Viitorul
4 - 1
Astra Giurgiu Astra Giurgiu
Sb 26.09.2020 22:30

FC Viitorul - Astra Giurgiu 4-1. Show total făcut de Iancu și Mățan. Constănțenii, prima victorie a sezonului

26.09.2020, 23:20

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Viitorul - Astra s-a terminat 4-1 în etapa a cincea din Liga 1, iar constănțenii au obținut, în sfârșit, prima victorie din acest sezon, după două remize și două eșecuri.

Viitorul - Astra 4-1. Iancu a reușit dubla

Meciul a început cu ocazia Astrei, prin Alibec, însă echipa lui Hagi a dat replica prin Ciobanu, iar apoi a deschis scorul prin Iancu, care a șutat în vinclu.

În minutul 20, tot Iancu a stat la baza fazei din care Luckassen a înscris, iar până la pauză s-a făcut 3-0, după execuția lui Mățan.

Viitorul - Astra 4-1. Constănțenii, prima victorie în acest sezon

Spectacolul a continuat și în repriza secundă, care a început la fel ca prima, cu o ocazie a Astrei. Giurgiuvenii au cerut penalty la un duel dintre Dussaut și Fatai, dar arbitrul nu a dat nimic, iar câteva minute mai târziu, Gabi Iancu a reușit dubla.

Astra a primit însă un penalty controversat în minutul 62, când Seto a căzut în duel cu Matei, iar Alibec a transformat.

Echipa lui Bogdan Andone a forțat, iar șutul lui Merloi a fost parat de Cojocaru. Ultima șansă a meciului a aparținut Viitorului, prin același Iancu, însă partida Viitorul - Astra s-a terminat 4-1.

VIDEO cu rezumatul meciului:

FC Viitorul - Astra Giurgiu, meci din runda a cincea a Ligii 1, se dispută astăzi, de la ora 21:30, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1 și pe digisport.ro.

Campioanele Ligii 1 din 2016 și 2017 traversează o formă foarte slabă în acest început de sezon, atât Viitorul, cât și Astra fiind fără victorie în primele patru etape de campionat.

LIVE VIDEO FC Viitorul - Astra Giurgiu, de la 21:30, pe Digi Sport 1

Viitorul, sub comanda ibericului Ruben de la Barrera, a înregistrat două înfrângeri și două remize în acest sezon. În etapa trecută, constănțenii au fost aproape de cele trei puncte în meciul cu Sepsi, însă covăsnenii au egalat pe final, scor 1-1, astfel că trupa patronată de Gică Hagi se află pe locul 14.

Astra este ultima în Liga 1, după trei înfrângeri și o remiză. Formația lui Bogdan Andone are și un golaveraj foarte slab, cu doar două goluri marcate și nouă încasate.

Viitorul și Astra s-au mai întâlnit de 24 de ori în Liga 1, prima oară în 2012, iar bilanțul este echilibrat. Constănțenii au câștigat de nouă ori, Astra are 10 victorii, iar celelalte cinci partide s-au încheiat la egalitate.

În sezonul trecut, Astra a luat patru puncte din cele două dueluri cu Viitorul, încheiate cu rezultatele de 1-1, respectiv 1-0.

• 90+3 fr2

Final de meci. Viitorul - Astra se termină 4-1.

• 85 oc oc

Ocazie Viitorul. După o combinație superbă între Casap, Ganea și Iancu, ultimul șutează, dar portarul Astrei deviază în corner.

• 83 oc oc

Ocazie Astra, Cojocaru prinde șutul lui Merloi, din unghi.