Video&Foto Jucătorii lui FC Botoșani ”au plătit greu” victoria cu Dinamo. Ce ”cadouri” au primit din partea rivalilor
FOTBAL: FC BOTOSANI - DINAMO BIUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (23.04.2024)
Video ”Secretul” din vestiarul lui FC Botoșani. Bogdan Andone a schimbat strategia, în pauza meciului cu Dinamo
Exclusiv Ilie Dumitrescu nu a avut dubiu, după FC Botoșani - Dinamo: ”E senzațional”
Viitorul Viitorul
1 - 2
Botoşani Botoşani
Ma 15.12.2020 21:00

FC Viitorul - FC Botoșani 1-2. Ce spectacol! Ocazii uriașe, dublă Keyta, trei bare, o eliminare și un gol în prelungiri

15.12.2020, 22:50

• SuperLiga: Farul - Rapid, miercuri, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - FCSB, miercuri, 21:45, DGS 1

Meciul Viitorul - FC Botoșani, din etapa a 14-a, s-a terminat cu victoria moldovenilor cu 2-1. A fost un spectacol total, care a început în forță, cu ocazia oaspeților, la șutul lui Florescu de la 25 de metri, respins de Căbuz.

Viitorul - FC Botoșani 1-2. Constănțenii au avut trei bare

La poarta cealaltă, șutul lui Artean a fost deviat ușor de portarul Hankic în bară. Nici Iancu nu a fost mai norocos, după ce a tras exact pe direcția goalkeeperului. Același austriac din poarta moldovenilor s-a remarcat la șutul lui Matei, iar apoi Dussaut nu a nimerit ținta.

Botoșănenii au dat replica prin Jonathan Rodriguez, care l-a întins pe Căbuz, iar apoi Al Mawas și Florescu nu l-au putut învinge pe portarul Viitorului în aceeași fază.

În minutul 36, sirianul Al Mawas a mai ieșit o dată în evidență, când Căbuz a respins șutul său, care se ducea în vinclu. Însă la corneul care a urmat, Keyta a deschis scorul din apropiere.

Ultima mare ocazie a primei reprize le-a aparținut constănțenilor, care au nimerit pentru a doua oară bara, prin Matei, din câțiva metri.

Viitorul - FC Botoșani 1-2. Moldovenii au jucat în 10 oameni din minutul 60

După o oră de joc, Botoșaniul a rămas în 10 oameni, pentru că Ongenda a luat două cartonașe galbene în 3 minute. Cu toate acestea, moldovenii au mai marcat o dată și au făcut-o spectaculos, prin același Keyta, după o combinație de efect cu Patache și Al Mawas.

Viitorul s-a aruncat în atac. După ocazia lui Matei, constănțenii au avut a treia bară, prin Luckassen, care a mai ratat în minutele 84 și 87, însă, după o altă ocazie a lui Matei, a reușit să încrie în primul minut de prelungiri.

Nu a mai fost însă timp pentru constănțeni, care au mai irosit o șansă prin Ghiță, iar Viitorul - Botoșani s-a terminat 1-2.

VIDEO cu rezumatul meciului:

FC Viitorul - FC Botoșani, meci contând pentru etapa a 14-a din Liga 1, se dispută azi, de la ora 21:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 1.

Constănțenii vin după o remiză cu Chindia Târgoviște, scor 1-1, care a consemnat debutul lui Mircea Rednic pe banca tehnică. Portarul Valentin Cojocaru, eliminat în prima repriză a duelului de la Giurgiu, va fi suspendat pentru meciul cu FC Botoșani.

LIVE VIDEO FC Viitorul - FC Botoșani, ora 21:00, Digi Sport 1. Rednic și Croitoru, bătălie la limita play-off-ului

De partea cealaltă, FC Botoșani are trei remize consecutive în Liga 1: 0-0 contra Universității Craiova, 2-2 împotriva lui Sepsi și 1-1 contra Astrei.

Mircea Rednic a anunțat că i-a recuperat pentru acest joc pe George Ganea și Radu Boboc, iar în această seară așteaptă prima victorie la Viitorul.

"Pe mine mă interesează punctele. Le-am spus şi jucătorilor că mă interesează mai puţin spectacolul. Trebuie să fim eficienţi. Pentru că noi de asta ducem lipsă, de puncte.

E important să ţinem aproape de cei din faţa noastră, mai ales că de la locul 7 în jos nu e diferenţă mare, sunt acolo 2-3 puncte. Ne dorim să câştigăm şi apoi să pregătim ultimul meci al anului (n.r. - cu Gaz Metan Mediaş)", a declarat Rednic, citat de Agerpres.

Același obiectiv îl are și Marius Croitoru, care o poate egala pe FC Viitorul, formație aflată pe ultimul loc de play-off, cu 17 puncte.

"Mergem la Viitorul să câştigăm. Avem două meciuri pe care trebuie să le tratăm la victorie, suntem obligaţi să câştigăm ambele meciuri rămase din acest an pentru a rămâne cât mai aproape de acea linie care separă echipele de play-off de cele de play-out", a spus Croitoru.

FC Viitorul și FC Botoșani s-au mai întâlnit de 14 ori în Liga 1. Constănțenii s-au impus de 6 ori, moldovenii au 4 victorii, iar alte 4 dueluri s-au încheiat la egalitate.

• 90+6 fr2

Final de meci. Viitorul - Botoșani se termină 1-2.

• 90+5 oc oc

Ocazie Viitorul. Matei centrează în careu, Ghiță reia cu capul, dar Hankic prinde.

• 90+2 s s

Șeroni intră în locul lui Al Mawas.

• 90+1 g g

GOOOOL Viitorul! După o centrare din corner, Ely Fernandes trimite cu capul în careu, de unde Luackassen înscrie.

• 90 oc oc

Ocazie Viitorul. Hankic respinge spectaculos șutul lui Cosmin Matei, din afara careului.

• 87 oc oc

Ocazie Viitorul. Ely centrează în careu, Luckassen reia din apropiere, dar Hankic iese și respinge.

• 85 cg cg

Hankic primește cartonaș galben.

• 84 oc oc

Ocazie Viitorul. Luckassen șutează din afara careului, dar Hankic prinde.

• 83 s s

Târcoveanu intră în locul lui Camara.

• 80 oc oc

Bară Viitorul. Dussaut centrează de pe dreapta, iar Luckassen reia din plonjon, dar mingea șterge bara.

• 79 oc oc

Ocazie Viitorul. Ely Fernandes centrează în careu, Luckassen îi așează mingea lui Matei, care șutează din careu, dar slab, iar Hankic prinde.