lucescu-negoita
Video Exclusiv Ionuț Negoiță, atac dur la Mircea Lucescu. ”N-are măsura cuvintelor. Pun pariu că nu va investi la Dinamo”
FOTBAL:PETROLUL PLOIESTI-FC U CRAIOVA, PLAY OUT SUPERLIGA SUPERBET (18.03.2024)
Video ”Cine a țipat așa tare în vestiar?”. Cum a reacționat Nicolo Napoli după eșecul cu Petrolul
ilie
Exclusiv ”Poate juca lejer la orice echipă din România”. Ilie Dumitrescu, ”vrăjit” de un fotbalist care se bate la retrogradare
FCSB FCSB
2 - 2
Academica Clinceni Academica Clinceni
Lu 10.05.2021 22:30

FCSB - Academica Clinceni 2-2. Echipa lui Petrea nu profită de eșecul lui CFR și rămâne pe 2. Fază controversată la final

10.05.2021, 23:25

• Baraj EURO: Bosnia si Hertegovina - Ucraina, joi, 21:45, DGS 1

• Elite League U20: Romania - Italia, joi, 18:00, DGS 1

FCSB și Academica Clinceni au remizat, la Giurgiu, scor 2-2, în runda a șaptea din play-off-ul Ligii 1.

FCSB a deschis scorul după 20 de minute, când Olaru a marcat cu un șut de la marginea careului, după o pasă a lui Tănase între linii. Academica Clinceni a egalat după doar șase minute. Cordea a fost găsit excelent în careu de Adi Popa și a înscris cu capul, de lângă Crețu.

În minutul 36, Academica Clinceni a trecut în avantaj. Fostul jucător de la FCSB, Raul Rusescu, a șutat superb de la marginea careului, din prima, și l-a lăsat fără replică pe Vlad.

Andrei Vlad, care a acuzat o accidentare la începutul meciului, a fost înlocuit la pauză de Straton. FCSB a reușite egalarea în minutul 56, când Tănase a marcat dintr-un penalty obținut tot de el. Atacantul a ratat în primă fază, dar arbitrul a dictat repetarea penalty-ului pentru că Ureche nu avea un picior pe linia porții.

În finalul partidei, ambele formații au avut ocazii mari, prin Popa, Bilali, respectiv Tănase și Radunovic. FCSB a cerut un gol în minutul 90+2, când Tănase a trimis cu capul dintr-un corner, iar Ureche a respins din preajma liniei porții. Arbitrul a considerat că mingea nu a intrat în poartă, iar meciul s-a încheiat 2-2.

În urma acestui rezultat, FCSB rămâne pe locul 2, cu 44 de puncte, la o lungime în spatele liderului CFR Cluj, care a pierdut azi cu Sepsi (0-1). Academica Clinceni e pe locul 6, cu 26 de puncte.

VIDEO Rezumatul meciului  FCSB - Academica Clinceni 2-2

Meciul FCSB - Academica Clinceni, din cadrul etapei a șaptea a Ligii 1, se dispută luni, de la ora 21:30, și poate fi urmărit în direct la Digi Sport 1 și pe digisport.ro, de către abonații RCS-RDS.

Înaintea meciului direct, FCSB este pe locul doi în Liga 1, cu 43 de puncte, două în spatele liderului CFR Cluj, care în această rundă întâlnește Sepsi, în timp ce Academica Clinceni este ultima din play-off, cu 25 de puncte.

FCSB - Academica Clinceni LIVE VIDEO, 21:30, în direct la Digi Sport 1

FCSB vine la partida cu Academica Clinceni după victoria cu FC Botoșani, 2-1, rezultat care a pus capăt seriei de trei jocuri consecutive fără succes, înfrângerile cu Sepsi și de la Craiova și remiza cu CFR Cluj.

De partea cealaltă, Academica Clinceni a fost învinsă runda trecută de Sepsi, 0-1, rezultat ce a consemnat al cincilea eșec în șase etape de play-off, singurul meci pe care formația lui Ilie Poenaru nu l-a pierdut fiind cel cu Universitatea Craiova, victoria cu 1-0 de la Călărași.

În partida cu Academica Clinceni, FCSB se va putea baza din nou pe Florin Tănase, golgheterul campionatului, suspendat runda trecută, însa lista indisponibililor rămâne mare, cu nume precum Andrei Miron, Ionuț Panțîru, Adrian Șut sau Florinel Coman.

În acest sezon, cele două echipe s-au mai întâlnit de trei ori, rezultând două victorii pentru FCSB, în meciurile tur din sezonul regular și din play-off, ambele 2-0, și un succes pentru Academica Clinceni, 1-0 pe Arena Națională.

• 90+2 oc oc

Tănase trimite cu capul după un corner, Ureche scoate din preajma liniei porții, iar Oaidă șutează mult peste. FCSB cere gol, dar arbitrul consideră că mingea nu a trecut de linia porții.

• 90+1 cg cg

Cartonaș galben pentru Achim.

• 90+1 oc oc

Oaidă șutează puternic de la distanță, dar Ureche respinge.

• 87 oc oc

Radunovic rămâne singur cu Ureche după o lovitură liberă, dar portarul Clinceniului blochează.

• 85 s s

Schimbare la Academica Clinceni: iese Rusescu, intră Markovic.

• 85 s s

Schimbare la Academica Clinceni: iese Cordea, intră Pashov.

• 83 fm

FCSB cere penalty pentru un presupus henț al lui Patriche, dar arbitrul dictează doar corner.

• 79 oc oc

Moruțan pasează excelent pentru Tănase, dar golgheterul de la FCSB preia greșit în fața porții.

• 77 s s

Schimbare la Academica Clinceni: iese Popa, intră Pîrvulescu.

• 74 oc oc

Bilali este găsit bine în careu după un corner al Academicii, dar mingea nu prinde spațiul porții.

• 74 cg cg

Cartonaș galben pentru Ovidiu Popescu.

• 72 s s

Schimbare la Academica Clinceni: iese Cebotaru, intră Cristi Tănase.

• 72 s s

Schimbare la Academica Clinceni: iese Chandarov, intră Moulin.

• 71 cg cg

Bilali primește cartonașul galben pentru un fault.

• 65 oc oc

Adi Popa pătrunde spre interior și șutează puternic din marginea careului, însă Straton respinge în lateral.

• 57 cg cg

Chandarov primește cartonașul galben.

• 56 gp gp

GOL FCSB! Ureche respinge prima execuție a lui Tănase, dar arbitrul dictează repetarea penalty-ului pentru că portarul nu avea un picior pe linie. Atacantul marchează din a doua încercare.

• 53 p p

Penalty pentru FCSB! Patriche îl faultează în careu pe Tănase, iar arbitru dictează lovitură de la 11 metri.

• 49 oc oc

Ocazie Academica Clinceni. Cordea scapă în flancul stâng, intră în unghi și șutează, dar Straton prinde.

Schimbare la FCSB: iese Vînă, intră Oaidă.

Schimbare la FCSB: iese Andrei Vlad, intră Straton. Portarul titular a acuzat probleme medicale după o intervenție din startul meciului

Începe repriza secundă!

Pauză: FCSB - Academica Clinceni 1-2.

• 36 g g

GOL Academica Clinceni! Raul Rusescu primește la marginea careului de la Achim și șutează splendid, din prima, la firul ierbii, fără șansă pentru Vlad.

• 28 oc oc

Olaru rămâne nemarcat în careu și reia periculos cu capul, după o centrare a lui Moruțan, dar trimite puțin peste poartă.

• 26 g g

GOL Academica Clinceni! Cordea marchează cu capul, de lângă Crețu, după o centrare deviată a lui Adi Popa.

• 20 g g

GOL FCSB! Darius Olaru primește între linii de la Tănase și șutează surprinzător, de la marginea careului, din întoarcere, în diagonală.

• 1 oc oc

Andrei Vlad scapă mingea după un corner al Academicii, însă apărarea lui FCSB reușește să respingă.