trofeu liga 2
Video Liga 2, play-off. S-a încheiat etapa a treia. Rezultate surprinzătoare și clasamentul
Screenshot 2024-04-18 at 20.00.17
Video Exclusiv Cum a numit-o Marcel Răducanu pe FCSB, în direct la TV
FCSB FCSB
5 - 1
CS Mioveni CS Mioveni
Lu 05.12.2022 19:00

FCSB - CS Mioveni 5-1. Festival de goluri! ”Roș-albaștrii” nu le-au dat șanse argeșenilor, care au mari probleme financiare

05.12.2022, 21:00

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

FCSB a câștigat partida cu CS Mioveni din etapa 19 din Liga 1 cu scorul de 5-1 și a mai urcat o poziție în clasament.

Roș-albaștrii au ajuns pe locul patru în campionat, cu 32 de puncte, la două lungimi în urma celor de la Rapid. De cealaltă parte, CS Mioveni este într-o poziție delicată. Argeșenii sunt pe ultimul loc, cu doar opt puncte.

FCSB - CS Mioveni 5-1. Roș-albaștrii s-au distrat cu argeșenii

După ce au întârziat startul partidei în semn de protest, jucătorii de la CS Mioveni au avut un gol anulat în minutul 12, când Balaur a trimis cu capul în poarta roș-albaștrilor. Reușita a fost însă anulată de centralul Florin Andrei din cauza unui ofsaid.

Abia intrat pe teren în locul lui Oaidă, Malcom Edjouma a deschis scorul în minutul 31, când a marcat din fața porții lui Iustin Popescu.

Mijlocașul francez a avut o contribuție importantă și la reușita lui Adrian Șut de pe finalul primei reprize. Edjouma a trimis cu capul la o centrare venită de la colțul terenului, Iustin Popescu a respins, însă Șut a marcat cu capul.

După pauză, Florinel Coman a majorat diferența de scor, după o acțiune frumoasă în careul advers, finalizată cu un șut cu stângul.

Golul de onoare al celor de la CS Mioveni a venit în minutul 74. Antal a marcat după o respingere greșită a lui Târnovanu.

Șut a reușit dubla după doar trei minute și a refăcut diferența de scor. Acesta a deviat un balon șutat de Edjouma și l-a învins pe Iustin Popescu.

Radaslavescu a închis tabela în minutul 87, când a ajuns la o centrare expediată de Darius Olaru din flancul stâng.

VIDEO Rezumatul partidei FCSB - CS Mioveni 5-1

FCSB - CS Mioveni 5-1

Înaintea meciului cu CS Mioveni, FCSB a ajuns la trei victorii consecutive în Liga 1 și are un moral bun înaintea confruntării din etapa a 19-a a Ligii 1.

De partea cealaltă, CS Mioveni are trei înfrângeri consecutive și nu a mai înregistrat un succes în Liga 1 de nouă runde.

În turul sezonului regulat, meciul dintre cele două formații s-a terminat la egalitate, scor 1-1.

În acest moment, FCSB se află pe locul cinci în Liga 1, cu 29 de puncte, în timp ce CS Mioveni se află pe ultima poziție în ierarhie, cu opt puncte din 18 partide disputate.

Clasament Liga 1

Leo Strizu: "Domnul Becali hotărăște, iar noi suntem simpli executanți"

După ce patronul Gigi Becali a dezvăluit zilele trecute că absolut toate deciziile de la FCSB îi aparțin, acum, Leo Strizu a confirmat și el acest lucru. Tehnicianul roș-albaștrilor a spus că atât el, cât și restul angajaților de la vicecampioana României ascultă sfaturile finanțatorului și sunt simpli executanți.

"Trebuie să menționez acest fapt. Am fost ales de patron, sunt mândru de asta, dar eu am venit în timpul campionatului și Pintilii are rolul cel mai important. Nu are rost să îmi aduc eu merite. Eu ocup locul secund. Mă consult cu Pintilii, el este deschis. Vorbim, analizăm adversarul, dar rolul meu este în plan secund.

(n.r. dacă au existat telefoane la pauza meciului cu Botoșani) Atât de preocupat am fost, pentru că a fost primul meci, și nu cred că cineva a primit vreun telefon. Domnul Becali hotărăște, iar noi suntem simpli executanți, din punctul meu de vedere", a spus Strizu, la conferința de presă premergătoare meciului cu CS Mioveni.

FCSB FCSB
  • 90+3 final
  • 87 g
    Gol FCSB

Radaslavescu ajunge la centrarea expediată din flancul stâng de Darius Olaru și trimite din prima la poarta lui Popescu.

• 79 s
    Schimbare FCSB

Șut este înlocuit cu Nikolov.

• 77 g
    Gol FCSB

Radaslavescu centrează din corner, mingea este respinsă de Ene, Darius Olaru trimite slab spre poartă, balonul ajunge la Edjouma care trimite în fața porții, Șut deviază și marchează.

• 74 g
    Gol CS Mioveni

Târnovanu boxează o minge până la picioarele lui Ene care trimite spre poartă, balonul este deviat de Antal și intră în poarta roș-albaștrilor.