Screenshot 2024-02-26 at 22.16.50
Nu e FC Botoșani! Nicolae Dică a numit prima echipă care va retrograda din SuperLigă: ”Are toate șansele”
coman
La pauză, ”Coman a țipat în vestiar și a intrat în toată lumea”. Ce s-a întâmplat după
Ce a spus Louis Munteanu despre viitorul său la Farul: atacantul e pe lista FCSB-ului și a Rapidului
LIVE Stirile Digi Sport
FCSB FCSB
1 - 1
FC Voluntari FC Voluntari
Lu 12.09.2022 21:00

FCSB - FC Voluntari 1-1. Ilfovenii îi încurcă din nou pe roș-albaștri! Nemec a egalat în minutul 97

12.09.2022, 21:00

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Farul - CFR Cluj, vineri, 20:30, DGS 1

Remiză spectaculoasă în etapa a zecea din Liga 1 între FCSB și FC Voluntari, scor 1-1. Roș-albaștrii au fost egalați în prelungiri de la 11 metri, după ce au rămas în zece jucători în urma eliminării lui Malcom Edjouma.

FCSB rămâne cu o singură victorie în acest sezon și ajunge la opt puncte, pe locul 13 în clasament. De cealaltă parte, FC Voluntari se află pe locul 12, la un singur punct în fața roș-albaștrilor.

Prima ocazie a partidei le-a aparținut ilfovenilor în minutul 7. Damașcan a șutat din unghi, însă Târnovanu a avut o intervenție bună și a respins.

Roș-albaștrii puteau deschide scorul în minutul 10, când Edjouma a trimis cu capul peste poarta apărată de Mihai Popa.

Ilfovenii au avut un gol anulat pentru ofsaid în minutul 16, când Matricardi a profitat de o greșeală a lui Dawa și l-a învins pe Târnovanu.

Compagno a avut o șansă bună de gol în minutul 27. Italianul a trimis cu capul la centrarea lui Cordea, însă mingea a lovit bara laterală. Compagno putea marca și câteva minute mai târziu cu un șut din întoarcere, însă Popa a reușit să pareze șutul.

Același Compagno a trimis periculos cu capul pe finalul primei reprize, însă portarul ilfovenilor a îndepărtat pericolul.

Ocaziile roș-albaștrilor au continuat și în repriza a doua, însă Mihai Popa a reușit de fiecare dată să neutralizeze atacurile elevilor lui Nicolae Dică.

David Miculescu a irosit o șansă bună de gol în minutul 58, când a șutat din exteriorul careului pe direcția lui Mihai Popa. Două minute mai târziu, Compagno a trimis cu capul peste poarta lui Popa.

Roș-albaștrii au deschis scorul în minutul 82, când Miculescu a ajuns la un balon respins de defensiva ilfovenilor și a trimis cu latul în poarta apărată de Popa.

Ilfovenii au reușit să egaleze în prelungiri, de la 11 metri, prin Adam Nemec, după ce tot el a fost faultat în careu de Radunovic.

VIDEO Rezumatul partidei FCSB - FC Voluntari 1-1

FCSB și FC Voluntari s-au întâlnit de 16 ori până acum în Liga 1. ”Roș-albaștrii” s-au impus de opt ori, ilfovenii de trei ori, în timp ce alte cinci confruntări s-au terminat la egalitate. În meciurile de pe teren propriu, FCSB a câștigat șase întâlniri cu FC Voluntari.

Înaintea meciului din etapa a 10-a a Ligii 1, FCSB vine după înfrângerea de la Londra cu West Ham, scor 1-3, în grupele Conference League, în timp ce FC Voluntari a pierdut în etapa a noua pe teren propriu cu Rapid, scor 0-1. Gruparea ”roș-albastră” nu a evoluat etapa trecută, întrucât meciul cu cu CFR Cluj a fost amânat.

În clasamentul Ligii 1 situația se prezintă astfel: FCSB ocupă locul 13, cu șapte puncte din șapte meciuri disputate, în timp ce FC Voluntari se află pe locul 12, dar cu opt puncte din nouă partide jucate.

Clasament Liga 1

Clasament Liga 1 / Foto: Digi Sport

Nicolae Dică, mesaj clar înaintea meciului cu Voluntari: "Trebuie să începem să câștigăm și în campionat"

La conferința de presă dinaintea jocului cu FC Voluntari, Nicolae Dică și-a avertizat elevii și a spus că duelul contra ilfovenilor va fi unul dificil. Totodată, antrenorul FCSB-ului a atras atenția asupra locului din clasament, 13, și le-a transmis jucătorilor săi că este timpul să lege rezultatele pozitive și în campionat.

”Ne așteaptă o partidă grea mâine. Întâlnim un adversar care a fost în play-off anul trecut, chiar dacă nu trece printr-un moment foarte bun. Și ei, și noi avem nevoie mare de puncte. Băieții s-au refăcut, sunt bine, asta este meseria lor. Este normal să fie pregătiți pentru meciul de mâine. Veți vedea mâine dacă o să facem schimbări.

Noi în Europa am făcut lucruri bune, ne-am îndeplinit un obiectiv. Vreau să cred că nu suntem echipa aia din campionat de la partida cu Farul, că a fost un accident acolo. Trebuie să începem să câștigăm și în campionat. Trebuie să fac totul ca jucătorii să înțeleagă că este foarte important campionatul pentru noi. E clar că nu accept ușor situația, nici eu, nici jucătorii. Trebuie să avem o atitudine bună și în campionat, la fel cum avem în Europa.

Orice jucător care joacă cu noi are ceva de demonstrat. Eu fac analiza adversarului, a ultimelor cinci partide, și vă spun că parametrii arată o diferență mare. Ați văzut că una joacă echipele cu noi și alta în rest. După calificarea în Europa, mă așteptam ca la meciul cu Sibiu să nu stăm bine. Pe mine m-au deranjat partidele cu Mioveni și cu Farul”, a spus Nicolae Dică, la conferința de presă.

• Două eșecuri, patru egaluri și o victorie are FCSB în primele șapte meciuri jucate în actualul sezon din Liga 1.

Imagini de la meciurile dintre FCSB și FC Voluntari

FCSB FCSB
  • 90+8 final
    Final meci
  • 90+7 gp
    Gol din penalty FC Voluntari

Adam Nemec înscrie de la punctul cu var.

• 90+5 p
    Penalty

Radunovic îl faultează pe Nemec în careu, iar centralul partidei dictează penalty.

• 89 s
    Schimbare FCSB

Cordea este înlocuit cu Dulca.

• 86 cgr
    Cartonaş galben-roşu FCSB

Edjouma este eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

• 82 g
    Gol FCSB

Cordea șutează din afara careului, balonul este respins de Armaș până la Miculescu care marchează cu latul din fața porții lui Popa.

• 77 s

Olaru este înlocuit cu Oaidă.

• 70 s
    Schimbare FC Voluntari

Helder Tavares este înlocuit cu Marcelo Lopes.