6.000.000€ pentru FCSB! Gigi Becali, gata să dea lovitura
Decizie finală: Malcom Edjouma se întoarce la FCSB!
FOTBAL:FC U CRAIOVA-FCSB, SUPERLIGA SUPERBET (13.11.2022)
”Execuție ca aia n-am mai avut”. Mihai Pintilii, despre golul carierei sale
Etapa 5 Superliga: Politehnica Iasi-Voluntari
FCSB FCSB
2 - 1
UTA UTA
Du 16.10.2022 20:30

FCSB - UTA 2-1. Nebunie pe Arena Națională! Roș-albaștrii își continuă ascensiunea în clasament

16.10.2022, 22:24

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

FCSB s-a impus cu scorul de 2-1 în fața celor de la UTA Arad în etapa cu numărul 14 din Liga 1.

Astfel, roș-albaștrii ajung pe locul șapte în clasament, cu 17 puncte, la două lungimi în spatele celor de la Sepsi. De cealaltă parte, UTA Arad este pe locul 12, cu 16 puncte.

Roș-albaștrii au deschis scorul în minutul 16, atunci când Darius Olaru a șutat imparabil din afara careului.

Câteva minute mai târziu, Edjouma i-a pasat în fața porții lui Compagno care a reluat din prima în stâlpul porții apărate de Iacob.

Târnovanu a intervenit providențial în minutul 30, la șutul lui Pop, iar scorul a rămas neschimbat.

În minutul 35, Cordea a irosit o ocazie imensă, atunci când a pătruns în careu prin flancul drept și a șutat, însă în blocajul lui Iacob.

În repriza secundă, Coman a șutat puternic de la distanță, dar mingea a șters stâlpul porții celor de la UTA. Tot Coman a ratat cu puțin poarta în minutul 66.

Oaidă a avut și el o șansă uriașă de a marca în minutul 68, când a trimis cu capul spre poartă, însă Iacob a avut o paradă superbă.

Scorul a devenit 2-0 în minutul 88, când Compagno a transformat un penalty obținut după ce Vukcevic a atins balonul cu mâna în careu.

Rezultatul final a fost stabilit în prelungiri, când Claudiu Keșeru a marcat împotriva fostei sale echipe.

VIDEO Rezumatul partidei FCSB - UTA Arad 2-1

Și pentru Nicolae Dică (42 de ani) este un duel important, pentru că Gigi Becali (64 de ani) pare a nu mai avea răbdare pentru foarte mult timp. Patronul a spus că va aștepta partidele cu UTA și cu Sepsi, de săptămâna viitoare, pentru a lua o decizie, dar deja se gândește la un plan de relansare a echipei.

Roș-albaștrii vor reveni la cel mai bun 11, după ce la duelul de joi cu Silkeborg, echipa a avut câțiva accidentați, mai ales în sistemul defensiv. Astfel, Dawa, Tamm și Radunovic vor evolua iar în prima garnitură a vicecampioanei României.

FCSB - UTA LIVE VIDEO 20:30, Digi Sport 1 | Echipele probabile

FCSB: Târnovanu - V. Crețu, Dawa, Tamm, Radunovic - Cordea, Edjouma, Olaru - Omrani, Compagno, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad - Boboc, Haruț, Bouhenna, Pantea, Radaslavescu, Oct. Popescu, Miculescu
Absenți: Panțâru, I. Cristea, Ov. Popescu (accidentați)
Antrenor: Nicolae Dică

UTA Arad: Fl. Iacob - Vukcevic, Benga, Chindriș, Dobrescu - P. Anton, Șteau, Batha - Jobello, Postolachi, Otele
REZERVE: Balauru - Cascini, Ademi, Abeid, Ubbink, Erico, Keșeru, Stahl, Negoescu
Absenți: C. Dinu, Baxevanos (accidentați)
Antrenor: Ilie Poenaru

FCSB - UTA LIVE VIDEO 20:30, Digi Sport 1 | Ce a spus Ilie Poenaru

”Sunt două competiții diferite, se axează și ei foarte mult pe campionat și sunt sigur că după ceea ce s-a întâmplat joi vor avea reacție. Trebuie să ne așteptăm la asta, la un la un joc agresiv din partea lor, în care o să pună presiune foarte mare pe noi.

Analizăm și meciul cu Silkeborg, dar mai ales ales pe cele de campionat, pentru că ei joacă total diferit în Liga 1.

Ați văzut că schimbă tot timpul componența primului 11 și de asta nu au jucat chiar toți. Cu noi sunt sigur că va apărea și Coman, Omrani, Dawa, Tamm, să vedem Radunovic, căci, din câte am înțeles, e accidentat.

Și ei ca și noi sunt în suferință de puncte, dar, dacă ne vom comporta așa cum ne-am comportat la meciul cu CFR Cluj și, de ce nu, chiar mai bine, sunt sigur că nu vom avea probleme”, a spus Poenaru la conferința de presă.

Planul prin care Gigi Becali vrea să schimbe total fața FCSB-ului: antrenor străin și departament de scouting!

Gigi Becali (64 de ani) a spus că va lua măsuri după umilința istorică a celor de la FCSB din Conference League, 0-10 cu Silkeborg.

Momentan, Nicolae Dică (42 de ani) a rămas pe poziții, dar viitorul său pe banca roș-albaștrilor nu mai este la fel de sigur ca până acum. Finanțatorul se gândește la măsuri radicale, cea mai importantă fiind chiar schimbarea antrenorului. În plus, ia în calcul și înființarea unui mic departament de scouting.

Dică ”își mai poate salva pielea” în meciurile cu UTA, de diseară, și cu Sepsi, de lunea viitoare, dar FCSB va trebui să convingă și prin evoluție, nu doar prin scor.

Milionarul din Pipera nu mai este convins că metodele de pregătire folosite în prezent la FCSB mai sunt de actualitate, astfel că se gândește să aducă un antrenor străin, dar din noua generație.

Tocmai de aceea, variante precum Walter Zenga (62 de ani) sau Cristiano Bergodi (58 de ani) nu i se mai par interesante.

”O să văd, să văd care-i diferența dintre antrenamentele românilor și ale străinilor. Mă gândesc să aduc un antrenor străin, da. Nu Zenga și nu Bergodi, ăștia noi, tineretul, genul lui Klopp”, a spus Becali, la Digi Sport.

FCSB FCSB
UTA UTA
  • 90+5 final
  • 90+4 oc
    Ocazie FCSB

După un contraatac al roș-albaștrilor, Darius Olaru scapă singur cu portarul, însă nu reușește să finalizeze.

• 90+1 cg
    Cartonaş galben FCSB

Cordea este avertizat.

• 90+1 g
    Gol UTA

Keșeru ajunge la un balon centrat în careu și trimite cu tibia în poarta lui Târnovanu.

• 90 s
    Schimbare FCSB

Compagno este înlocuit cu Miculescu.

• 88 gp
    Gol din penalty FCSB

Compagno transformă de la punctul cu var.

• 87 p
    Penalty

Vukcevic atinge balonul cu mâna în careu, iar Colțescu dictează penalty.

• 86 cg

Nikolov este avertizat.

• 85 oc
    Ocazie FCSB

Octavian Popescu expediază din nou un șut de la distanță, dar Iacob reușește să respingă.

• 81 oc
    Ocazie FCSB

Octavian Popescu șutează de la distanță, dar balonul trece peste poarta arădenilor.