popescu mutu
Gică Popescu a spus cine este cel mai mare fotbalist român din toate timpurile
gica hagiiu
Exclusiv Hagi a spus cine vrea să câștige duelul FCSB-Sepsi: ”200%, o să mă bucur”. Ce l-a enervat după victoria cu Rapid
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-DINAMO BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET (1.09.2023)
Albion Rrahmani, tot mai aproape de Benfica! Legendarul fotbalist, ajuns președinte, este cel care îl vrea
FCSB FCSB
2 - 1
Viitorul Viitorul
Du 01.09.2019 22:00

FCSB - Viitorul 2-1. Roș-albaștrii, prima victorie după 5 înfrângeri. Adi Popa și Gnohere, decisivi

01.09.2019, 22:50

• Baraj EURO: Bosnia si Hertegovina - Ucraina, joi, 21:45, DGS 1

• WTA Miami Open: Simona Halep - Paula Badosa, 22:00, DGS 1

FCSB a pus punct seriei de cinci înfrângeri consecutive şi a scăpat şi de ultimul loc din Liga 1. Eliminată din Europa League, echipa lui Bogdan Vintilă s-a concentrat pe meciul cu Viitorul.

În minutul 17 roş-albaştrii au primit uşor penalty la Hora, dar portarul Căbuz l-a "ghicit" pe Vînă.

Golul a venit până la urmă în poarta Viitorului - Adi Popa a marcat în premieră de la revenirea la FCSB. În prelungirile primei reprize, pe contraatac, Gabi Iancu a făcut 1-1 după o pasă perfectă de la Rivaldinho.

FCSB - Viitorul 2-1 | Prima victorie a roș-albaștrilor după 5 înfrângeri

În repriza a doua, Rivaldinho a scăpat singur cu Bălgrădean, dar a tras în el, iar apoi Țîru a deviat centrarea lui Panţîru, ideal pentru Gnohere, care a înscris şi el primul gol din acest sezon. Marcase ultima oară în aprilie, tot cu Viitorul.

Tot Gnohere  trecut pe lângă gol câteva minute mai târziu, dar Căbuz a ie;it la timp din poartă.

În minutul 81, Gnohere a rămas singur cu portarul, după pasa lui Coman, dar a nimerit bara, iar FCSB Viitorul s-a terminat 2-1.

FCSB – Viitorul este la prima vedere un duel între două echipe despărțite de 10 locuri în clasamentul Ligii 1, cu gazdele pe ultimul loc. Roș-albaștrii încearcă să-și revină după dezastrul acestui început de sezon, numai că întâlnesc o echipă neînvinsă de 12 meciuri oficiale, în toate competițiile. Ultimul meci, Guimaraes – FCSB 1-0, nu a arătat deloc bine pentru echipa pregătită de Bogdan Vintilă.

Antrenorul roș-albaștrilor și-a făcut curaj.  "Suntem în fața unui joc foarte important, întâlnim o echipă bună a campionatului, cu un antrenor foarte bun și încercăm să intrăm pe teren cu gândul de a câștiga. Suntem într-o situație în care nu mai este loc de întors, trebuie să adunăm puncte, iar prima ocazie este duminică seară", a spus tehnicianul.

Gică Hagi nu are milă de FCSB. "Nu mă interesează situația lor! Mă interesează doar clubul meu. Ei au un buget foarte mare, jucători valoroși. În rest... totul e o situație de moment. În viață nu suntem tot timpul la maximum și nu putem să câștigăm totdeauna. E problema lor, a noastră e să jucăm inteligent și să scoate rezultatul pe care-l dorim", a spus Hagi.

FCSB FCSB
  • 90+3 fr2

Final de meci. FCSB obține prima victorie după 5 înfrângeri consecutive în Liga 1.

• 90+3 s s

Roman intră în locul lui Adi Popa.

• 88 oc oc

Coman prinde un șut spectaculos de la distanță, dar mingea ocolește poarta lui Căbuz.

• 86 oc oc

Rivaldinho îi pasează lui Ciobanu, care trage tare, din unghi, dar Bălgrădean respinge.

• 81 oc oc

Coman "ciupește" mingea în fața lui Țîru și îi pasează lui Gnohere, care rămâne singur cu Căbuz, dar trimite în bară.

• 72 oc oc

Coman face câteva driblinguri în careu și trage, dar scoate Căbuz cu un reflex foarte bun.

• 66 s s

De Nooijer intră în locul lui Houri.

• 66 oc oc

Gnohere câștigă un duel cu Achim, dar Căbuz iese la timp din poartă și reține din picioarele atacantului de la FCSB.

• 65 g g

GOOOOOL FCSB! Panțîru centrează de pe stânga, iar Gnohere reia în plasă.

• 63 oc oc

Rivaldinho scapă singur cu Bălgrădean, dar trage direct în el.

• 62 cg cg

Houri primește cartonaș galben.

• 57 cg cg

Filip primește cartonaș galben.

• 49 oc oc

Rivaldinho îi pasează lui Iancu, dar atacantul de la Viitorul e deposedat prin alunecare, în careu, de Valentin Crețu.

Moutiho intră în locul lui Vînă.

Începe repriza secundă.

Gnohere intră în locul lui Hora.

Steliano Filip intră în locul lui Iacob.

La pauză, FCSB și Viitorul sunt la egalitate, 1-1.

• 45+1 g g

GOOOOOL Viitorul! Gabi Iancu primește o pasă perfectă de la Rivaldinho și egalează.

• 45 oc oc

Boboc centrează pentru Iancu, iar atacantul Viitorului reia cu capul puțin pe lângă.

• 44 oc oc

După un corner executat la colțul lung, mingea ajunge la Ovidiu Popescu, care trage slab.

• 42 cg cg

Iacob primește cartonaș galben.

• 40 oc oc

Rivaldinho îi pasează lui Boboc, care așează mingea pentru Iancu, dar șutul acestuia e prins de Bălgrădean.

• 38 g g

GOOOOOL FCSB! Florinel Coman îi așează mingea cu capul lui Adi Popa, care deschide scorul cu un șut pe sub portar.

• 35 cg cg

Oaidă primește cartonaș galben.

• 33 s s

Ciobanu intră în locul lui Ganea.

• 33 cg cg

Ovidiu Popescu primește cartonaș galben.

• 18 rp rp

Penalty ratat FCSB! Căbuz apără lovitura de la 11 metri executată de Vînă.

• 17 p p

Penalty pentru FCSB! Vînă îi pasează lui Hora, care cade într-un duel cu Iacob, iar arbitrul Radu Petrescu arată punctul cu var.

• 16 oc oc

Adi Popa primește o pasă de la Coman, însă trage în Iacob.

• 12 oc oc

Țîru vrea să-i trimită lui Iacob, care gafează și pasează la adversarul său, Coman, care driblează scurt și trage la colțul lung, dar portarul Căbuz e pe fază.