FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-UTA ARAD, SUPERLIGA SUPERBET (18.08.2023)
Video Rednic, atac direct la adresa conducerii lui Dinamo: ”Stă de 4 ani și ia salariu” / ”Au venit specialiștii”
11
Un antrenor din Premier League a întrebat de Gigi Becali
rapid
Exclusiv Cine ar fi, până la urmă, noul antrenor al Rapidului: "5 titluri și 4 cupe!"
FCU 1948 Craiova FCU 1948 Craiova
2 - 3
UTA UTA
Du 29.10.2023 14:00

FCU Craiova - UTA 2-3. Arădenii se impun la capătul unui meci spectaculos în Bănie

29.10.2023, 16:10

• Media: Fotbal Club, vineri, 19:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - Rapid, vineri, 20:30, DGS 1

UTA Arad s-a impus pe terenul celor de la FCU Craiova, scor 3-2, în cadrul etapei a 14-a din SuperLigă.

Meciul dintre FCU Craiova și UTA Arad a putut fi urmărit la Digi Sport 1, pe site-ul digisport.ro, cât și în aplicația Digi Sport, de către abonații RCS-RDS.

FCU Craiova - UTA Arad 2-3, în etapa a 14-a a SuperLigii

Meciul din Bănie dintre FCU Craiova și UTA Arad a fost unul spectaculos, cu multe alte ocazii pe lângă cele cinci goluri.

După o primă ocazie semnată de Buta în minutul 10, cei de la UTA au replicat prin Ofosu, Fabry și Freitas, în minutele 18, 19, 21 și 27.

În minutul 29, Aurelian Chițu a deschis scorul cu o lovitură de cap din șase metri. Fabry a venit cu replica în minutul 32, iar Freitas a obținut un penalty în minutul 35.

Fabry a punctat pentru 1-1 în minutul 37, în timp ce Ofosu a dus scorul la 2-1 în minutul 41, cu un șut din voleu. Prima parte a meciului s-a încheiat cu o lovitură de la 11 metri solicitată de gazde, însă arbitrul Barbu nu a acordat nimic.

Repriza a doua a meciului a început cu cei de la UTA în atac. Fabry și Mihai au ratat ocazii în minutele 46 și 50, în timp ce Achim a avut o dublă ocazie în minutul 52.

După ocazia semnată de Bahassa în minutul 54, FCU Craiova a egalat în minutul 60, prin Van Durmen, după o eroare în careul celor de la UTA.

Patru minute mai târziu, Micovschi a punctat din șase metri pentru 3-2 în favoarea arădenilor. Meciul s-a încheiat cu oltenii în atac. Blănuță și Sidibe nu au găsit spațiul porții în minutele 81 și 90+3.

În urma rezultatului înregistrat în etapa a 14-a a SuperLigii, UTA a urcat pe locul 12 în campionat, cu 15 puncte, în timp ce FCU Craiova se află pe locul 13, cu 14 puncte.

Clasament SuperLiga

VIDEO Rezumat FCU Craiova - UTA 2-3

Știrea inițială

FCU Craiova - UTA, LIVE VIDEO, 14:00, Digi Sport 1, în etapa a 14-a a SuperLigii

Înaintea meciului direct din etapa a 14-a a SuperLigii, cele două formații nu au cea mai bună poziție în clasament.

FCU Craiova e pe locul 12 în ierarhia SuperLigii, cu 14 puncte, în timp ce UTA se află pe locul 14, cu 12 puncte.

Astfel, cu un succes, arădenii ar putea trece în clasament peste olteni.

În runda precedentă din SuperLiga, UTA a remizat cu Rapid, scor 2-2, în timp ce FCU Craiova a făcut egal cu Poli Iași, scor 1-1.

Ce a spus Giovanni Constantino înaintea meciului cu UTA

Venim după partida cu Iași, acolo unde am avut un meci dificil. Iar părerea mea este că atât eu cât și echipa am ieșit cu bine din acest meci, mai ales că am fost conduși cu 1-0 și am și jucat o perioadă în 10 oameni. Am avut atitudine. Am recuperat și am înscris, dar acel meci a trecut, iar duminică ne așteaptă un alt meci foarte greu.

Vom întâlni UTA. Am urmărit meciul acestei echipe cu Farul, iar eu cred că ne așteaptă un meci și mai dificil ca cel de la Iași. Însă noi trebuie să ne bazăm pe faptul că vom juca pe teren propriu și trebuie să facem tot ce ne stă în putință să câștigăm.

Nu are niciun fel de relevanță ora disputării acestui meci, deoarece peste tot în campionatele puternice se joacă și de la această oră 14:00. Prima ligă din România este o ligă bună din punct de vedere fotbalistic și orice echipă poate să bată pe orice echipă”, a spus Giovanni Constantino, antrenorul celor de la FCU Craiova, la conferința de presă.

Mircea Rednic, despre meciul cu FCU Craiova

Un meci important pentru noi. Înainte de meciul cu Farul am spus că aș fi mulțumit și cu un punct, dar la Craiova îmi doresc să luăm cele trei puncte, ținând cont și de situația noastră în clasament.

Vreau să scăpăm de acest loc de baraj și am argumente, prestațiile din ultimele două meciuri, cu două echipe foarte bune. Echipa noastră a avut o evoluție bună, chiar foarte bună în prima repriză, la meciul cu Farul, dar nu e de ajuns. Îmi doresc să jucăm 90 de minute sau 95, cât durează meciul, să nu mai facem greșeli la faze fixe.

Ăsta e un lucru care m-a deranjat, să primești gol din corner și dintr-o fază care a urmat unui corner, când toată lumea știa ce trebuie să facă. E vorba despre responsabilitate și ambiție.

Mai ales că știam și le-am cerut să evite pe cât posibil cornerele, loviturile libere, pentru că au și jucători buni de cap și pe Budescu, care bate foarte bine. N-au ascultat, chiar îmi pare rău, mi-aș fi dorit și poate chiar meritam, la felul cum s-a jucat”, a spus Mircea Rednic, la conferința de presă.

UTA UTA
  • 90+7 fr2

Se încheie meciul.

• 90+3 oc
    Ocazie FCU 1948 Craiova

Sidibe șutează de la distanță, dar mingea nu își atinge ținta.