Screenshot 2023-11-22 at 18.34.48
”Când am văzut că bate 'Mister Pasă' lovitura liberă, n-am mai avut emoții”. Declarația serii după victoria României U21
Fotbalistii romani la startul meciului de fotbal dintre Romania U21, U 21 si Albania U21, contand pentru Preliminariile
Exclusiv Daniel Pancu nu s-a ferit să recunoască! De ce s-a chinuit România U21 cu naționala fără victorie de 3 ani încoace
Du 24.01.2021 18:00

Gaz Metan Mediaș - Poli Iași 2-1. Moldovenii au ratat mult pe final, dar rămân pe ultimul loc în clasament

24.01.2021, 19:50

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

Gaz Metan Mediaș - Poli Iași s-a terminat 2-1, iar moldovenii rămân pe ultimul loc în Liga 1. Pe final, Daniel Pancu și-a trimis și portarul în careu, dar nu a mai putut schimba nimic.

Gaz Metan Mediaș - Poli Iași 2-1. Moldovenii rămân pe ultimul loc

Ardelenii au început în forță meciul și au ratat prin Zajmovic, însă portarul a fost la post. În minutul 20, Gazul a deschis scorul prin Nițu, după un contraatac, iar apoi și-a mărit avansul după 3 minute, prin acțiunea superbă a lui Valente.

Pe finalul primei reprize, Valente a mai irosit o ocazie, iar ieșenii au ratat și ei o șansă. În repriza a doua, moldovenii au ieșit mai motivați de la vestiare, iar Duranovic și Onea au ratat șanse bune.

Mediașul a avut apoi o șansă uriașă, când Nițu a fost blocat de portarul Brănescu din postură unu-la-unu. A urmat bara lui Ronaldo Deaconu, șutul lui Ze Manuel și ocazia lui Baco, însă în cele din urmă ieșenii au redus diferența prin Duranovic.

Pe final, Pancu și-a atrimis oamenii în atac, iar Baxevanos a lovit prost mingea din poziție ideală, iar în prelungiri, Pleșca a prins o minge după ce și portarul Iașiului a urcat în careul advers. Gaz Metan Mediaș - Poli Iași s-a terminat 2-1.

VIDEO cu rezumatul meciului:

Gaz Metan Mediaș - Poli Iași, primul meci de duminică al etapei cu numărul 18 din Liga 1, se dispută de la ora 18:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 1.

LIVE VIDEO Gaz Metan Mediaș - Poli Iași, 18:00, Digi Sport 1

Înaintea meciului de la Mediaș, Gaz Metan ocupă locul 10, cu 20 de puncte, fiind neînvinsă în ultimele trei partide, în timp ce Poli Iași este ultima, cu doar 15 puncte strânse.

Moldovenii nu se vor putea baza pe mai mulți jucători, care au fost depistați cu COVID-19, însă antrenorul Daniel Pancu este optimist.

"Întâlnim una adversar foarte bun pe teren propriu. Gaz Metan este o echipă solidă şi agresivă. E posibil să câştigăm trei puncte la Mediaş. Noi am bătut echipa campioană la ea acasă, chiar dacă a fost meci de Cupa României, aşa că putem câştiga şi la Mediaş. E un campionat foarte echilibrat în care micile detalii fac diferenţa

Avem absenţe, dar în acelaşi timp revin şi unii jucători. Eu cred că un prim unsprezece puternic putem alcătui pentru meciul cu Gaz Metan", a spus Pancu, înainte de meci.

Gaz Metan și Poli Iași s-au mai întâlnit de 17 ori în Liga 1, iar bilanțul este echilibrat: câte șapte victorii de fiecare parte și trei remize.

• 90+3 oc oc

Ocazie Iași. Portarul ieșenilor merge și el în careu la un corner, dar Pleșca prinde mingea, la ultima fază a meciului.

• 88 oc oc

Ocazie Iași. Bușu centrează în careu, dar Baxevanos lovește prost mingea din poziție ideală.

• 83 g g

GOOOL Poli Iași! Onea întoarce în careu, iar Duranovic înscrie simplu.

• 82 oc oc

Ocazie Mediaș. După o centrare din corner, mingea e prelungită până la Baco, care o împinge, dar nu suficient de puternic, iar Brănescu reșine.

• 77 s s

Mensah intră în locul lui Popadiuc.

• 77 s s

Gaitan intră în locul lui Francisc Cristea.

• 76 s s

Costea intră în locul lui Nițu.

• 74 oc oc

Ocazie Mediaș. Butean centrează în careu, Ze Manuel șutează, dar Brănescu apără.

• 74 cg cg

Francis Cristea primește cartonaș galben.

• 73 oc oc

Bară Mediaș. Alceus îi pasează lui Ronaldo Deaconu, care șutează din marginea careului, dar nimerește bara.

• 69 cg cg

Alceus primește cartonaș galben.

• 68 oc oc

Ocazie Mediaș. Nițu primește o pasă filtrantă și șutează, dar Brănescu respinge cu piciorul, din postură de unu-la-unu.

• 65 oc oc

Ocazie Iași. Duranovic deviază cu capul, pentru Onea, care șutează razant cu stâlpul porții.

• 63 oc oc

Ocazie Iași. Francisc Cristea îi pasează lui Duranovic, care preia superb de lângă Baco și șutează din întoarcere, dar portarul deviază mingea în corner.

• 60 s s

Ronaldo Deaconu intră în locul lui Francisco Junior.

• 52 cg cg

Franciso Junior primește cartonaș galben.

Moisă intră în locul lui Frăsinescu.

Cană intră în locul lui Passaglia.

Duranovic intră în locul lui Vanzo.

Ze Manuel intră în locul lui Horșia.

Începe repriza a doua.

La pauză, Gaz Metan Mediaș - Poli Iași 2-0.

• 45 oc oc

Ocazie Iași. Onea centrează de pe dreapta în fața porții, dar Zajmovic nu reușește să împingă mingea în poartă.

• 38 oc oc

Ocazie Mediaș. Valente șutează din marginea careului, dar Brănescu reține.

• 29 s s

Mihalache intră în locul lui Passaglia.

• 23 g g

GOOOOL Mediaș! Valente înscrie după o acțiune personală, în care îi driblează pe Frăsinescu și Baxevanos și șutează tare, la colțul scurt, în vinclu.

• 20 g g

GOOOOL Mediaș! Pe contraatac, Horșia centrează în careu, iar Nițu înscrie cu capul.

• 12 cg cg

Frăsinescu primește cartonaș galben.

• 9 oc oc

Ocazie Iași. Passaglia trage din afara careului, portarul boxează până la Zajmoic, care șutează din unghi, iar portarul respinge în transversală. Arbitrul a fluierat însă offside la acest atac frumos al ieșenilor.