Exclusiv Toni Petrea a dezvăluit de ce nu a mers cu Laurențiu Reghecampf la Al-Tai
FOTBAL:FCSB-FARUL CONSTANTA, SUPERLIGA SUPERBET (5.02.2024)
Atacantul pe care Raul Rusescu l-ar cumpăra ”cu ochii închiși” la FCSB. ”Îmi place la nebunie!”
chicpiu
La 34 de ani, poate fi marea surpriză a României la EURO 2024: ”Cred că va fi luat în calcul”

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Chindia Târgoviște a învins-o pe FC Hermannstadt cu scorul de 1-0 în etapa cu numărul 17 din Liga 1.

Petrea a reușit să o revitalizeze pe Chindia Târgoviște care a urcat pe locul 11 în clasament, cu un total de 19 puncte. De cealaltă parte, formația antrenată de Marius Măldărășanu rămâne pe locul cinci, cu 26 de puncte.

FC Hermannstadt - Chindia Târgoviște 0-1. Toni Petrea rămâne neînvins pe banca dâmbovițenilor

Trupa lui Petrea putea marca încă din primul minut al partidei, însă șutul lui Popadiuc a fost respins de Letica.

Sibienii au dat replica în minutul 7, când Oroian a șutat la poarta celor de la Chindia, însă Căbuz a avut o intervenție foarte bună și a reușit să respingă.

Căpușă a șutat periculos la poarta sibienilor în minutul 26, însă balonul a trecut pe lângă poartă. Pe finalul primei reprize, Popadiuc a șutat de la distanță, însă Letica a reușit să rețină.

Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 51. Celea a marcat cu un șut în forță din fața porții după o respingere a lui Letica.

Partida a avut parte și de o fază controversată. În minutul 66, Neguț a scăpat spre poarta sibienilor, a  șutat, dar balonul a lovit transversala. Letica a avut o intrare întârziată, însă centralul nu a oprit meciul.

Sibienii puteau egala pe final de meci, dar Căbuz a avut o intervenție bună la lovitura de cap a lui Stoica.

VIDEO Rezumatul partidei FC Hermannstadt - Chindia 0-1

Hermannstadt - Chindia 0-1

Cele două formații s-au întâlnit de 8 ori la nivelul Ligii 1. Gruparea din Sibiu a obținut patru victorii, trei partide s-au încheiat la egalitate, iar dâmbovițenii s-au impus o dată.

Paraschiv este golgheterul celor de la Hermannstadt, cu 8 reușite, în timp ce Popadiuc este cel mai bun marcator al Chindiei, cu 7 goluri.

Marius Măldărășanu a întâlnit o singură dată Chindia din postura de antrenor, în tur, meciul încheiindu-se la egalitate, 1-1. Toni Petrea are două jocuri în palmares împotriva lui Hermannstadt, ambele de pe banca FCSB-ului, 5-0 și 0-1.

• 90+5 final
  • 90+3 cg
    Cartonaş galben Chindia Targoviste Ioniță este avertizat.
  • 90+2 oc
    Ocazie Hermannstadt

Stoica se înalță la o centrare și trimite cu capul pe centrul porții, dar Căbuz reușește să rețină.

• 89 oc

Paraschiv se descurcă la marginea careului și șutează din întoarcere, însă peste poarta lui Căbuz.

• 77 oc

Opruț trimite balonul în careu, iar Petrescu apare la finalizare, însă trimite în brațele lui Căbuz.

Ocazie Chindia Targoviste

Neguț scapă spre poarta lui Letica, trimite la poartă, dar balonul lovește bara transversală. Fotbalistul Chindiei cade în careu după intrarea lui Letica, dar centralul nu acordă lovitură de la 11 metri.

• 55 oc

Balaure centrează din flancul drept, balonul ajunge în careu până la Oroian care șutează, dar Căbuz are o intervenție foarte bună.

• 51 g
    Gol Chindia Targoviste

Celea înscrie din fața porții cu un șut în forță, după o respingere a lui Letica.

Răuță este înlocuit cu Mino Sota.

• 45+1 oc

Popadiuc îl testează pe Letica cu un șut de la distanță, dar portarul sibienilor reușește să rețină.

• 44 s

Dumitrașcu este înlocuit cu Chamed.

• 43 oc

Paraschiv driblează la marginea careului, pătrunde în careu, însă intră în coliziune cu Căbuz.

• 26 oc

Căpușă șuteză periculos de la marginea careului, dar balonul trece puțin pe lângă poarta lui Letica.

• 15 cg

Răuță este avertizat.

• 7 oc

Opruț îi pasează foarte bine lui Oroian care trimite la poartă din careu, balonul este respins de Căbuz. Balaure încearcă să ajungă la finalizare, însă nu reușește.

• 1 oc

Popadiuc pătrunde în careu și șutează la poarta lui Letica, dar portarul sibienilor are un reflex bun și reușește să respingă.