Screenshot 2024-03-24 194304
Mihai Pintilii, spectator de la lux la CSM București - Krim! Alături de cine a urmărit meciul
Bogdan Stelea / Foto: captură Digi Sport
Exclusiv Stelea a văzut ce a declarat Pintilii despre relația cu Becali și a replicat
bataie 2
Exclusiv Dinamo - Petrolul, cu spectatori în tribune?! Solicitarea a fost făcută, totul ar trebui să fie doar o formalitate

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Partida dintre AFC Hermannstadt și FCSB s-a încheiat cu victoria roș-albaștrilor, scor 1-0, în etapa cu numărul 22 din Liga 1.

În urma acestui rezultat, FCSB ajunge la doar patru puncte de liderul Farul Constanța, cu 41 de puncte, în timp ce Hermannstadt rămâne pe locul nouă, cu 24 de puncte.

Hermannstadt - FCSB 0-1. Victorie dificilă pentru trupa lui Pintilii

Startul partidei s-a disputat pe o ceață groasă la Sibiu. Prima șansă importantă de gol le-a aparținut elevilor lui Măldărășanu. Balaure a fost aproape să îl surprindă pe Târnovanu cu un șut din afara careului. Oroian a irosit o șansă importantă câteva minute mai târziu, când a trimis cu capul în brațele portarului de la FCSB.

Compagno a fost aproape de gol pe finalul primei reprize, însă atacantul italian a trimis cu călcâiul pe lângă poartă.

La pauză, Pintilii i-a scos din teren pe Sorescu, aflat la debutul său oficial la FCSB, și pe Compagno și i-a introdus pe Cordea și pe Vali Crețu.

Sibienii puteau deschide scorul în minutul 53, când Petrișor Petrescu a expediat un șut violent din afara careului care a zguduit transversala lui Târnovanu.

Roș-albaștrii au deblocat tabela în minutul 75, când după o fază frumoasă construită de elevii lui Pintilii, Omrani l-a învins pe Letica.

VIDEO Rezumatul partidei Hermannstadt - FCSB 0-1

Hermannstadt - FCSB 0-1

Întâlnirea dintre cele două formații va conta pentru etapa numărul 22 a Ligii 1, ediția 2022-2023.

Sibienii au fost loviți de problemele financiare, care au dus la o depunctare a clubului cu 9 puncte, fapt ce i-a îndepărtat pe elevii lui Marius Măldărășanu de locurile de play-off.

De cealaltă parte nici la FCSB nu a fost liniște, asta după ce Leo Strizu nu a fost luat în cantonamentul organizat în Antalya, iar Mihai Pintilii a fost "amenințat" public de Lucian Burchel, șeful Școlii de Antrenori.

Ultima partidă dintre Hermannstadt și FCSB s-a terminat la egalitate, pe Arena Națională, 2-2, cu golurile marcate de Dawa și Edjouma, respectiv Paraschiv și Butean.

Gol FCSB

Roș-albaștrii combină frumos în careul lui Letica, balonul ajunge la Omrani, în fața porții, care șutează cu stângul și îl învinge pe portarul sibienilor.

Ocazie

Oroian centrează din flancul stâng, însă Târnovanu intervine salvator și respinge.

• 62 oc
    Ocazie FCSB

Octavian Popescu șutează de la distanță, însă încercarea sa este slabă, iar Letica reușește să rețină.

• 60 cg

Șut este avertizat.

• 58 s

Edjouma este înlocuit cu Coman.

• 53 oc
    Ocazie Hermannstadt

Petrișor Petrescu expediază un șut violent din afara careului, însă balonul lovește bara transversală.

• 50 oc
    Ocazie FCSB

Cordea centrează de la colțul terenului, însă Edjouma nu reușește să trimită spre poarta lui Letica.

Buhăcianu este înlocuit cu Petrescu.

Crețu este introdus în locul Sorescu.

Cordea este introdus în locul lui Compagno.

• 45+2 fr1
  • 42 oc
    Ocazie FCSB

Miculescu trimite în careu, însă Compagno nu reușește să finalizeze în poarta lui Letica.

• 28 oc
    Ocazie FCSB

Dawa expediază o centrare înaltă în fața porții, iar Letica are dificultăți când încearcă să respingă.

• 24 oc

Buhăcianu trimite la marginea careului, Balaure șutează, însă este blocat de Radunovic, balonul ajunge la Paraschiv, însă alunecă și este deposedat.

• 11 oc

Butean centrează în careu, iar Oroian reia cu capul în brațele lui Târnovanu.

• 9 oc

Balaure șutează din afara careului, Târnovanu este surprins, însă reușește să respingă, iar Tamm înlătură pericolul.