SPP_2656
Foto Ionuț Luțu, gata să devină director sportiv la FCSB. Imagini de la cursul FRF + lista participanților
liga 2
Video Liga 2, etapa 19 | Buzău, calificare en-fanfare în play-off. S-au jucat 10 meciuri de la aceeași oră
Edi Iordănescu / Foto: Sport Pictures
Exclusiv După trei ani, s-a aflat adevărul despre trecerea lui Edi Iordănescu la FCSB
LIVE Liga Digi Sport
Chindia Târgovişte Chindia Târgovişte
0 - 1
Botoşani Botoşani
Du 02.02.2020 17:00

Chindia Târgoviște - FC Botoșani 0-1. Moldovenii au dat lovitura în minutul 90 și urcă pe locul 5

02.02.2020, 18:48

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

FC Botoșani a învins Chindia Târgoviște, scor 1-0, grație golului marcat de Marko Dugandzic în minutul 90. Meciul a fost transmis în direct pe Digi Sport 1.

Croatul Dugandžić a avut parte de un debut perfect la Botoşani. A marcat decisiv în ultimul minut şi îi menţine pe moldoveni în lupta pentru play-off. Şi până atunci, tot elevii lui Marius Croitoru au fost mai periculoşi, în duelul cu Chindia - Aşkovski şi Haruţ au luat bara la ţintă. Botoşaniul a avut şi un gol anulat degeaba pentru ofsaid, înainte de singura ocazie a gazdelor.

Neguţ şi Burlacu nu l-au putut învinge pe austriacul Hankič şi Chindia Botoşani s-a terminat 0-1.

Etapa viitoare, Chindia joacă la Astra, iar Botoşani cu Hermannstadt, în direct la Digi Sport 1.

În urma acestui succes, FC Botoșani urcă temporar pe locul 5, cu 36 de puncte. FC Viitorul a căzut în afara locurilor de play-off, având 35 de puncte. Gaz Metan ocupă locul 6, având de asemenea 36 de puncte. În această rundă, Viitorul va juca pe terenul lui Poli Iași.

Chindia Târgoviște a învins-o cu 3-0 pe FC Botoșani la ultima întâlnire în Liga 1

În ceea ce-i privește pe oaspeți, elevii lui Marius Croitoru trec printr-o perioadă mai bună în Liga 1. FC Botoșani a obținut cinci victorii în ultimele 10 partide din Liga 1 și este neînvinsă în ultimele trei jocuri din campionat.

Moldovenii se află pe locul șapte, cu 33 de puncte, cu doar două mai puține față de Viitorul, echipă care ocupă poziția a șasea, ultima care asigură prezența în play-off.

În ceea ce privește întâlnirile directe, cele două formații au mai jucat o singură dată în Liga 1, meci care s-a terminat cu victoria la scor de neprezentare a Chindiei, scor 3-0.

• 90+3 final final

Fluier final! FC Botoșani se impune cu 1-0, după golul marcat de Dugandzic în minutul 90.

• 90 g g

GOOOL FC Botoșani! Dugandzic a fost lansat superb de Rodriguez, a scăpat singur cu Moldovan și a reușit să înscrie cu un lob elegant. Moldovenii sunt la un pas de o victorie uriașă.

• 89 s s

Schimbare la FC Botoșani. Intră Cîmpanu, iese Ofosu.

• 86 s s

Schimbare la FC Botoșani. Intră Halkiadakis, iese Ashkovski.

• 79 s s

Schimbare la FC Botoșani. Intră Mendoza, iese Țigănașu.

• 79 cg cg

Cartonaș galben pentru Vadim Rață.

• 76 fm fm

Gol anulat pentru FC Botoșani. Ofosu a șutat, Moldovan a respins, Dugandzic a reluat cu capul în plasă, dar golul a fost anulat. Askovski era în afara jocului și s-a aflat pe direcția balonului, astfel că asistenul Alexandru Cerei a ridicat fanionul.

• 69 cg cg

Cartonaș galben pentru Stefan Ashkovski.

• 69 cg cg

Cartonaș galben pentru Ovidiu Bic.

• 63 s s

A treia schimbare la Chindia. Intră Valmir Berisha, iese Cristian Cherchez.

• 48 oc oc

Ocazie mare pentru Chindia Târgoviște. Cristian Neguț a scăpat singur spre poarta oaspeților, a șutat puternic spre vinclu, însă mingea a trecut peste bara transversală. Început bun pentru băieții lui Viorel Moldovan, care n-au avut nicio ocazie în prima parte.

A doua schimbare la FC Botoșani. Intră Andrei Burlacu, iese Daniel Novac.

• 46 sr2 sr2

S-a reluat partida dintre Chindia Târgoviște și FC Botoșani.

Pauză la Ploiești. FC Botoșani a controlat întreaga repriză, dar Chindia a scăpat fără gol primit.

• 45 oc oc

Ocazie mare pentru FC Botoșani. Denis Haruț a executat impecabil o lovitură liberă de la marginea careului, dar mingea a izbit transversala. Gazdele scapă din nou.

• 44 cg cg

Daniel Novac încasează un cartonaș galben.

• 42 oc oc

Ocazie mare pentru FC Botoșani. Stefan Askovski a centrat din banda dreaptă, iar mingea a picat pe bara transversală.

• 38 s s

Prima schimbare a partidei. A intrat Cristian Neguț, a ieșit Andrei Șerban, jucător U21.

• 21 oc oc

Ocazie mare pentru FC Botoșani. Marko Dugandzic a reluat cu capul din șase metri, mingea l-a lovit pe Stefan Askovski, care se afla lângă a doua bară, iar mijlocașul oaspeților nu a putut devia spre poartă. Portarul Dinu Moldovan a profitat și a respins balonul.