Se dezice Pițurcă de proiectul CSA Steaua? ”Au fost mințiți. Se cheltuie bani degeaba”
News Alert Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi ultrași ai Rapidului au ajuns în fața instanței
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
4 - 1
Dinamo Bucureşti Dinamo Bucureşti
Lu 04.11.2019 20:30

Universitatea Craiova - Dinamo 4-1. Oltenii, lecție de fotbal. Andrei Ivan, primele goluri de la revenirea în Bănie

04.11.2019, 22:30

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

La Severin, meciul Craiova - Dinamo, din etapa a 15-a, a început cu golul anulat controversat al lui Moldoveanu, pe motiv de offside. Oltenii au deschis scorul în minutul 20, după ce Ivanov a reluat cu capul centrarea lui Bărbuț. Portarul dinamoviștilor, Piscitelli, a scos apoi senzațional șutul lui Ivan, iar apoi a boxat mingea trimisă de Ivanov. Craiova a făcut 2-0 după o gafă în lanț a dinamoviștilor, când Ivan a reușit primul gol de la revenirea în Bănie.

Craiova - Dinamo 4-1. Gol anulat și penalty necordat

Dinamoviștii au lovit transversala, prin Perovic, din 2 metri, iar Ivan a reușit dubla în prelungirile primei reprize. "Câinii" au redus din diferență în minutul 57, prin căpitanul Nistor, iar la cealaltă poartă, Piscitelli a scos șutul lui Mihăilă. Craiova a cerut penalty la un henț al lui Popescu, dar arbitrul nu a dat nimic. Apoi Puljic a reluat peste poartă, din cădere, iar Nistor l-a scos în evidență pe portar. Scorul fimal a fost stabilit de Mihăilă, 4-1, cu o acțiune personală.

Etapa a 15-a din Liga 1 se încheie cu derby-ul dintre Universitatea Craiova și Dinamo. Duelul de la Drobeta Turnu-Severin se joacă în direct la Digi Sport 1, de la 20:30.

Craiova poate reuși o premieră de la promovarea în Liga 1. Niciodată n-a învins-o pe Dinamo în două meciuri de campionat din același sezon. În tur, oltenii s-au impus în premieră pe terenul lui Dinamo, 2-0 pe Arena Națională. Returul se joacă la Drobeta Turnu-Severin, în direct la Digi Sport 1.

"Pe echipa gazdă în general există mai mare presiune. Ar trebui ca Universitatea să fie favorită, dar şi cei de la Dinamo au atuurile lor, deci meciul va fi pe muchie de cuţit, zic eu", a declarat Victor Piţurcă.

Prin calificarea în sferturile Cupei României, dinamoviștii au legat în premieră în acest sezon trei victorii. Sunt pregătiți să-și prelungească seria pozitivă în meciul cu oltenii.

"Ei joacă bine şi nu primesc multe goluri. Au construit o echipă bună, trebuie să ne concentrăm", a spus şi antrenorul lui Dinamo, Dusan Uhrin.

Craiova - Dinamo va fi în direct la Digi Sport 1 în această seară, de la ora 20:30. Cele mai importante faze vor fi în format VIDEO, în timp real, pe digisport.ro.

• 90+4 fr2

Final de meci. Craiova - Dinamo se termină 4-1.

• 88 s s

Corbu intră în locul lui Moldoveanu.

• 88 cg cg

Mihăilă primește cartonaș galben.

• 86 oc oc

GOOOOOOL Craiova. Marchează Mihăilă, care trimite în plasă după ce ia o acțiune pe cont propriu.

• 82 s s

Qaka intră în locul lui Cosic.

• 80 s s

Zakaric intră în locul lui Bărbuț.

• 76 oc oc

Ocazie Dinamo. Nistor execută o lovitură liberă, din poziție, centrală, pe sub zid, dar Pigiacelli scoate de la rădăcina barei.

• 74 s s

Martic intră în locul lui Vlădoiu.

• 71 cg cg

Filip primește cartonaș galben.

• 71 fm fm

Ocazie Dinamo. Moldoveanu pasează pentru Puljic, care reia din cădere, dar peste poartă, deși nu era deranjat de nimeni.

• 69 cg cg

Montini primește cartonaș galben.

• 66 fm fm

Craiova cere penalty. Ivan vrea să centreze, dar mingea în lovește în mână pe Popescu, în careu.

• 65 s s

Popa intră în locul lui Brito.

• 61 oc oc

Ocazie Craiova. Piscitelli scoate șutul de la distanță a lui Mihăilă.

• 60 cg cg

Moura primește cartonaș galben.

• 57 g g

GOOOOOOL Dinamo! Vlădoiou pierde o minge în fața lui Brito, Nistor vine din spate, recuperează și marchează cu un șut la colțul lung.

Începe repriza a doua.

• 45+3 sr1

La pauză, Craiova - Dinamo 3-0.

• 45+2 g g

GOOOOOL Craiova! Cosic dă o pasă filtrantă perfectă pentru Andrei Ivan, care  marchează al doilea gol, cu o scăriță superbă.

• 39 cg cg

Cosic primește cartonaș galben.

• 39 oc oc

Bară Dinamo. După un corner bătur de Nistor, Perovic trimite cu capul în transversală, din mai puțin de 2 metri.

• 36 s s

Montini intră în locul lui Mrzljak.

• 35 cg cg

Ivanov primește cartonaș galben.

• 31 g g

GOOOOL Craiova! După o greșeală a lui Filip, Ciobotariu pasează greșit înapoi, Puljic nu ajunge la minge, iar Andrei Ivan recuperează și trimite în poartă.

• 29 oc oc

Ocazie Craiova. Ivanov șutează din afara careului, dar Piscitelli boxează.

• 25 oc oc

Ocazie Craiova. Cicâldău pasează pentru Andrei Ivan, care  trage pe jos, din câțiva metri, dar Piscitelli scoate cu piciorul, cu un reflex senzațional.

• 20 oc oc

GOOOOOL Craiova! După un contraatac, Ivanov marchează cu capul, din centrarea lui Bărbuț, de pe partea dreaptă.

• 11 fm fm

Gol anulat Dinamo. Nistor centrează, Moldoveanu trimite cu capul în plasă, dar arbitrul anulează reușita pe motiv de offside. Pe reluare, se pare că Moldoveanu e pe linie cu Thiago Ferreira.

• 4 oc oc

Ocazie Craiova. Ivan șutează din afara careului, dar slab, iar portarul Piscitelli reține.