Video I s-a fixat termen limită lui Edi Iordănescu. Selecționerul, obligat să dea un răspuns legat de viitorul său
edi-ange
Edi Iordănescu l-a sunat pe Ange Postecoglou! Cerința selecționerului + Antrenorul lui Drăgușin a spus ”DA”
FOTBAL:FARUL CONSTANTA-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (19.04.2024)
Live Video&Text Farul - CFR Cluj 3-0, ACUM, Digi Sport 1. Spectacol la Ovidiu! Elevii lui Gică Hagi se întrec în execuții
Etapa 5 Superliga: Farul Constanta-CFR Cluj
Play-off
Sepsi Sepsi
0 - 1
Du 17.01.2021 16:45

Sepsi - CFR Cluj 0-1. Debeljuh aduce 3 puncte mari în Gruia! Gazdele au fost la înălțime, dar o eliminare "a rupt" totul

17.01.2021, 18:20

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

CFR Cluj a trecut cu greu de Sepsi OSK, scor 1-0, în etapa cu numărul 17 din Liga 1, în direct la Digi Sport 1.

Sepsi a controlat prima repriză și a ratat cele mai mari ocazii, dar CFR a rezistat. După pauză, totul s-a rupt pentru Sepsi. Racid Bouhenna a încasat al doilea cartonaș galben în minutul 49, după un fault comis la centrul terenului asupra lui Ciprian Deac.

În 10 oameni, Sepsi s-a văzut depășită de CFR Cluj. Gabriel Debeljuh a dat lovitura în minutul 72, după un contraatac perfect al lui Valentin Costache. Sepsi putea să egaleze pe final, în 10 oameni, când Sandomierski a blocat la execuția lui Bajrovic.

În urma acestui succes, CFR Cluj egalează FCSB în fruntea clasamentului. În această rundă, FCSB va evolua pe terenul Viitorului. Sepsi rămâne pe 4, cu 28 de puncte, la nouă lungimi de CFR și FCSB.

Sepsi, una dintre cele mai în formă echipe din Liga 1, primește vizita campioanei CFR Cluj. Covăsnenii ocupă poziția a patra, cu 28 de puncte, la șase lungimi în urma formației lui Edi Iordănescu, care este pe locul doi.

LIVE VIDEO | Sepsi - CFR Cluj, ora 16:45, pe Digi Sport 1. Statistici și confruntări directe

Trupa lui Leo Grozavu are o serie de șapte partide fără înfrângere, în care s-a confruntat inclusiv cu FCSB și Universitatea Craiova. De partea cealaltă, CFR este neînvinsă în campionat sub comanda lui Edi Iordănescu, adunând patru victorii și un rezultat de egalitate în ultimele cinci jocuri.

Sepsi și CFR Cluj s-au întâlnit de nouă ori în Liga 1, iar formația din Sfântu Gheorghe nu a bifat niciun succes. Șapte victorii pentru clujeni și două remize este palmaresul confruntărilor directe. În acest sezon, pe teren propriu, Sepsi a suferit o singură înfrângere, 0-1 cu Univ. Craiova în prima etapă, după care a obținut trei victorii și trei rezultate de egalitate.

CFR are un parcurs excelent în jocurile din deplasare. Șase victorii și o remiză au strâns băieții lui Iordănescu, în cele șapte jocuri "afară". Safranko este cel mai bun marcator al lui Sepsi, cu patru reușite, în timp ce Deac este golgheterul clujenilor, cu cinci goluri.

Cei doi tehnicieni s-au duelat de două ori, în 2015, când Leo Grozavu o conducea pe FC Botoșani, iar Edi Iordănescu era antrenorul celor de la Pandurii Târgu Jiu. 1-1 și 2-0, în favoarea gorjenilor, au fost cele două rezultate.

LIVE VIDEO | Sepsi - CFR Cluj, ora 16:45, pe Digi Sport 1. Echipele probabile

• Sepsi: Niczuly – Deligiannidis, Bouhenna, Mitrea, Ștefan – Csiszer, Nouvier, Vașvari, Aganovic – Bajrovic, Ștefănescu
  • CFR Cluj: Bălgrădean – Manea, Burcă, Ben Youssef, Camora – Itu, Soares, Djokovic – Deac, Debeljuh, Costache
Sepsi Sepsi
  • 90+7 final

Fluier final! CFR Cluj se impune la limită, scor 1-0.

• 86 oc oc

Ocazie pentru Sepsi! Bajrovic l-a prins pe picior greșit pe Sandomierski, a avut poarta goală în față, dar portarul CFR-ului s-a întins și a blocat în ultimul moment.

• 85 s s

Intră Cătălin Itu, iese Ciprian Deac.

• 75 s s

Intră Nicolae Carnat, iese Valentin Costache.

• 72 g g

GOOOL CFR CLUJ! Gabriel Debeljuh dă lovitura la prima ocazie importantă a campioanei, reușind să împingă mingea în plasă din câțiva metri, din pasa lui Costache.

• 64 s s

Intră Admin Bajrovic, iese Lorand Fulop.

• 64 s s

Intră Bryan Nouvier, iese Florin Ștefan.

• 59 info

Florin Ștefan a fost luat de ambulanță și dus la spital, după o ciocnire violentă cu portarul Niczuly. Lovit serios de portar, fundașul gazdelor a resimțit dureri în zona capului și la brațe. S-ar părea că Ștefan s-a ales cu o mână ruptă în urma contactului.

• 53 s s

Intră Răzvan Tincu, iese Gaz-Andrezly Peter.

• 49 cgr cgr

Eliminare! Rachid Bouhenna încasează al doilea cartonaș galben și este trimis la vestiare de către Ovidiu Hațegan! Sepsi a controlat prima repriză, dar acum va avea 45 de minute complicate în inferioritate.

• 46 sr2 sr2

S-a reluat partida! În acest moment sunt - 10 grade la Sf. Gheorghe.

Intră Alexandru Chipciu, iese Michael Pereira.

Intră Grzegorz Sandomierski, iese Cristian Bălgrădean.

Pauză! Remiză albă după primele 45 de minute, cu Sepsi echipa mai periculoasă.

• 45+1 cg cg

Cartonaș galben pentru Rachid Bouhenna.

• 37 oc oc

Ocazie pentru Sepsi. Bălgrădrean respinge șutul lui Gal, corner pentru gazde.

• 34 oc oc

Ocazie pentru Sepsi. Fulop a trimis cu capul spre poarta adversă, însă mingea a trecut pe lângă bară.

• 32 oc oc

Michael Pereira a trimis în fața porții, dar fundașii lui Sepsi au îndepărtat pericolul. Rămâne 0-0, partida este una foarte echilibrată până acum.