Răspunsul dat de Francisc Dican, întrebat despre revenirea lui Dan Petrescu la CFR Cluj
mario camora și muhar
Video După chinul cu ”gladiatorii” de la Sepsi, Mario Camora a făcut anunțul despre Dan Petrescu
Screenshot 2024-04-28 at 23.20.51
Exclusiv Gata! Dan Petrescu s-a răzgândit

Ludogorets - Steaua 1-1. Adi Rocha a marcat în minutul 60, dar bulgarii lui Moți au egalat în minutul 83

08.09.2012, 11:05

Formația lui Laurențiu Reghecampf a terminat la egalitate, 1-1 cu Ludogorets, în amicalul disputat în Bulgaria, la Razgrad, la aproximativ 140 de kilometri de București. Având-o în față pe campioana Bulgariei, o echipă care în urmă cu trei ani activa în cel de-al treilea eșalon valoric al fotbalului de la sudul Dunării, elevii lui Laurențiu Reghecampf au foat foarte aproape să reușească o victorie de moral.

adi-rocha
  • SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Amical de întreținere

Devalizate de jucători din cauza calendarului echipelor naționale, ambele echipe au încercat să ruleze jucătorii mai puțin folosiți. La Steaua, marile noutăți au fost reprezentate de titularizările lui Gabi Matei și Andrei Prepeliță, ambii reveniți pe teren la puțin peste un an de la accidentările suferite la genunchi, într-o curioasă simetrie, la un meci de campionat cu Astra disputat pe 21 august 2011. Matei a evoluat pentru roș-albaștrii pe toată durata primei reprize, iar la pauză i-a lăsat locul lui Dumitraș. În ceea ce-l privește pe ex-oltean, acesta a stat mai mult pe teren, impresionând prin faptul că n-a ezitat să intre la bătaie în duelurile unu la unu și chiar să bage mai multe alunecări.

Meciul în sine n-a fost spectaculos. În prima repriză doar bulgarii au avut o ocazie ceva mai mare, pentru ca partea secundă să fie un pic mai vie. Adi Rocha a deschis scorul în minutul 60 printr-o execuție curată la colțul lung, pentru ca apoi steliștii să facă treptat pasul înapoi. Ultimul sfert de oră le-a aparținut gazdelor, dar adolescentul Cojocaru, intrat în locul lui Stanca în minutul 65, a avut câteva intervenții remarcabile. Acesta nu s-a mai putut opune însă golului marcat de Quixada cu șapte minute înainte de final, iar Steaua rămâne cu regretul de a fi ratat o victorie de palmares pe terenul campioanei en-titre a Bulgariei și de a fi luat din nou gol după o fază fixă.

LIVE TEXT

Min - 90: Fluier final, Ludogorets și Steaua termină la egalitate

Min - 87     : Tibi Bălan are un conflict cu un jucător al gazdelor și ambii fotbaliști sunt eliminați. Se joacă zece la zece

Min - 83 GOOOL LUDOGORETS: Gazdele egalează după un corner la care mingea a fost trimisă în 16 metri, iar de acolo recentrată în careul mic, unde Quixada o împinge în poartă

Min - 81: Intervenție excelentă a lui Cojocaru la un șut al gazdelor

Min - 75     : Pușcaș este avertizat

Min - 74: Cojocaru intervine excelent pe o centrare a bulgarilor, respingând printr-un plonjon de efect din șase metri

Min - 68: Iese Prepeliță și intră Roșu

Min - 65: Dublă schimbare, Machado intră în locul lui Rocha, iar Cojocaru îi ia locul lui Stanca între buturi

Min - 61     : Gardoș primește galben după o intrare tare

Min - 60 GOOOL STEAUA, 0-1: Adi Rocha finalizează cu un șut plasat din partea stângă după un atac susținut al Stelei!

Min - 58: Atac periculos al gazdelor, dar Pușcaș îndepărtează pericolul

Min - 56: Mihai Costea execută o lovitură liberă de la 20 de metri, dar portarul gazdelor reține cu siguranță

Min - 50: Iese Pârvulescu și intră Pușcaș

Min - 48: Pârvulescu este avertizat

Min - 46: Dumitraș i-a luat locul lui Gabi Matei la Steaua

Min - 46: Jocul a fost reluat!

Min - 45: 0-0 la pauză, după o primă repriză tipică pentru un meci amical

Min - 39: Mihai Costea trimite de la 18 metri, dar portarul gazdelor, Cvorovic, reține din plonjon

Min - 36: Bulgarii au cea mai mare ocazie de până acum, dar Aleksandrov trimite milimetric pe lângă bara din dreapta lui Stanca

Min - 24     : Galben pentru Tibi Bălan după un fault comis de mijlocașul stelist

Min - 19: Șut Mihai Costea, portarul lui Ludogorets este la post

Min - 15: Situație bună pentru Pârvulescu, acesta trimițând pe lângă poartă din partea stângă

Min - 8: Gazdele au o lovitură liberă din poziție bună prin Ghencev, dar acesta nu poate ridica mingea peste zid

Min - 1. A început partida

ECHIPA STELEI

Stanca - G. Matei, Szukala, Gardoş, Latovlevici - Chipciu, Prepeliţă, Bălan, Pîrvulescu - Rocha, M. Costea

Antrenor: Laurențiu Reghecampf

Gabi Matei a jucat ultimul său meci la Steaua pe 21 august 2011, într-o înfrângere cu Astra (1-2), la Ploiești. Fundașul lateral a ieșit atunci accidentat, în minutul 7. Acela a fost ultimul meci oficial în care a fost folosit și Andrei Prepeliță, care intra pe teren în minutul 67 al partidei cu Astra.

Etichete: steaua , amical , ludogorets , ludogorets steaua

Prinţul Paul al României a fost prins de poliţişti într-un resort din Malta. România va cere extrădarea acestuia

Prinţul Paul Phillipe al României, unul dintre fugarii celebri de la noi în țară, a fost prins în...

ilie3
Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica

Mihai Stoica, umplut de sânge la Arena Națională, după ce FCSB a câștigat titlul!
mm-stoica2
Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”
Screenshot 2024-04-27 at 23.03.18
Cum a numit-o Gică Hagi pe FCSB, după ce a câștigat titlul chiar după victoria cu Farul
Screenshot 2024-04-28 at 00.03.15
FCSB este noua campioană a României! Titlul, asigurat matematic după 2-1 cu Farul
fcsb 2

Au luat titlul cu FCSB și acum urmează să semneze contractele + Cine va pleca de la campioană
Screenshot 2024-04-28 at 19.13.53
Exclusiv ”Dacă vine Gigi Becali cu un milion?”. Laszlo Dioszegi a dat răspunsul și și-a anunțat decizia finală
FOTBAL:PREZENTARE SERGIU BUS LA FCSB (14.07.2020)
Transferul lui Florinel Coman e ”99% gata”
Screenshot 2024-04-13 at 16.11.18
Ermal Krasniqi, ofertă din Bundesliga de la Werder Bremen. Câți bani a cerut Rapid pentru transfer
Gigi Becali a anunțat primul transfer al verii pentru Champions League! Semnează cu FCSB: ”Am vorbit cu el”
Cum arată Tia Carrere la peste 20 de ani de la serialul "Vânătoarea de comori". Într-o rochie scurtă și decoltată, la 57 de ani, actrița pare că a făcut un pact cu timpul
Kanye West, din nou în centrul atenției. Reacții după ce rapperul i-a făcut un „compliment” deplasat Biancăi Censori
De la Smart la Simple: ”Telefonul plictisitor" un nou trend printre tineri. Video
Cum sunt păcăliți șoferii să plătească amenzi care nu le-au fost date de poliție? Cine sunt escrocii
Omul de la care vine expresia "Să moară Cibilan!". Ultimul haiduc al Bucureștilor, de la întors banii cu lopata la o baracă în sărăcie lucie
FCSB e campioana României după 9 ani! Meciul decisiv, contra lui Gică Hagi
Video Sepsi a acuzat arbitrajul din partida cu CFR, după ce a avut doi eliminați: ”Ne-am obișnuit, așa e la noi!”