Mirel Rădoi, conflict deschis cu Sorin Cârțu: “Să vină el antrenor! Ne spune ce să facem la antrenamente”
articol scris de Digi Sport07.12.2022, 20:22
Mirel Rădoi (41 de ani) și-a anunțat demisia de la Universitatea Craiova, după eșecul cu FC Argeș, scor 1-2, în grupa D a Cupei României.
![cartu-radoi-craiova](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIyJTJGMTEl/MkYxNCUyRjE2MjAzNjlfMTYyMDM2OV9j/YXJ0dS1yYWRvaS1jcmFpb3ZhLmpwZyZ3/PTEwNjAmaD02MzYmaGFzaD03ZTQ5OTk0/NjZmMTdlMDk4ZTAzZGYwOWJlMjc1YzM2NA==.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Mirel Rădoi, nemulțumit de implicarea lui Sorin Cârțu: "Nu accept lucrurile astea"
Universitatea Craiova a fost eliminată din Cupa României și are cinci meciuri la rând fără victorie, în toate competițiile (trei partide în Liga 1 și două în Cupă).
Mirel Rădoi a precizat că n-are nicio problemă cu jucătorii echipei, dar a fost deranjat de atitudinea președintelui clubului, Sorin Cârțu.
Antrenorul "alb-albaștrilor" a dezvăluit că Sorin Cârțu a venit cu sugestii privind antrenamentele echipei, fapt care l-a scos din sărite pe Rădoi.
- În luna noiembrie, Mirel Rădoi și Sorin Cârțu au fost sancționați de către patronul clubului, Mihai Rotaru, pentru declarațiile făcute. Cârțu a criticat public decizia lui Rădoi de a exclude mai mulți jucători din lot.
"Între mine și jucători, indiferent de articolele care au apărut, nu s-a întâmplat nimic. Pentru mine, semnalele au fost clare după această partidă, din partea clubului.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Rezultatele nu sunt consecința unui joc slab. Dacă ne luăm după nea Sorin (n.r. – Sorin Cârțu, președintele Universității Craiova), așa se pare, că sunt consecința unui joc slab. Dacă președintele clubului face evaluări publice de genul ăsta, nu le face cu mine, atunci o să-i predau ID-ul, să vină el înapoi.
Cred că a înțeles greșit mesajul când am zis că o să-l apreciez toată viața pentru momentul în care m-a debutat. De acolo până să ne spună ce să facem noi la antrenamente, în condițiile în care nu ești prezent la antrenament, lucrurile astea n-o să le accept și n-am acceptat de la nimeni!
Spun doar lucrurile care m-au deranjat, nu am ceva cu Sorin Cârțu. Indiferent cine face propuneri, tot patronul Mihai Rotaru ia decizia. Am cugetat asupra a ceea ce s-a întâmplat. Acum am luat decizia.
Cât am fost aici, patru luni, am tot colectat informații, lucrurile care s-au spus. Foarte multe dintre ele au venit din interior. Și atunci, decât să fie o situație implozivă la acest club, mai bine plec eu și toate lucrurile astea se vor lămuri.
Nu e normal! Trebuie să se termine cu lucrurile astea la nivel de club. Pentru că altfel Craiova nu va ajunge niciodată unde și-a propus, să câștige titlul.
Dacă așteptam până în decembrie, nu făceam altceva decât să ne păcălim singuri. Și eu, și echipa, și clubul. Îmi pare rău n-am reușit să ne calificăm în Cupă.
Lucrurile care se produc din interior... pentru mine este o problemă mare. Dacă cei din conducere se cred antrenori înaintea mea și fac analize, îi las pe dânșii să conducă", a spus Mirel Rădoi, după meciul de Cupă FC Argeș - Universitatea Craiova.
- Mirel Rădoi este antrenorul Universității Craiova din 9 august 2022. A reușit zece victorii, cinci egaluri și șase înfrângeri.
Pentru Universitatea Craiova urmează ultimele două meciuri din 2022, ambele în Liga : CS Mioveni – Universitatea Craiova (12 decembrie, ora 20:30, Digi Sport 1), Universitatea Craiova – Chindia Târgoviște (17 decembrie, ora 20:30, Digi Sport 1).
VIDEO Rezumatul meciului FC Argeș - Universitatea Craiova 2-1, din grupele Cupei României
Etichete: liga 1 , cupa romaniei , universitatea craiova , sorin cartu , fc arges , radoi , craiova , mirel radoi , mihai rotaru , radoi demisie , antrenor universitatea craiova
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...