Noul căpitan al lui Dinamo, discurs sincer după victoria uriașă cu Chindia: "Astăzi s-a întors șansa"
articol scris de Digi Sport13.12.2021, 23:26
Alexandru Răuță (29 de ani) a fost în premieră căpitanul lui Dinamo la meciul cu Chindia Târgoviște, scor 1-0, iar la final a spus că lucrurile se vor schimba acum la echipă.
![rauta](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIxJTJGMTAl/MkYyNyUyRjE0MDYxMDlfMTQwNjEwOV9y/YXV0YS0xLnBuZyZ3PTEwNjAmaD02MzYm/aGFzaD0yZjU3NzViNDQzMTM5ZmY3MGEwOWQ3MDQ2MjdkZGRmYg==.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Răuță este de părere că Dinamo va intra pe un făgaș normal după acest succes, primul din ultimele 16 etape:
Noul căpitan al lui Dinamo, discurs sincer după victoria uriașă cu Chindia
"Am jucat bine în prima repriză. În a doua am făcut puțin pasul în spate, dar suntem bucuroși de rezultat. Este o motivație în plus. Căpitanii noștri sunt Torje, Deian Sorescu. Azi am fost eu. Trebuie să fim 11 căpitani pe teren. Important e să scoatem echipa din această zonă. Nu este locul nostru acolo, cred. Astăzi s-a întors șansa, ocaziile ratate meciurile trecute.
Au fost schimbări foarte mari în prima parte a sezonului. Acum se va forma un nucleu, mai sunt și Matei, Filip, în acest moment acasă, Torje, care e suspendat. Ușor, ușor, lucrurile vor reveni pe un făgaș normal.
A fost o săptămână foarte grea, cu multe probleme, multe incidente. Trebuie să ne motivăm. Cei mai vechi știm ce înseamnă Dinamo. Clubul ăsta nu trebuie să fie aici. Trecem printr-o perioadă grea, dar lucrurile se vor aranja", a spus Răuță, după meciul cu Chindia.
VIDEO Rezumatul meciului Dinamo - Chindia Târgoviște
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Dinamo a obținut prima victorie după 15 etape, 1-0 în fața Chindiei Târgoviște, la finalul unei partide foarte spectaculoase. Ultima victorie obținută de Dinamo a fost la data de 8 august, atunci când ”câinii” au câștigat contra Academicii Clinceni cu scorul de 3-1.
Etichete: jucatori dinamo , dinamo chindia , alexandru rauta , meciuri dinamo
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...