Postarea lui Florin Tănase, la scurt timp după ce FCSB a câștigat titlul
FOTBAL: AFC HERMANNSTADT SIBIU - SC OTELUL GALATI, SUPERLIGA SUPERBET (02.03.2024)
Live Video&Score Oțelul - Hermannstadt 1-0, ACUM pe Digi Sport 1. Moldovenii rămân în 10
meciul de fotbal dintre FCSB si Farul Constanta din 27.04.2024, contand pentru Superliga Romania Playoff Etapa 7, Bucuresti, Romania
Câți bani va primi FCSB pentru titlul de campioană! Potul cel mare vine din Champions League
Etapa 7 Liga a 2-a: Otelul Galati-Hermannstadt
Play-off
Otelul Galati Otelul Galati
2 - 2
CFR Cluj CFR Cluj
Ma 27.02.2024 21:00

Oțelul - CFR Cluj 2-2. Final ”nebun” la Galați! Ambele formații au înscris din penalty

27.02.2024, 23:10

• SuperLiga: Poli Iași - UTA, duminică, 18:15, DGS 1

• SuperLiga: CFR Cluj - Sepsi, duminică, 21:00, DGS 1

Oțelul Galați și CFR Cluj au remizat, scor 2-2, într-un meci din etapa cu numărul 28 din SuperLiga.

• Partida dintre cele două formații a putut fi urmărită, în direct pe Digi Sport 1. De asemenea, abonații RCS-RDS au putut urmări partida pe aplicația Digi Sport și pe siteul digisport.ro

Oțelul - CFR Cluj 2-2, în etapa a 28-a a SuperLigii. Final ”nebun” la Galați

Meciul de la Galați a început cu trei ocazii ratate de către gazde și o replică a oaspeților prin Mario Camora. Ulterior, moldovenii au deschis scorul. Alex Pop a punctat în minutul 36 din lovitură liberă.

Ardelenii au stabilit egalitatea de pe tabela de marcaj în minutul 45. Otele a înscris din șase metri.

Partea a doua a meciului a început tot cu cei de la Oțelul în atac. Bodișteanu și Pop au ratat ocazii, după care Otele și Bîrligea au replicat.

Apoi, în minutul 83, Bîrligea a obținut o lovitură de la 11 metri, care a fost transformată de Tachtsidis în minutul 87.

În minutul 90+3, Oțelul a primit, de asemenea, penalty. Muhar l-a faultat în careu pe Tănasă. Cisotti a transformat lovitura de la 11 metri în minutul 90+6.

Astfel, meciul de la Galați dintre cele două formații s-a încheiat la egalitate, scor 2-2. În urma acestui rezultat, moldovenii se află pe locul 11 în clasament, cu 33 de puncte. De partea cealaltă, cei de la CFR Cluj se află pe locul doi în campionat, cu 49 de puncte.

VIDEO Rezumat Oțelul - CFR Cluj 2-2

Oțelul Galați - CFR Cluj, LIVE VIDEO, 21:00, în direct la DGS 1. Ardelenii caută a 3-a victorie consecutivă în deplasare

Înaintea fluierului de start al acestei partide, cele două echipe vin cu un moral bun după rezultatele înregistrate în ultima etapă. Dacă Oțelul Galați s-a impus în fața propriilor suporteri cu FCU Craiova, scor 1-0, ardelenii au dat recital în Gruia cu Dinamo București și au câștigat cu un categoric 4-0

Însă, gălățenii vor avea un dezavantaj în acest meci, întrucât Dorinel Munteanu nu va putea sta pe banca tehnică a gazdelor (Dorinel este suspendat după cartonașul roșu încasat în meciul cu Dinamo, de pe stadionul Arcul de Triumf, pierdut cu scorul de 1-3).

În acest sezon, gălățenii au obținut doar două victorii pe teren propriu, ambele cu același scor, 1-0: cu Dinamo București și FCU Craiova.

Însă, nici ardelenii au nu stat foarte bine pe teren străin în actuala stagiune. Astfel, echipa pregătită în prezent de Adrian Mutu are 5 victorii în campionat în deplasare (cu UTA Arad, U Cluj, FC Voluntari, Petrolul Ploiești și FCU Craiova). Însă, cele cu Petrolul și FCU Craiova au venit în ultimele partide jucate de CFR pe teren străin în SuperLigă.

În prezent, CFR Cluj se află pe locul al doilea în SuperLigă, cu 48 de puncte acumulate după 27 de runde. De cealaltă parte, Oțelul Galați ocupă poziția a 11-a a ierarhiei, cu 32 de puncte.

Între Oțelul Galați și CFR Cluj s-au ”consumat” până acum 23 de meciuri directe, iar rezultatele înregistrate până acum pe teren sunt în favoarea ardelenilor: 15 victorii CFR, 4 remize, 4 victorii Oțelul.

Echipele probabile la Oțelul Galați - CFR Cluj

Oțelul Galați: Pap - Zhelev, Yabre, Lovric, Adăscăliței - Cisotti, Zivulic, Teles - Maciel, Pop, Bodișteanu

Rezerve: Stoian, Burdun, Cîrjan, Gaitan. Ghiocel, Jardan, Lameira, Malle, Panait, Rusevic

CFR Cluj: Sava - Manea, Boben, Ajeti, Camora - Muhar, Keita, Tachtsidis - Deac, Bîrligea, Otele

Rezerve: Hindrich, Abeid, Ilie, Filip, Mamic, Serebe, Mogoș, Avounou, Fofana, Fica, Michael

În meciul tur dintre cele două echipe, CFR Cluj și Oțelul Galați au remizat, în Gruia, scor 0-0

VIDEO Rezumat CFR Cluj - Oțelul Galați, scor 0-0

• 90+6 gp
    Gol din penalty Otelul Galati

Cisotti înscrie din lovitura de la 11 metri.

• 90+3 p
    Penalty

Tănasă este faultat în careu de Muhar, iar arbitrul acordă penalty.