FOTBAL:FARUL CONSTANTA-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (3.05.2024)
Video Farul - Sepsi 1-4. Fosta campioană, eșec usturător. ”Marinarii”, salvați de umilință pe final
FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-FC HERMANNSTADT, SUPERLIGA SUPERBET (27.02.2024)
OUT pentru restul sezonului! Lovitura primită de Dinamo cu două etape înainte de finalul campionatului
Video Exclusiv A intrat în direct la TV și a recunoscut. Dan Petrescu îl vrea președinte la CFR Cluj
Otelul Galati Otelul Galati
1 - 0
Dinamo Dinamo
Vi 29.09.2023 21:00

Oțelul Galați - Dinamo 1-0. Gălățenii obțin a doua victorie în SuperLigă! Al patrulea eșec la rând pentru ”Câini”

29.09.2023, 22:55

• SuperLiga: U Cluj - Dinamo, sâmbătă, 20:00, DGS 1

• SuperLiga: Botoșani - Voluntari, sâmbătă, 14:30, DGS 1

Oțelul s-a impus cu scorul de 1-0 pe teren propriu în fața lui Dinamo, în etapa a 11-a din SuperLiga României.

Astfel, Oțelul a obținut a doua victorie din acest sezon și a ajuns pe locul șapte în clasament, cu 14 puncte, în timp ce Dinamo rămâne pe locul 15, cu opt puncte.

Oțelul Galați - Dinamo 1-0. ”Câinii”, fără replică la Galați

După câteva minute de tatonare, la o fază periculoasă în careul ”Câinilor”, gălățenii au cerut penalty, după ce au acuzat un henț comis de Lucas Araujo. Găman a lăsat jocul să continue spre dezamăgirea celor de la Oțelul.

Bodișteanu a șutat periculos în minutul 20, dar Golubovic a reușit să respingă, însă scorul a fost deschis în minutul 37, după o execuție bună din lovitură liberă a lui Maciel și o deviere neinspirată a lui Neluț Roșu care a trimis în propria poartă.

Bodișteanu a șutat periculos câteva minute mai târziu, iar singura fază periculoasă a lui Dinamo din prima repriză a venit abia pe final, dar s-a încheiat cu o execuție ratată a lui Bena.

După pauză, bucureștenii au fost mai periculoși, iar Abdallah îl putea învinge pe Dur-Bozoancă în minutul 59, cu un șut din careu.

Fatai a încercat să dubleze avantajul Oțelului în minutul 64, însă a trimis slab la poarta lui Golubovic.

Dinamo a avut o dublă ocazie în minutul 74, la două încercări ale lui Ghezali, care a trimis de fiecare dată pe lângă poartă.

Gălățenii au rămas în zece jucători în minutul 90+1, după ce Alexandru Pop a văzut al doilea cartonaș galben.

VIDEO Rezumatul partidei Oțelul Galați - Dinamo 1-0

Oțelul Galați vine după prima victorie reușită în acest sezon de SuperLiga României, scor 2-0, împotriva celor de la FCU 1948 Craiova.

După 10 runde jucate, trupa lui Dorinel Munteanu se află pe poziția a 10-a în clasament, cu 11 puncte acumulate și cu un golaveraj de 0.

De cealaltă parte, Dinamo o duce mult mai rău. ”Câinii” vin după trei înfrângeri consecutive și se află abia pe poziția a 15-a, cu doar opt puncte obținute.

La conferința de presă premergătoare partidei, Ovidiu Burcă nu s-a ferit să vorbească despre demisie. Tehnicianul lui Dinamo a cerut însă mai multă răbdare pentru el și elevii săi.

"Nu simt că am postul în pericol. Cred că e mult prea devreme să facem astfel de discuții. Eu cred că e prea devreme și cred că sunt în asentimentul conducerii. Eu am spus de la bun început că nu va fi ușor. Va fi mult mai greu decât începutul din Liga 2.

Știți foarte bine că au venit jucătorii destul de târziu și n-are rost să mai spun toate schimbările de la o ligă la alta. Eu cred că e nevoie de puțină răbdare. Demisia? Dați-mi puțin timp, vă rog frumos. Se discută prea mult despre lucrul ăsta. Nu știu ce ședință e acum, nu cred că se discută veți auzi despre schimbări tehnice", a spus Ovidiu Burcă.

Oțelul Galați - Dinamo, LIVE VIDEO, 21:00, Digi Sport 1. ECHIPELE PROBABILE

Oțelul: 13. Dur-Bozoancă - 26. Adăscăliței, 5. A. Lopez, 25. Lovric, 2. Zhelev - 30. Cisotti, 31. Zivulic, 21. Teles - 67. Maciel, 11. Al. Pop, 17. R. Tănasă

Rezerve: 12. R. Stoian, 6. J. Cisse, 7. G. Cîrjan, 14. A. Rus, 20. Bodișteanu, 23. Jardan, 28. M. Silva, 90. Fatai, 95. Latouchent

Antrenor: Dorinel Munteanu

Dinamo: 1. Golubovic - 5. Lucas, 23. Patriche, 4. Bena - 2. Moura, 30. N. Roșu, 8. Larrucea, 18. Borcea, 17. Politic - 19. Abdallah, 7. Gregorio

Rezerve: 91. Dujmovic, 6. I. Roșu, 9. Țîră, 10. Iglesias, 20. Bordușanu, 24. Giafer, 27. R. Grigore, 98. Cr. Costin, 99. Ghezali

Cartonaş galben-roşu Otelul Galati

Pop vede al doilea cartonaș galben și este eliminat.

Ocazie Dinamo

Iulian Roșu centrează din corner, balonul este deviat de Ghezali și trece puțin pe lângă poartă, faza continuă, iar mingea ajunge din nou la Ghezali care ratează încă o dată spațiul porții.

Ocazie Otelul Galati

Fatai șutează din afara careului, dar mingea ajunge în brațele lui Golubovic.

• 63 oc

Ghezali șutează din lateralul careului, însă încercarea sa este blocată, Iglesias trimite slab cu latul, dar balonul ajunge în siguranță în brațele lui Dur-Bozoancă.

• 60 cg

Tănasă este avertizat.

• 59 oc

Abdallah pătrunde în careu și șutează din lateral, însă Dur-Bozoancă reușește să rețină.