Dorinel Munteanu nu a avut milă de elevii săi, după UTA - Oțelul 3-1: ”Greșeli de curtea școlii”
”Niculae și Angelescu nu și-au făcut treaba”. Șucu, sfătuit de Marian Iancu: ”Aș face urgent aceste oferte”
Laurențiu Reghecampf a reacționat după ce a fost pus sub urmărire penală: ”Victima sunt eu!”
Otelul Galati Otelul Galati
1 - 1
Poli Iasi Poli Iasi
Lu 11.03.2024 20:00

Oțelul Galați – Poli Iași 1-1. Cele două echipe, la egalitate de puncte în play-out

11.03.2024, 21:55

• SuperLiga: FCU Craiova - ”U” Cluj, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Oțelul Galați – Poli Iași s-a încheiat cu o remiză, scor 1-1, în ultima etapă din sezonul regulat al SuperLigii României.

Oțelul Galați intră în play-out de pe locul 11, cu 34 de puncte, iar Poli Iași încheie sezonul regulat pe locul 12, cu 33 de puncte. Așadar, în play-out, cele două echipe vor fi la egalitate de puncte, 17, însă trebuie specificat că Poli Iași va beneficia de rotunjire.

Oțelul Galați – Poli Iași 1-1. Remiză frumoasă în derby-ul Moldovei

Partida dintre Oțelul Galați și Poli Iași a stat sub semnul echilibrului, chiar dacă echipa oaspete a început mult mai bine derby-ul Moldovei.

Poli Iași a reușit să deschidă scorul în minutul 9, prin Alin Roman, care a reușit să transforme penalty-ul obținut după un henț în careu comis de Teles.

Gălățenii puteau egala în minutul 25, dar Pop a trimis puțin pe lângă poartă, după o centrare a lui Cisotti. Pe finalul primei reprize, echipa lui Dorinel Munteanu a nimerit și bara laterală, după o reluare cu capul a lui Yabre.

Oțelul a reușit să restabilească egalitatea în minutul 71, după o centrare a lui Malle și o finalizare bună a lui Cisotti.

Cele două echipe se vor duela în prima etapă din play-out.

VIDEO Rezumatul meciului Oțelul - Poli Iași 1-1

Echipele antrenate de Dorinel Munteanu (55 de ani) și Leo Grozavu (56 de ani) au primit o mulțime de aprecieri de-a lungul sezonului, dar iată că acum, înaintea etapei a 30-a, ele se află pe locul 12, Oțelul, cu 33 de puncte, respectiv 13, Poli Iași, cu 32 de puncte.

Chiar dacă punctele din acest meci încă vor fi supuse înjumătățirii, o victorie le-ar fi de mare trebuință fiecăreia dintre ele.

Dorinel Munteanu revine pe bancă după etapele în care nu a putut fi alături de jucătorii săi, atât din cauza suspendării primite după meciul cu Dinamo, scor 1-3, cât și din pricina stării sale de sănătate nu tocmai bune.

Se înfruntă doi antrenori duri, foști colegi de generație și chiar jucători la Dinamo, când s-au intersectat pentru un sezon, 1992-1993, atunci când Grozavu a ajuns în Șoseaua Ștefan cel Mare și înainte ca Dorinel să plece la Cercle Bruges. Acum rămâne de văzut cine va avea câștig de cauză.

Echilibru total între Oțelul și Poli Iași în SuperLigă

Cele două formații s-au întâlnit pe prima scenă a fotbalului românesc doar de cinci ori și fiecare a câștigat câte o dată, iar trei jocuri s-au terminat la egalitate. În tur a fost 1-1.

Gol Otelul Galati

Malle centrează de pe partea stângă, iar Cisotti șutează din fața porții, fără șansă pentru Silviu Lung.