darius olaru
Video Darius Olaru a oferit declarația serii, iar apoi s-a dat de gol fără să vrea despre viitorul la FCSB
Universitatea Cluj V. CFR Cluj, Romanian Superliga 1, Cluj-Napoca - 21 Aug 2023
Mario Camora, ironic înainte ca FCSB să ridice trofeul de campioană
Petrolul Ploiesti Petrolul Ploiesti
2 - 1
FC Botosani FC Botosani
Vi 24.11.2023 20:30

Petrolul - FC Botoșani 2-1. Valentin Țicu și Gicu Grozav, decisivi pentru gazde. Moldovenii rămân fără victorie

24.11.2023, 22:35

• Premier League: Man. United - Arsenal, duminică, 18:30, DGS 1

• Superliga: Dinamo - UTA Arad, duminică, 21:30, DGS 1

Petrolul s-a impus la limită în meciul de pe teren propriu cu FC Botoșani, scor 2-1, în etapa a 17-a a SuperLigii.

În urma înfrângerii din deplasare cu Petrolul, cei de la FC Botoșani rămân fără victorie în acest sezon al SuperLigii.

Petrolul - Botoșani 2-1, în al doilea meci al etapei a 17-a din SuperLigă

Prima parte a meciului de la Ploiești a fost dominată de gazde. Țicu, Musi, Jair și Gicu Grozav au fost implicați în faze importante, dar mingea nu a intrat în plasa porții lui Ducan.

În repriza a doua a meciului au venit și golurile. Valentin Țicu a deschis scorul în minutul 52, din lovitură liberă, după ce balonul a fost deviat și de David.

Trei minute mai târziu, Ducan a respins greșit o centrare, iar Gicu Grozav a fost pe fază și a introdus mingea în poartă.

În minutul 79, Valentin Țicu a comis henț, iar arbitrul a acordat penalty. Florescu a transformat lovitura de la 11 metri în minutul 81.

Meciul de la Ploiești s-a încheiat 2-1 pentru gazde, care se află pe locul șlase în clasament, cu 26 de puncte. FC Botoșani este ultima, cu opt puncte.

VIDEO Rezumat Petrolul - FC Botoșani 2-1

Știrea inițială

Petrolul - FC Botoșani, LIVE VIDEO, 20:30, Digi Sport 1

După 16 etape jucate, Petrolul Ploiești este pe locul al șaselea în clasament, cu 22 de puncte acumulate.

De cealaltă parte, FC Botoșani este pe ultimul loc în SuperLiga României, cu doar 8 puncte. În plus, echipa pregătită de Andrei Patache este singura din campionat care nu a reușit să câștige vreo partidă în acest sezon.

În turul din Moldova, cele două formații au terminat la egalitate, scor 1-1. Gicu Grozav a deschis scorul din pasa lui Constantin Budescu, în timp ce moldovenii au egalat prin Mihai Roman.

Gol din penalty FC Botosani

Eduard Florescu transformă lovitura de la 11 metri fără emoții.

• 79 p
    Penalty

Mingea îl lovește în mână pe Valentin Țicu, iar Viorel Flueran acordă lovitură de la 11 metri.