FOTBAL:PETROLUL PLOIESTI-OTELUL GALATI, PLAY OUT SUPERLIGA SUPERBET (5.05.2024)
Video Cel mai surprinzător discurs din SuperLigă: ”Nu m-am bucurat la golurile nostre! Îmi vine să plâng”
Video Dorinel Munteanu, ”iureș” după Petrolul - Oțelul 2-1: ”Ce întrebare stupidă îmi pui!”
LIVE Premier League: Liverpool-Tottenham
FC Botosani FC Botosani
1 - 1
Petrolul Ploiesti Petrolul Ploiesti
Lu 24.07.2023 18:30

FC Botoșani - Petrolul Ploiești 1-1. Ghinion uriaș pentru ”Lupi”! Al doilea meci la rând cu penalty ratat

24.07.2023, 20:45

• SuperLiga: CFR Cluj - Rapid, duminică, 21:30, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - FCSB, luni, 21:00, DGS 1

Partida dintre FC Botoșani și Petrolul s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, în etapa a doua din SuperLiga României.

Ploieștenii au avut un ghinion imens. Gicu Grozav a ratat de la 11 metri, al doilea meci consecutiv în care ”Lupii Galbeni” au avut un penalty ratat.

Botoșani - Petrolul 1-1. ”Lupii”, gol anulat și penalty ratat

Moldovenii au semnat prima ocazie a partidei, când Papp a avut o intervenție bună la șutul lui Florescu.

Petrolul a deschis scorul în minutul 14, prin Grozav, care a avut o execuție superbă, la o pasă a lui Constantin Budescu.

Roman putea restabili egalitea în minutul 31, când Roman a șutat din unghi, însă Zima a avut o intervenție reușită. Golul egalizator a venit câteva minute mai târziu, în minutul 38, când Roman a înscris cu călcâiul la o centrare a lui Dican.

După pauză, moldovenii au avut o ocazie uriașă în minutul 58, însă Cărăușu a trimis mult pe lângă poartă. Apoi, a venit rândul lui Jair să rateze inexplicabil, din fața porții.

Ploieștenii au avut un gol anulat pentru ofsaid în minutul 90+2, după ce Grozav l-a învins din nou pe Began cu o execuție spectaculoasă.

Pe final, ploieștenii au primit penalty, după ce Doua a fost faultat în careu, însă Gicu Grozav nu a mai nimerit poarta lui Began.

VIDEO Rezumatul partidei FC Botoșani - Petrolul Ploiești 1-1

După prima etapă, Petrolul Ploiești ocupă locul al nouălea în campionat, după ce a remizat pe teren propriu cu Universitatea Cluj, scor 1-1.

De cealaltă parte, FC Botoșani a debutat cu stângul în stagiunea 2023/2024 a Ligii 1. Moldovenii au fost învinși de către FC Voluntari, scor 1-2.

„Va fi o deplasare dificilă, evident, pentru că vom întâlni o echipă care va fi, cu siguranță, foarte motivată, după ce în prima etapă a pierdut la Voluntari. Mă gândesc că ne așteaptă o presiune în plus, dar suntem pregătiți pentru acest joc, ne-am antrenat foarte bine în această săptămână, așa încât mergem cu încredere la Botoșani și vrem să ne întoarcem cu o victorie de acolo. Este un sezon nou și, evident, altele sunt datele problemei. Suntem o echipă omogenă, suntem uniți și, așa cum am spus, mergem cu speranțe la Botoșani”, a declarat Florin Pîrvu la conferința de presă premergătoare partidei cu Botoșani.

FC Botoșani - Petrolul Ploiești, LIVE VIDEO, de al 18:30, Digi Sport 1. ECHIPELE PROBABILE

FC Botoșani: 68. Ducan - 33. G. David, 3. Mutombo, 40. Pius, 26. R. Creț - 4. Ivanov, 6. Dican, 8. Ed. Florescu - 24. Cioiu, 10. M. Roman II, 23. Dragu

Rezerve: 12. Began, 11. Drole, 17. S. Camara, 32. Șeroni, 38. Golofca, 45. Olinga, 80. Cărăușu, 93. Pinson, 99. Cyril Zabou

Petrolul: 38. Zima - 71. Doua, 3. Meijers, 4. Papp, 5. Țicu - 82. Diomande, 8. Jair - 99. Musi 10. Budescu, 7. Grozav - 17. Z. Petrovic

Rezerve: 12. Eșanu, 20. Hanca, 25. Purtic, 27. Pedro, 34. Garutti, 41. G. Rădulescu, 44. Dumitriu, 77. I. Cojocaru, 93. Mitrov

• 90+2 fm
    Fază meci Petrolul Ploiesti

Țicu centrează din lovitură liberă, Garutti prelungește cu capul, Doua așează balonul perfect pentru șutul lui Grozav, care îl învinge pe Began. Golul este anulat după analiza VAR pentru ofsaid.

• 90+13 final
  • 90+12 rp
    Ratare penalty

De la punctul cu var, Grozav trimite pe lângă poartă.

• 90+10 p
    Penalty

Doua cade în interiorul careului, după o intervenție a lui Dican, iar centralul Florin Andrei dictează penalty.

Ocazie Petrolul Ploiesti

Grozav îi pasează foarte bine lui Budescu în interiorul careului, însă ”veteranul” Petrolului îl ia la țintă pe Began.

• 71 s

Zabou este înlocuit cu Olinga.

• 71 s

Patache este înlocuit cu Ivanov.

• 63 oc

Doua îi pasează în fața porții lui Jair, însă mijlocașul prahovenilor trimite pe lângă poartă dintr-o poziție ideală.

• 61 s

Musi este înlocuit cu Rădulescu.

• 61 s

Petrovic este înlocuit cu Dumitriu.

• 58 oc
    Ocazie FC Botosani

Roman îi pasează lui Pinson în interiorul careului, dar Garutti intervine și îl blochează pe jucătorul moldovenilor, mingea ajunge în partea dreaptă, dar Cărăușu trimite mult peste poartă.

• 54 oc

Pinson centrează din corner, iar Șeroni trimite cu capul pe lângă poarta prahovenilor.

• 53 cg

Patache este avertizat.

• 49 oc

Budescu centrează din corner, iar Papp reia cu capul imprecis.

• 47 fm
    Fază meci

Budescu centrează din partea dreaptă, Jair șutează în blocajul unui fundaș advers, balonul ricoșează la Musi, care este blocat de Mutombo.

• 45+3 fr1
  • 42 cg

Seroni este avertizat.

• 38 g
    Gol FC Botosani

Roman șutează cu stângul de la marginea careului, balonul este respins în lateral de Zima. Patache recuperează și îi trimite lui Dican, care centrează, iar Roman deviază cu călcâiul și înscrie.

• 31 oc

Florescu îi pasează în careu lui Roman, care șutează din unghi la poarta ploieștenilor, Zima reușește să respingă.

• 18 fm
    Fază meci

Moldovenii cer penalty după ce Pinson cade în interiorul careului într-un duel cu Garutti.

• 14 g
    Gol Petrolul Ploiesti

Budescu îl găsește pe Grozav cu o pasă superbă, iar acesta șutează din prima, fără să se uite la poarta adversă. Mingea trece prin stânga lui Began, care nu are nicio șansă.

• 8 oc

Mihai Roman centrează din partea stângă, Zima boxează, iar balonul ajunge la picioarele lui Florescu, care șutează cu stângul, însă Papp are o intervenție bună și blochează.