marius maldarasanu
Marius Măldărășanu a răbufnit: ”Nu trebuie să batem mereu cu 2 sau 3-0, nu suntem Manchester City”
FOTBAL: AFC HERMANNSTADT SIBIU - FC PETROLUL PLOIESTI, SUPERLIGA SUPERBET (28.01.2024)
Video Hermannstadt - Petrolul 2-0. Sibienii câștigă categoric și urcă pe primul loc în play-out
Video Scandal după Dinamo - Voluntari: ”Mâine să pleci!”. Ce a făcut Kopic după ce a văzut scenele din parcare
Petrolul Ploiesti Petrolul Ploiesti
0 - 1
Hermannstadt Hermannstadt
Sb 13.05.2023 14:30

Petrolul - Hermannstadt 0-1.”Lupii”, pas greșit în lupta pentru câștigarea play-out-ului

13.05.2023, 16:27

• SuperLiga: FCU Craiova - ”U” Cluj, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Petrolul a pierdut pe teren propriu în fața celor de la FC Hermannstadt, scor 0-1, în etapa a opta din play-out-ul SuperLigii.

Astfel, prahovenii au făcut un pas greșit în lupta pentru câștigarea play-out-ului și au 34 de puncte, la doar la un punct în fața celor de la FC Voluntari, echipa de pe locul doi, și la două lungimi în fața oltenilor de la U Craiova 1948.

Petrolul - Hermannstadt 0-1. Sibienii s-au salvat matematic de la retrogradare

Prima fază importantă le-a aparținut ploieștenilor în minutul 22, când Țicu a pătruns în careu, însă a șutat slab la poarta lui Letica.

Sibienii au dat replica câteva minute mai târziu, când Paraschiv a trimis cu capul în bară, din centrarea lui Butean.

Pe finalul primei reprize, Grozav a încercat să deschidă scorul în minutul 40 cu un șut de la distanță, însă Letica a reușit să respingă.

În actul secund, Papp a ajuns la o centrare expediată de Țicu, dar a trimis puțin pe lângă poartă.

Sibienii au primit penalty în minutul 58 după ce Oroian a fost faultat în careu, iar Daniel Paraschiv a profitat de ocazie și a făcut 1-0.

Formația antrenată de Marius Măldărășanu a ținut de scor, dar Paul Papp a irosit o șansă imensă pe final de meci, când a trimis slab dintr-o poziție ideală.

VIDEO Rezumatul partidei Petrolul - Hermannstadt 0-1

Petrolul - Hermannstadt, Live Video 14:30, Digi Sport 1. Ploieștenii nu au licență de Europa, dar vor să câștige play-out-ul

Meciul din această după-amiază, de la Ploiești, este ultimul pe teren propriu pentru echipa gazdă, în actualul sezon. Pentru o nou-promovată, Petrolul s-a prezentat bine, iar suporterii sunt mulțumiți. Probabil și-ar fi dorit mai mult decât atât, dar dacă ținem cont că echipa a trecut prin mari probleme financiare, rezolvate odată cu venirea lui Marian Copilu, sezonul reprezintă un plus.

Meciul cu Hermannstadt are și o țintă demnă de laudă pentru că toți banii din încasări vor fi direcționați către Spitalul de Pediatrie din Ploiești.

• Abonații RCS-RDS mai pot viziona partida din SuperLiga pe aplicația Digi Sport și pe siteul digisport.ro

"Mă bucur că a luat această decizie clubul (n.r. de a dona banii). Hermannstadt este o echipă bună, foarte omogenă, joacă de mult timp împreună și ne așteaptă un meci greu, avem un obiectiv și lucrurile sunt în regulă", a afirmat Florin Pârvu, antrenorul Petrolului.

Măldărășanu a semnat prelungirea contractului cu Hermannstadt, până în 2025

''Ne încearcă acum un sentiment de mare, mare emoţie şi suntem bucuroşi să vă anunţăm pe toţi că Mister Marius Măldărăşanu tocmai a semnat prelungirea contractului pentru următoarele două sezoane alături de #FCH!'', au transmis sibienii pe rețelele sociale.

În sezonul regulat, fiecare dintre echipe a obținut câte o victorie. În tur, sibienii au învins cu 2-1, iar în meciul de la Ploiești a câștigat Petrolul, cu 2-0. Cel de-al doilea meci, disputat în urmă cu fix trei luni.

• 90+5 final
  • 90+1 oc
    Ocazie Petrolul Ploiesti

Papp ajunge într-o poziție ideală în careul sibienilor, dar șutează slab la poarta lui Letica.