rapid
Live Video&Text Rapid - Universitatea Craiova 0-1, ACUM, Digi Sport 1. Andrei Ivan a deschis scorul în Giulești
balint
Laszlo Balint a spus unde s-a decis soarta jocului cu FC Botoșani. ”Situația s-a complicat foarte mult”
Vi 16.02.2024 17:00

Petrolul - Poli Iași 2-1. Nebunie la Ploiești! Gazdele au dat lovitura în minutul 90+4 și au urcat pe loc de play-off

16.02.2024, 19:04

• SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Petrolul Ploiești și Poli Iași s-au întâlnit în cadrul etapei cu numărul 26 din SuperLiga, iar ”Lupii galbeni” au câștigat cu scorul de 2-1.

Petrolul Ploiești - Poli Iași 2-1. Gazdele au urcat pe loc de play-off

Partida de la Ploiești a fost una foarte spectaculoasă. Oaspeții au deschis scorul prin Ispas, care a ieșit accidentat de pe teren, iar Petrolul a egalat în repriza a doua prin Musi.

Când meciul părea că se termină într-o remiză, Berisha a profitat de o greșeală a oaspeților și a dat lovitura, în minutul 90+4.

În urma acestui rezultat, Petrolul a urcat pe poziția a șasea, cu 35 de puncte. De partea cealaltă, ieșenii sunt pe locul 14, cu 27 de puncte.

Înainte de această partidă, Petrolul se află pe locul nouă în Superligă, cu 32 de puncte acumulate în cele 25 de etape disputate. În același timp, Poli Iași ocupă poziția a 14-a, cu doar 27 de puncte.

În cazul în care elevii lui Florin Pîrvu vor câștiga acest meci, vor avea șansa să ocupe cel puțin momentan un loc de play-off. De cealaltă parte, formația lui Leo Grozavu ar putea să se îndepărteze de zona roșie a clasamentului, în cazul unei victorii.

Poli Iași a pierdut ultimele două deplasări făcute la Petrolul și nici nu a marcat în aceste meciuri. Ambele echipe vine după rezultate de egalitate în campionat. Petrolul a remizat cu Hermannstadt, scor 0-0, și Poli Iași cu FC Voluntari, scor 0-0.

Gol Petrolul Ploiesti

Gooool Petrolul! Berisha a dat lovitura în finalul meciului, iar ploieștenii au obținut toate cele trei puncte.

• 86 oc
    Ocazie Poli Iasi

Ocazie Poli Iași! Luca Mihai a fost aproape de a marca, dar a lovit bara.

• 70 s

Papp a fost schimbat de Lucian Dumitriu. Acesta avea cartonaș galben încă din prima repriză.

• 70 s

Ișfan i-a luat locul lui Irobiso.

• 68 cg
    Cartonaş galben Poli Iasi
  • 66 cg
  • 60 g

Gooool Petrolul! Musi a egalat, după o fază foarte frumoasă.

• 57 oc

Ocazie Poli Iași! Bordeianu a trimis un șut din afara careului, puțin pe lângă poartă.

• 55 s

Schimbare la Poli Iași! Harrison i-a luat locul lui Sergiu Buș.

• 53 cg
    Cartonaş galben Petrolul Ploiesti

Meijers a văzut și el cartonașul galben. Ploieștenii au ajuns la 3 astfel de avertismente.

• 45+3 fr1

Prima repriză a ajuns la final. Poli Iași a intrat cu avantaj la cabine, scor 1-0.

• 45+2 oc
    Ocazie

O nouă ocazie pentru Irobiso! Atacantul a rămas într-o poziție foarte bună cu portarul Ailenei, dar acesta a avut o paradă foarte bună și a respins în corner șutul expediat.

• 45+1 cg

Irobiso a primit cartonașul galben.

• 45 s

Grozav a fost înlocuit și el, iar Berisha i-a luat locul pe teren.

• 45 sr2

• 45 s

Schimbare la pauză. Diomande a fost introdus pe teren în locul lui Takayuki Seto.

• 45 sp1
    Start prelungiri repriza 1

De la margine s-au arătat trei minute de prelungiri.

• 37 s

Ispas nu a mai putut rezista după intrarea lui Paul Papp. Acesta a fost înlocuit de Katanec.

• 30 g
    Gol Poli Iasi

Goool Poli Iași! Mingea a ajuns la Ispas în interiorul careului, iar fundașul stânga al oaspeților a îndeplinit o simplă formalitate și a deschis scorul.

• 21 cg

Paul Papp a văzut cartonașul galben după un fault foarte dur.

• 15 oc
    Ocazie Petrolul Ploiesti

Ce paradă reușită de Ailenei! Musi a reluat cu capul, dar portarul ieșenilor a respins specatulos.

• 12 oc

Ocazie Poli Iași! Bettaieb a ajuns la o pasă foarte bună și a trimis periculos spre poartă, dar Zima a avut o intervenție foarte bună.

• 1 oc

Irobiso a avut prima ocazie a meciului! Atacantul Petrolului a trimis puțin pe lângă poartă, dintr-o poziție favorabilă.

A început partida de la Ploiești! Gazdele ar putea urca pe loc de play-off, în cazul unei victorii.