Video ”Mircea’s on fire”. Rednic nu s-a mai abținut și a ”îngenuncheat” în fața jucătorilor de la UTA
marius maldarasanu
Marius Măldărășanu a răbufnit: ”Nu trebuie să batem mereu cu 2 sau 3-0, nu suntem Manchester City”
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (25.04,2024)
Video Universitatea Craiova - CFR Cluj 0-1. Golul lui Birligea îi duce pe ardeleni la un punct de locul 2
Petrolul Ploiesti Petrolul Ploiesti
1 - 1
Sepsi Sepsi
Du 31.07.2022 18:00

Petrolul - Sepsi 1-1. Tudorie le refuză ploieștenilor prima victorie din Liga 1! Tamaș a marcat primul gol în tricoul ”lupilor”

31.07.2022, 19:55

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Partida dintre Petrolul Ploiești și Sepsi Sfântu Gheorghe s-a încheiat la egalitate, scor 1-1. Atmosfera a fost superbă pe Ilie Oană, iar suporterii ploieșteni au făcut un adevărat spectacol în tribune.

Petrolul rămâne, însă, fără victorie în Liga 1 și cu un singur punct, pe locul 15 din clasament. De cealaltă parte, Sepsi se află pe locul șase, cu cinci puncte.

Prima ocazie a partidei le-a aparținut covăsnenilor. În al treilea minut al partidei, Bărbuț a șutat foarte bine, însă nu a nimerit spațiul porții lui Vâceanu.

Ploieștenii au dat replica după un contraatac rapid. Borța a centrat periculos, dar defensiva formației lui Bergodi a reușit să respingă. Câteva minute mai târziu, Țicu a plonșat și a trimis cu capul puțin peste poarta lui Sepsi din centrarea lui Cioiu.

Covăsnenii au obținut o lovitură de la unsprezece metri după un henț în careu comis de Cebotaru. Matei a mers la execuție, însă acesta a alunecat și a trimis peste poartă.

Ivanovski a reușit să marcheze în poarta lui Niczuly în minutul 29, însă reușita sa a fost anulată în urma analizei VAR din cauza unui ofsaid. Ploieștenii puteau marca în minutul 37, însă Gicu Grozav a ratat execuția.

Tudorie a fost aproape de gol pe finalul primei reprize la o lovitură cu capul, dar Vâlceanu a intervenit foarte bine și a păstrat scorul neschimbat. Tot Tudorie a reușit să trimită balonul în poarta ”găzarilor” în debutul reprizei secunde, însă golul nu a fost valabil.

”Lupii” au deschis scorul în minutul 62, prin Gabi Tamaș, primul său gol în tricoul ploieștenilor. Acesta a trimis cu capul la o centrare perfectă a lui Țicu.

Finalul a fost unul incendiar pe Ilie Oană. Când totul indica spre o victorie a ploieștenilor, Tudorie le-a dat emoții ”lupilor” cu o execuție superbă la poarta lui Vâlceanu, dar balonul a lovit bara. Totuși, câteva minute mai târziu, Tudorie a reușit să marcheze cu capul la un corner executat de Aganovic.

Mario Bratu a fost aproape să restabilească egalitatea cu o execuție superbă din lovitură liberă, însă Niczuly i-a salvat pe covăsneni. La faza imediat următoare, Ion Gheorghe le putea aduce victoria covăsnenilor, dar intervenția lui Vâlceanu a fost salvatoare.

VIDEO Rezumatul partidei Petrolul - Sepsi 1-1

Se întâlnesc față-n față două formații aflate în perioade opuse de formă. ”Lupii galbeni” au înregistrat două înfrângeri în primele două runde și sunt singurii din campionat fără gol marcat: 0-2 cu UTA Arad (deplasare), 0-1 cu Voluntari (acasă).

De partea cealaltă, Sepsi a reușit să cucerească Supercupa României după ce a trecut de CFR Cluj cu 2-1, a făcut un egal cât o victorie pe ”Ion Oblemenco”, în remiza scor 2-2, după ce a revenit de la 0-2, a învins-o pe Olimpja Ljubljana în prima manșa a turului secund din Conference League, scor 3-1, și a ”demolat-o” pe FC Argeș, scor 4-0, în etapa a doua din Superligă.

Singurul aspect negativ, oarecum, ar fi înfrângerea din Slovenia, din returul partidei cu Olimpija Ljubljana, scor 0-2. Cu toate acestea, covăsnenii au ”supraviețuit” după ce s-au impus la lovituri de departajare și s-au calificat în turul 3 preliminar al Conference League.

Va fi prima dată în istorie când cele două formații se vor întâlni în campionat. S-au duelat în Cupa României, în 2020, în faza sferturilor de finală, când Sepsi s-a impus cu scorul de 1-0.

• Unicul gol al partidei a fost marcat de către Andrei Dumiter, actualmente la FCSB.

Echipele probabile Petrolul - Sepsi

Petrolul:  12. Avram - 3. Meijers, 30. Tamaș, 2. Huja - 26. Pașov, 44. Dumitriu, 37. Cebotaru, 5. Țicu - 24. Cioiu, 22. Ivanovski, 7. Grozav
Antrenor: Nicolae Constantin.

Sepsi: 33. Niczuly - 88. Dimitrov, 44. Bălașa, 3. B. Mitrea, 20. A. Dumitrescu - 6. N. Păun, 77. Aganovici - 21. Bărbuț, 13. C. Matei, 11. M. Ștefănescu - 9. Tudorie .
Antrenor: Cristiano Bergodi.

Sepsi Sepsi
  • 90+4 final
  • 89 oc
    Ocazie Sepsi

Vâlceanu are o paradă superbă și respinge șutul lui Ion Gheorghe.

• 88 oc
    Ocazie Petrolul Ploiesti

Mario Bratu expediază un șut superb din lovitură liberă, dar Niczuly intervine salvator.

• 84 g
    Gol Sepsi

Aganovic centrează din corner, iar Tudorie reia cu capul în poarta lui Vâlceanu.

• 80 oc

Tudorie a avut o execuție superbă la poarta lui Vâlceanu, însă balonul a nimerit bara.