Screenshot 2024-04-22 at 21.16.08
Mircea Rednic a avut un remarcat după Petrolul - UTA: ”Nu bun, foarte bun” + Jucătorul căruia îi va da o primă specială
Surpriză la FCSB! Elias Charalambous a anunțat o nouă absență pentru meciul cu Sepsi: ”Va fi OUT”
Exclusiv Ilie Dumitrescu nu a avut dubiu, după FC Botoșani - Dinamo: ”E senzațional”

• SuperLiga: Sepsi - FCSB, miercuri, 21:45, DGS 1

Partida dintre Petrolul și UTA Arad din prima etapă a play-out-ului Ligii 1 s-a încheiat cu victoria ploieștenilor, scor 1-0.

Petrolul - UTA Arad 1-0. ”Lupii” se impun în prima etapă a play-out-ului

Prima ocazie a partidei le-a aparținut ploieștenilor, în minutul 12, când Grozav a șutat din careu pe lângă poartă. Dumitriu a irosit și el o ocazie mare în minutul 18, când a șutat peste poartă dintr-o poziție ideală.

Pe finalul primei reprize, arădenii puteau marca prin Ubbink, dar acesta nu a nimerit poarta lui Vâlceanu.

După pauză, Țicu a șutat în blocajul lui Benga, după o fază frumoasă creată de ploieșteni, iar Jair l-a încercat pe Kucher cu un șut de la distanță.

Budescu i-a centrat foarte bine lui Irobiso în interiorul careului, însă atacantul ploieștenilor a trimis peste poartă.

Barbosa a șutat și el peste poartă în minutul 73 dintr-o poziție ideală, iar Kucher a avut o intervenție foarte bună la șutul lui Irobiso din minutul 75.

Ploieștenii au dat lovitura în minutul 89, prin Doua, care a șutat de la marginea careului și l-a învins pe Kucher.

Arădenii puteau marca în ultimele secunde, dar Vâlceanu a avut o intervenție splendidă la șutul lui Barbosa.

VIDEO Rezumatul partidei Petrolul - UTA Arad 1-0

Petrolul - UTA Arad 1-0

Gazdele încep play-out-ul cu un mic avantaj față de trupa lui Laszlo Balint. "Găzarii" au 18 puncte, în timp ce arădenii nu se pot lăuda cu o "zestre" la fel de bogată.

UTA are doar 14 puncte și pornește în play-out de pe penultima poziție, una care la finalul stagiunii ar duce echipa în liga secundă.

În cele două partide disputate în sezonul regulat, punctele au fost împărțite. La Arad, UTA s-a impus, 2-0, datărită reușitelor semnate de David Miculescu, plecat între timp la FCSB.

Ploieștenii și-au luat revanșa, pe Ilie Oană, și s-au impus, 2-1, Jair și Irobiso fiind pe lista marcatorilor pentru gazde, iar pentru oaspeți, Otele.

Ocazie UTA

Vâlceanu intervine perfect la șutul din prima al lui Barbosa din fața porții.

Gol Petrolul Ploiesti

Moldoveanu încearcă să centreze, balonul este respins la marginea careului, iar Doua șutează în forță și îl învinge pe Kucher.

Ocazie Petrolul Ploiesti

Irobiso șutează cu stângul din interiorul careului, însă Kucher pune piciorul și respinge.

• 73 oc
    Ocazie UTA

Abeid centrează din flancul drept, balonul este întors pentru Barbosa, care șutează peste poartă, din fața porții.