Screenshot 2024-04-27 at 23.03.18
Exclusiv Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”
mm-stoica
Mihai Stoica a spus ce urmează pentru FCSB, după ce a devenit campioană
Poli Iasi Poli Iasi
0 - 0
Dinamo Dinamo
Vi 01.03.2024 20:00

Poli Iași - Dinamo 0-0. Abdallah, specialist în ratări! ”Câinii” nu ies din ”zona roșie”

01.03.2024, 21:58

• SuperLiga: Poli Iași - UTA, duminică, 18:15, DGS 1

• SuperLiga: CFR Cluj - Sepsi, duminică, 21:00, DGS 1

Partida dintre Poli Iași și Dinamo s-a încheiat la egalitate, scor 0-0, în etapa cu numărul 29 din SuperLiga României.

Astfel, ”Câinii Roșii” nu părăsesc zona roșie și rămân pe locul 15 în clasament, cu 26 de puncte. De cealaltă parte, gruparea din Moldova este pe a 12-a poziție în ierarhie, cu 32 de puncte.

Poli Iași - Dinamo 0-0. Bucureștenii au ratat pe bandă rulantă în repriza a doua

După o primă repriză echilibrată, în care fiecare dintre echipe a avut câte o ocazie mare la poarta opusă, semnate de Itu și de Abdallah, ”Câinii Roșii” s-au dezlănțuit în actul secund.

Abdallah a fost aproape să marcheze cu capul la o centrare din lovitură liberă expediată de Milanov, însă atacantul a trimis puțin pe lângă poartă.

Tot Abdallah a avut o șansă uriașă de a deschide scorul în minutul 61, când mingea i-a rămas la picior atacantului în fața porții, însă finalizarea acestuia a fost imprecisă. Tot Abdallah a ratat cu capul și în minutul 74, iar Selmani a avut cea mai mare ratare a meciului, când a șutat peste transversală din fața porții.

Abdallah a scăpat singur spre poartă în minutul 84, însă atacantul a șutat pe direcția lui Ailenei.

VIDEO Rezumatul partidei Poli Iași - Dinamo 0-0

În cazul unei victorii, Poli Iași, echipa clasată pe locul 13, care duce la barajul de retrogradare/promovare, cu 31 de puncte, va ieși din ”zona roșie” a clasamentului. Elevii lui Leo Grozavu, suspendat pentru acest joc, vin după remiza de la Craiova, 1-1 cu FCU, una dintre contracandidatele la retrogradare.

De partea cealaltă, Dinamo are șansa de a părăsi locurile direct retrogradabile. Dacă va învinge în Copou, ”Câinii” o vor depăși, cel puțin provizoriu, pe FC Voluntari. Totuși, nu vor avea o misiune ușoară. Bucureștenii au obținut o singură victorie în ultimele 6 deplasari la Iași, iar Poli a câștigat celelalte 5 dueluri.

• 3 victorii în ultimele 4 runde din SuperLigă au înregistrat cei de la Dinamo.

Cele două formații s-au întâlnit de 22 de ori la nivelul primei ligi: 7 succese Poli Iași, 6 remize și 9 victorii Dinamo. Dacă Zeljko Kopic se află la prima confruntare cu trupa moldoveană, Grozavu s-a duelat în 14 rânduri cu dinamoviștii, din postura de antrenor: 8 victorii, 3 rezultate de egalitate și 3 eșecuri.

Cel mai bun marcator al ieșenilor este Roman, cu 8 goluri, în timp ce golgheterii lui Dinamo sunt Politic și Gregorio, cu câte 6 reușite.

Poli Iași - Dinamo | LIVE VIDEO, ora 20:00, DGS 1. Amzăr și Politic sunt în continuare accidenați. Iglesias, Homawoo și Milanov revin

Înaintea meciului cu Poli Iași, Zeljko Kopic a lămurit situația medicală a jucătorilor săi, iar trei dintre fotbaliști vor fi apți pentru următoarea partidă.

”Despre jucătorii accidentați, încă nu putem conta pe Amzăr și Politic. Dani Iglesias, Josue Homawoo și Georgi Milanov vor fi în lot pentru acest meci, deci avem și câteva vești bune. Amzăr și Politic se simt mai bine, dar nu vrem să ne asumăm niciun risc”, a declarat Zeljko Kopic la conferința de presă.