aioani
Încă o veste rea pentru Rapid. Marian Aioani e OUT până la finalul sezonului
Exclusiv Verdict fără dubii dat în direct: OUT de la Rapid! ”Vor fi schimbări mari”
Screenshot 2024-04-27 at 23.03.18
Exclusiv Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”
Poli Iasi Poli Iasi
2 - 1
Rapid Rapid
Sb 24.02.2024 20:00

Poli Iași - Rapid 3-1. Moldovenii dau lovitura în ”Copou” și pun stop seriei de 5 victorii a giuleștenilor

24.02.2024, 21:57

• SuperLiga: Poli Iași - UTA, duminică, 18:15, DGS 1

• SuperLiga: CFR Cluj - Sepsi, duminică, 21:00, DGS 1

Poli Iași a produs surpriza etapei cu numărul 27 din SuperLiga României!

Elevii lui Leo Grozavu au reușit să o învingă pe Rapid, scor 3-1, chiar în ”Copou”.

Poli Iași - Rapid 3-1

După o primă repriză fără goluri, Rapid a reușit să deschidă scorul prin Ermal Krasniqi, care a profitat de alunecarea lui Borisav Burmaz, în minutul 52.

După doar trei puncte, cei de la Poli Iași au venit cu replica. Cristi Săpunaru a dat pe lângă minge, Sergiu Buș a luat balonul și l-a driblat pe Marian Aioani. Imediat, Bettaieb a preluat mingea și a egalat.

Alin Roman a dat lovitura în minutul 88, după ce a înscris superb în minutul 88. Cinci minute mai târziu, Harrison a închis tabela, după un contraatac.

Astfel, Rapid rămâne cate pe locul 3, cu 48 de puncte, la egalitate cu CFR Cluj, în timp ce Poli Iași rămâne pe 14, dar o egalează la puncte pe FC Voluntari (27 de puncte).

Clasamentul din SuperLigă, după Poli Iași - Rapid 3-1

VIDEO cu rezumatul partidei

De partea cealaltă, cei de la Poli Iași nu au mai câștigat un meci în SuperLiga de trei runde.

În meciul din turul sezonului regulat, cei de la Rapid s-au impus în fața celor de la Poli Iași, scor 3-2.

Cu un succes în fața ieșenilor, cei de la Rapid pot reveni pe locul doi în campionat. Momentan se află pe poziția a treia, cu 48 de puncte, la egalitate cu CFR Cluj. Poli Iași se află pe locul 14, cu 27 de puncte.

Clasament SuperLiga

Leo Grozavu a răbufnit la conferința de presă premergătoare meciului cu Rapid

”Ce s-a întâmplat cu jucătorul care l-a accidentat pe Ispas și l-a scos din circuit? Nu s-a întâmplat nimic! Bine, mersi, mergem în continuare. Aceste greșeli de arbitraj care s-au îndreptat împotriva noastră ne-au privat de foarte multe puncte. Avem un jucător care iese din circuit cu o fisură la picior.

Fisura aia nu se putea observa imediat pe teren ca domnul Mladinovici să-și dea seama. A trebuit vreo cinci minute să-și dea seama că trebuie să dea un cartonaș galben, pe care l-a scos cu chiu, cu vai. Toate aceste delegări, toate aceste arbitraje sunt direcționate. Mă opresc aici, pentru că altfel aș intra într-o altă sferă.

Este un campionat care a fost viciat. Se fac greșeli multiple, cu tot cu tehnologie. Nu e normal! Avem absențe pentru că un arbitru nu a văzut un fault evident, care se vedea de pe Marte sau de pe altă planetă. Există tehnologie care trebuia să repare greșeala. Suntem oameni, putem greși. Nu-i fac un proces de intenție arbitrului cu Petrolul, dar cei care se ocupă de a repara o greșeală, trebuiau să o facă. Eu sper ca ierarhiile să fie făcute doar de echipe, mai puțin de terțe entități”, a spus Leo Grozavu.

Antrenorul de 56 de ani nu s-a oprit și a criticat și conducerea echipei pe care o antrenează.

”Și clubul nostru ar trebui să aibă intervenții mai... De toamna trecută, alte cluburi, la cea mai mică adiere de vânt împotriva lor, au ieșit, au făcut un tam-tam de nedescris. Noi suntem o echipă foarte timidă, foarte disciplinată. În România, cine strigă mai tare, are dreptate! Noi nu strigăm, sper să nu fim nevoiți s-o facem”, a continuat Grozavu.

Daniel Niculae: ”Iași e o echipă rănită și poate că nu adună puncte”

Într-o intervenție telefonică la Fotbal Club, Daniel Niculae a recunoscut că se teme de Poli Iași, chiar dacă formația din Copou se află abia pe locul 14.

”Sunt echipe care poate că nu-și merită locul în a doua parte a clasamentului. Iași e o echipă rănită și poate că nu adună puncte, dar practică un fotbal bun. Sper să ne întoarcem cu toate cele trei puncte, dar este o echipă foarte bună”, a spus președintele celor de la Rapid.

Rapid Rapid
  • 90+5 final
  • 90+4 g
    Gol Poli Iasi

După o ratare a lui Kabran, balonul ajunge la Harrison, iar englezul duce scorul la 3-1!

• 87 g

Alin Roman șutează perfect din marginea careului și înscrie la vinclu!

• 83 oc
    Ocazie Poli Iasi

Harrison îl învinge pe Marian Aioani, dar golul este anulat pe motiv de ofsaid!

• 80 s
    Schimbare Poli Iasi

Alin Roman intră în locul lui Saghiri!

• 78 s
    Schimbare Rapid

Borisav Burmaz este înlocuit de Florent Hasani!

• 78 s

Jakub Hromada intra în locul lui Alexandru Albu!

• 77 s

Shayon Harrison intră în locul lui Bettaieb Adel!

• 75 oc

Jatoba șutează periculos de la distanță, dar Marian Aioani prinde balonul!

• 67 s

Luca Mihai este înlocuit de Jatoba!

• 67 s

Kevin Kabran intră în locul lui Sergiu Buș!

• 65 oc
    Ocazie Rapid

Oaidă centrează excelent în careu, dar lovitura de cap a lui Borisav Burmaz este parată excelent de Ailenei!

• 64 s

Claudiu Petrila intră în locul lui Jayson Papeau!

• 64 s

Răzvan Oaidă intră în locul lui Damjan Djokovic!

• 55 g

Săpunaru luftează, iar balonul ajunge la Bettaieb, care înscrie cu poarta goală.

• 52 g
    Gol Rapid

Borisav Burmaz alunecă, balonul ajunge la Ermal Krasniqi, care șutează perfect și îl învinge pe Ailenei!

Mihai Bordeianu este înlocuit de Allanzinho!