”Spuneați că UTA e prima echipă retrogradată”. Mircea Rednic, savuros la flash-interviu: i-a pus gând rău lui Dinamo!
Video ”Mircea’s on fire”. Rednic nu s-a mai abținut și a ”îngenuncheat” în fața jucătorilor de la UTA

Poli Iași - UTA 1-0. Moldovenii obțin primul succes după 6 etape de ”secetă”

08.12.2023, 21:03

• SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Poli Iași s-a impus, pe teren propriu, în fața celor de la UTA Arad, scor 1-0, într-un meci din etapa a 19-a a SuperLigii.

Unicul gol al acestei partide a fost marcat de Shayon Harrison (minutul 78) din pasa decisivă a lui Alin Roman.

Poli Iași - UTA Arad 1-0

În prima repriză, cele două echipe și-au creat câte o ocazie importantă la fiecare dintre cele două porți. Astfel, în minutul 15, Aly Abeid (25 de ani) l-a găsit excelent pe Claudiu Micovshi (24 de ani) nemarcat în careului ieșenilor, însă atacantul lateral al celor de la UTA a finalizat slab din poziție ideală.

Ulterior, în minutul 35, același Abeid i-a centrat lui Godberg Cooper (26 de ani) peste defensiva ieșeană, însă vârful italian a încercat să-l lobeze pe Silviu Lung (34 de ani), iar portarul gazdelor a reținut balonul.

În prelungirile primei reprize, în minutul 45+4, Alin Roman (29 de ani) a executat o lovitură liberă de la aprximativ 25 de metri distanță de buturile lui Florin Iacob (30 de ani), mingea a fost deviată de un jucător arădean periculos spre propria poartă, însă goalkeeperul oaspeților a respins balonul în corner.

În actul secund, gazdele au forțat victoria și, în minutul 75, Shayon Harrison (26 de ani) a fost aproape de deschiderea scorului, după ce a șutat puternic din întoarcere spre poarta lui Iacob, însă mingea a trecut puțin pe lângă poartă. Ulterior, același Harrison a reușit, de această dată, să deschidă scorul, după ce a deviat ușor o centrare din flancul stâng a lui Alin Roman.

Acesta a fost și golul care a decis victoria celor de la Poli Iași, prima după 6 runde din campionat fără succes.

În urma acestui rezultat, Poli Iași se află pe locul al 11-lea în SuperLigă, cu 22 de puncte obținute după 19 runde. De partea cealaltă, UTA Arad ocupă poziția a 12-a a ierarhiei, cu 22 de puncte obținute după 19 meciuri (arădenii au un golaveraj inferior ieșenilor).

VIDEO Rezumat Poli Iași - UTA Arad 1-0

Reacția lui Leo Grozavu, după eșecul cu Farul

La flash-interviul de după meci, tehnicianul celor de la Poli Iași s-a arătat nemulțumit de faptul că elevii săi au avut nevoie de 45 de minute pentru a intra în joc. Cât despre faza controversată din minutul 69, Grozavu nu a oferit un verdict, dar a pus o întrebare retorică.

"Din punctul meu de vedere, concluzia e una singură - ne-am prezentat cam târziu la joc. Am început meciul o repriză mai târziu. Meciul a început la 20, iar noi la 21. Ăsta e fotbalul.

La fotbal trebuie să joci ambele reprize, mai ales împotriva echipelor cu calitate. Nu pot să spun că Farul ne-a surprins, am lucrat la antrenamente anumite lucruri.

Aici nu mă pricep, nu vreau să vorbesc. Sigur, ar fi ușor să spun că da. La o asemenea fază aș fi fost curios ce s-ar fi întâmplat dacă s-ar fi petrecut în celalalt careu și n-ar fi fost acordat.

Chiar nu vreau să comentez. Eu am treaba mea, trebuie să antrenez echipa, nu să comentez arbitrajul", a spus Grozavu.

Gol Poli Iasi

Roman îi pasează în fața porții lui Harrison, iar atacantul englez deviază ușor mingea în poarta lui Iacob.

• 77 cg
    Cartonaş galben UTA

Mocovshi este avertizat.

• 75 oc
    Ocazie Poli Iasi

Roman scapă pe contraatac și avansează spre poarta adversă. Ulterior, mijlocașul îi pasează în adâncime lui Buș, care șutează pe jos, dar Iacob respinge cu piciorul.

• 74 cg

Freitas este avertizat.

• 72 oc

Harrison șutează puternic din întoarcere, însă balonul trece puțin pe lângă poartă.

• 70 s

Katanec este înlocuit de Buș.

• 70 s

Gheorghiță este înlocuit de Ștefanovici.