antrenament-cfr-6
Screenshot 2024-04-28 at 23.20.51
Obiectivele imediate trasate lui Dan Petrescu. ”Va fi directorul echipei”
profimedia-0828210622
Video Alex Mățan s-a calificat în finala Ligii Campionilor! A reușit două pase de gol și a fost eroul echipei
Rapid Rapid
2 - 1
Du 30.10.2022 21:00

Rapid - CFR Cluj 2-1. Meci incendiar în Giulești! Trupa lui Mutu învinge campioana

30.10.2022, 23:02

• Liga 2: CS Mioveni - Csikszereda, joi, 17:00, DGS 1

• Premier League: Chelsea - Tottenham, joi, 21:30, DGS 1

A fost o atmosferă superbă în Giulești la meciul câștigat de Rapid cu scorul de 2-1 în fața celor de la CFR Cluj, din etapa cu numărul 16 din Liga 1, partidă de la care nu au lipsit și fazele controversate.

În urma acestui rezultat, CFR Cluj se menține pe locul trei în clasament, cu un total de 28 de puncte, în timp ce Rapid se apropie la cinci puncte de liderul Farul.

Rapid - CFR Cluj 2-1. Adi Mutu a câștigat duelul cu Dan Petrescu

Yuri putea marca în minutul 3, dar Albu a reușit să respingă balonul. Giuleștenii au dat replica în minutul 8, când Grigore a reluat cu capul pe lângă poartă la centrarea lui Sefer.

Malele a trimis balonul în poarta lui Horațiu Moldovan în minutul 11, dar reușita sa a fost anulată pentru ofsaid.

Giuleștenii au deschis scorul în minutul 36 prin Cristi Săpunaru care a transformat un penalty obținut după o intervenție dură a lui Scuffet asupra lui Luckassen.

Ioniță a ratat o șansă imensă de gol în prelungirile primei reprize, când a șutat în blocajul portarului de la CFR Cluj din fața porții.

Ardelenii au restabilit egalitatea în minutul 54, când Karlo Muhar s-a înălțat foarte bine la centrarea lui Deac și a trimis cu capul în poarta lui Moldovan.

Totuși, în minutul 71, giuleștenii au trecut din nou în avantaj după ce Dugandzic l-a învins pe Scuffet de la unsprezece metri. Tot croatul a fost cel care a obținut penalty-ul după ce a căzut în careu în urma unui contact cu Andrei Burcă.

Kait putea marca și el pe final de meci, dar șutul său din interiorul careului a lovit bara laterală.

VIDEO Rezumatul partidei Rapid - CFR Cluj 2-1

Rapid București - CFR Cluj 2-1

Cele două grupări vor avea parte de o atmosferă "incendiară" în Giulești, acolo unde stadionul va fi arhiplin.

Bucureștenii vin după un meci foarte bun, tot pe teren propriu, cu Farul Constanța, încheiat la egalitate însă, 1-1. De cealaltă parte, clujenii au pierdut în grupele Conference League, 0-3, în deplasare, cu Sivasspor, iar în campionat au dispus de rivala din oraș, Universitatea Cluj, 2-1.

Diferența dintre Rapid și CFR Cluj este în acest moment de un punct în favoarea gazdelor, dar trupa lui Dan Petrescu are două restanțe de disputat, cu Hermannstadt și cu FCSB.

În tur, ardelenii s-au impus cu mare noroc, 1-0, după ce rapidiștii au ratat un penalty la ultima fază prin Alexandru Ioniță.

Clasament Liga 1

VIDEO REZUMAT CFR Cluj - Rapid 1-0, meci disputat în turul campionatului, ediția 2022/2023

Rapid Rapid
  • 90+7 final
  • 90+4 oc
    Ocazie Rapid

Kait șutează din interiorul careului, dar balonul lovește bara.

• 90+1 oc

Kait centrează în careu, dar Dugandzic nu reușește să trimită balonul în poarta ardelenilor.

• 89 s
    Schimbare Rapid

Luckassen este înlocuit cu Vojtus

• 80 oc

Dugandzic șutează de la marginea careului, dar balonul ajunge în brațele lui Scuffet.