mutu sapca
Adrian Mutu ”a răbufnit” înainte de Sepsi - CFR Cluj
Screenshot 2024-03-27 at 00.20.40
Video Mutu a văzut golul marcat de Ianis Hagi, dar altceva i-a atras atenția. ”Mi-a plăcut mai mult”
George Becali to Sell FCSB Soccer Team, Bucharest, Romania - 24 Apr 2023
Ofertă de ȘASE milioane de euro! Gigi Becali a dat răspunsul pe loc: ”Cu Dumnezeu nu negociezi”
Rapid Rapid
2 - 1
CS Mioveni CS Mioveni
Sb 17.09.2022 21:30

Rapid - CS Mioveni 2-1. Giuleștenii, la egalitate cu Farul în vârful clasamentului

17.09.2022, 23:30

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Rapid a suferit pe teren propriu în partida contra celor de la CS Mioveni, însă giuleștenii s-au impus cu scorul de 2-1 după un gol înscris de Luckassen în minutul 87.

Rapidiștii au ajuns astfel la egalitate de puncte cu Farul și sunt lideri în clasamentul Ligii 1, în timp ce CS Mioveni a rămas pe locul 15, cu doar șase puncte.

Giuleștenii au avut un gol anulat în minutul 9, când Sefer a centrat în careu, iar balonul a fost respins până la Papeau care a înscris cu o execuție imparabilă. Reușita acestuia a fost anulată de arbitrul Horia Mladinovici după analiza VAR.

Argeșenii au deschis scorul după doar câteva minute, la execuția cu capul a lui Adrian Scarlatache. Din minutul 34, echipa antranată de Flavius Stoican a evoluat în zece jucători, după eliminarea lui Pop.

Giuleștenii au restabilit egalitatea în minutul 39, când, după o centrare a lui Săpunaru, Costache a trimis cu capul până la Sefer care a marcat din fața porții.

Sefer putea marca și pe finalul primei reprize. Acesta a trimis pe sub Popescu, însă balonul a lovit bara laterală a porții lui Iustin Popescu.

După pauză, giuleștenii au irosit două șanse imense de gol prin Costache.

Rădescu o putea pune pe CS Mioveni în avantaj pe tabela de scor, însă a șutat în bara laterală.

Antonio Sefer a avut o șansă importantă de gol în minutul 67, însă Popescu a avut o paradă superbă, iar scorul a rămas neschimbat.

În minutul 80, Luckassen s-a înălțat și a trimis cu capul la centrarea lui Pănoiu, dar balonul a trecut pe lângă poarta argeșenilor. Totuși, după câteva minute, Luckassen a reușit să înscrie și le-a adus victoria giuleștenilor.

VIDEO Rezumatul partidei Rapid - CS Mioveni 2-1

Şi chiar dacă pe Stadionul Giuleşti vine CS Mioveni, formaţie care are numai şase puncte şi se află pe penultimul loc, Mutu şi staff-ul său nu au dormit prea bine în ultimele zile.

Se tem că jucătorii vişinii s-ar putea considera favoriţi cerţi şi că simpla prezenţă la meci le va aduce toate punctele. Dar în primul rând nu pot uita că sezonul trecut echipa a pierdut posibilitatea de a juca barajul pentru cupele europene din cauza umilinţei suferite la Mioveni, scor 2-3, când argeşenii au marcat în două rânduri imediat după ce Rapid egala. Plus că în returul sezonului regulat a fost 1-1!

Adi Mutu tratează cu foarte mare atenţie jocul cu Mioveni. Meciul cu Rapid este diseară, de la ora 21:30, Live Video pe Digi Sport 1

Operat de urgenţă de apendicită acută înaintea meciului U Craiova 1948-Rapid, scor 1-0, Adrian Mutu a revenit după numai două zile la echipă şi va fi pe banca de rezerve la meci.

Ne așteaptă un meci dificil pentru că jucăm cu o echipă care se apără foarte bine, care este foarte bună pe contraatac. Are 11 contraatacuri pe meci, de când a venit Flavius. Trebuie să fim foarte concentrați și trebuie să muncim foarte mult pentru a câștiga cele trei puncte.

Am văzut și am analizat în special ultimele două meciuri, în care au schimbat din nou sistemul și au revenit la un sistem cu trei fundași centrali. Au făcut un meci de muncă cu Sepsi, în care s-au apărat foarte bine și au reușit să câștige. Au pierdut cu U Cluj, dar au făcut un meci bun. De aceea spun că vom avea un meci în care vom munci foarte mult. Trebuie să stăm concentrați pentru a nu ne surprinde pe contraatac”, a declarat Adi Mutu la conferinţa premergătoare jocului.

Rezumat video CS Mioveni-Rapid 3-2, în play-out-ul sezonului 2021-2022

Flavius Stoican se arăta încrezător înaintea jocului cu Rapid

După meciul cu U Cluj, scor 0-1, Flavius Stoican, cel care a preluat echipa de la Alexandru Pelici, era mulţumit de jocul echipei şi convins că la partida cu Rapid va putea scoate mai mult.

"Una peste alta, ca și joc, ca și implicare, ca și situații, eu cred că meritam mai mult. Mi-a fost teamă că vom fi precipitați în fața porții și asta s-a și întâmplat.

Cred că dacă vom continua în ritmul acesta, cu acest joc, sunt convins că vom arăta mai bine. Cu toată sinceritatea vă spun, astăzi cred că am pierdut nemeritat. (n.r. despre meciul cu Rapid) Întâlnim o echipă care joacă fotbal, cu un public minunat. Dar, cu siguranță, celor de la Rapid nu le va fi ușor", a spus Flavius Stoican, după meciul cu U Cluj.

Ce a spus Justin Papeau despre jocul Rapid-Mioveni

"Echipa (n.r. Rapid) are un parcurs foarte bun, dar campionatul este lung, au trecut doar 10 etape. Deocamdată nu se poate discuta despre titlu. Noi ne dorim să rămânem cât se poate de sus, dar pentru asta trebuie să câştigăm fiecare meci", a afirmat, vineri, Justin Papeau, într-o conferinţă de presă.

Fotbalistul francez a spus că şi-ar dori o victorie în partida cu CS Mioveni, de sâmbătă, care să fie un cadou de revenire a antrenorului Adrian Mutu, după operaţia de apendicită suferită la finalul săptămânii trecute.

"Va fi un meci foarte important pentru noi. Suntem pregătiţi pentru acest meci, vom încerca să facem totul pentru a-l câştiga. Important este să dau tot ce pot pentru echipă şi dacă voi reuşi să înscriu va fi şi mai bine pentru că cea mai importantă este victoria.

S-a simţit foarte mult absenţa lui Adrian Mutu la meciul cu Craiova, revenirea lui la antrenamente a fost ca o bulă de oxigen pentru noi. Şi mi-aş dori o victorie mâine, să fie un cadou pentru el", a mai spus Papeau.