FOTBAL:CSMS IASI-STEAUA BUCURESTI, LIGA 1 (28.05.2015)
S-a decis! După ce meci primește FCSB trofeul de campioană, dacă triumfă în SuperLigă
FOTBAL:CFR CLUJ-FCSB, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (14.04.2024)
FCSB a învins-o pe CFR și poate fi campioană matematic peste doar șapte zile! Calculele: toate rezultatele de care are nevoie

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Partida dintre Rapid și Sepsi, de pe stadionul Giulești, s-a încheiat la egalitate, scor 0-0, în etapa a opta din play-off-ul SuperLigii.

În clasamentul din play-off, Rapid ocupă a cincea poziție , cu 35 de puncte, la o lungime în urma celor de la Universitatea Craiova, în timp ce Sepsi este ultima clasată, cu 26 de puncte.

Rapid - Sepsi 0-0. Giuleștenii rămân pe locul cinci în clasamentul din play-off

În prima repriză, covăsnenii au controlat jocul și au pus pericol la poarta giuleștenilor. Moldovan a avut o intervenție bună la șutul lui Ștefănescu din interiorul careului. Apoi, Matei l-a găsit pe același Ștefănescu cu o pasă superbă, acesta a șutat, însă Junior Morais a respins foarte bine.

Singurul șut la poartă al Rapidului a fost în minutul 38, când Junior Morais a trimis din afara careului. Pe finalul primei reprize, Rondon a trimis cu capul pe lângă poartă.

În repriza secundă, giuleștenii au pus presiune la poarta adversă, iar Sefer a trimis periculos din lovitură liberă. Aceași Sefer putea deschide scorul în minutul 50, cu un șut de la marginea careului.

Pănoiu a irosit și el câteva șanse importante de gol. Mai întâi, în minutul 69, a trimis puțin pe lângă poartă. Mai apoi, l-a pus la treabă pe Niczuly, cu două șuturi puternice.

Safranko a irosit o ocazie importantă în minutul 68, când a trimis pe lângă poartă. Pe final, Luckassen a irosit și el o șansă importantă de gol.

VIDEO Rezumatul partidei Rapid - Sepsi 0-0

Meciul din Giulești o găsește pe Rapid pe penultimul loc in play-off. Trupa lui Adrian Mutu are 34 de puncte după primele 7 etape.

Alb-vișiniii au avut un start dezamăgitor de play-off, urmat de două victorii sonore cu FCSB, scor 1-0 și cu CFR Cluj, scor 3-1

Însă, după ce rapidiștii au învins vicecampioana, respectiv campioana României, a urmat un eșec de proporții cu liderul play-off-ului.

Rapid a fost surclasată de Farul, scor 2-7, și va căuta să spele rușinea la meciul cu Sepsi, în fața suporterilor din Giulești.

Rapid - Sepsi, Live Video, 20:30, Digi Sport 1. Oaspeții, pe ultimul loc în play-off-ul SuperLigii

De partea cealaltă, Sepsi este ocupanta ultimului loc din play-off. Formația din Sfântu Gheorghe nu are decât 25 de puncte și nu mai poate spera la podium.

În plus, echipa lui Cristiano Bergodi nu a mai câștigat de 4 meciuri încoace. Interesant este că singurul triumf din play-off pentru Sepsi a fost chiar împotriva Rapidului, scor 2-0.

În cele două partide din sezonul regulat, Rapid s-a impus în deplasare, scor 2-1, iar apoi pe teren propriu, scor 3-0.

Ambele echipe au parte de două superlative nedorite în play-off: Rapid are cea mai slabă apărare (16 goluri primite), în timp ce Sepsi are cel mai ineficient atac (8 goluri marcate, la egalitate cu CFR Cluj).

Rapid Rapid
Sepsi Sepsi
  • 90+4 final
  • 90+4 oc
    Ocazie Rapid

Luckassen șutează din unghi, dar mingea trece pe lângă poartă.

• 87 s
    Schimbare Rapid

Dugandzic este înlocuit cu Luckassen.

• 86 oc
    Ocazie Sepsi

Safranko șutează periculos din interiorul careului, însă asistentul ridică fanionul.