FOTBAL:FARUL CONSTANTA-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (19.04.2024)
Video Hagi, despre noua ”perlă” de la Farul. ”Are mult talent, știe cu mingea, vede golul”
FCSB v FC Nordsjaelland - UEFA Europa Conference League, Bucharest, Romania - 10 Aug 2023
Reacție vehementă, după ce Florinel Coman a ales să plece de la FCSB în Qatar: ”Mi se pare strigător la cer!”
Etapa 5 Liga a 2-a: Corvinul Hunedoara-Mioveni
Play-off
Rapid Rapid
2 - 3
FCU 1948 Craiova FCU 1948 Craiova
Lu 09.05.2022 20:30

Rapid - U Craiova 1948 2-3. În minutul 90, era 1-2. Adrian Mutu, primul eșec pe banca giuleștenilor

09.05.2022, 22:10

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Rapid a pierdut dramatic, cu 2-3 meciul cu U Craiova 1948, în etapa a opta din play-out. În minutul 90 era 1-2. Mutu, primul eșec pe banca giuleștenilor.

Rapid - U Craiova 1948 2-3. În minutul 90, era 1-2

Giuleștenii au controlat startul meciului și au deschis scorul în minutul 8, prin autogolul cu călcâiul marcat de Diallo. A urmat apoi ocazia uriașă a lui Rareș Ilie, care a scăpat singur cu portarul.

Pe finalul primei reprize, oltenii au egalat prin Compagno. Nici bine nu a început repriza secundă, că oltenii au și obținut un penalty, la un duel dintre Bauza și portar, iar Compagno a transformat prin panekna lovitura de pedeapsă.

Rapidul a forțat egalarea, iar șutul lui Rareș Ilie a fost respins de portar de la rădăcina barei. A urmat ocazia lui van Durmen, iar la cealată poartă, lovitura de cap a lui Ioniță nu a nimerit ținta, apoi șutul lui rareș Ilie a fost prea slab.

Rapid - U Craiova 1948 2-3. Giuleștenii mai au șanse să prindă barajul pentru cupele europene

Nici Junior Morais nu a pus suficientă forță într-o execuție, iar apoi același Ioniță și-a bătut joc de o centrare perfectă. Celălalt puști de perspectivă al giuleștenilor, Rareș Ilie, a șutat apoi spectaculos, în minutul 68, dar portarul Popa a respins din vinclu.

Când meciul părea încheiat, giuleștenii au primit un penalty în minutul 90, iar Albu l-a transformat. Însă scorul final a fost stabilit de Baeten, în minutul 90+5.

VIDEO cu rezumatul meciului Rapid - U Craiova 1948 2-3:

Rapid îşi poate asigura în această seară locul pentru aşa-zisul baraj "pre Europa" dacă va învinge pe U Craiova 1948.

Dacă giuleştenii vor câştiga, nu va mai conta ce se va întâmpla în ultima etapă în celelalte două meciuri pe care le vor juca echipele care se luptă pentru locurile 7 şi 8 din play-out şi rămâne de văzut doar cine îi va fi adversară.

Rapid - U Craiova 1948, Live Video Digi Sport 1, 20:30

Înaintea partidei din această seară, de pe Stadionul Giuleşti, Rapid şi Sepsi au câte 39 de puncte, iar Botoşaniul are 38, însă vişiniii au un meci mai puţin disputat.

Locurile 7 şi 8 vor disputa un baraj pentru ca apoi învingătoarea să joace cu echipa din play-off clasată pe ultimul loc european.

Din România, campioana va merge în Liga Campionilor, iar alte trei echipe în Conference League. Două din campionat, iar al treilea loc este destinat câştigătoarei Cupei României.

Dacă trofeul este câştigat de echipa clasată pe locul 3 (cum este acum Universitatea Craiova), atunci barajul va fi disputat de locul 4, adică Voluntari sau Farul, cu echipa din play-out.

Oltenii, o adevărată sperietoare pentru giuleşteni. Rapid - U Craiova 1948, Live Video 20:30, Digi Sport 1

Numai că pentru Rapid, oltenii reprezintă o advărată sperietoare. U Craiova 1948 i-a învins pe giuleşteni de câte ori i-a prins sezonul trecut în Liga a 2-a.

A fost 5-0 în campionat, după care Napoli a fost dat afară de la echipă!, pentru ca ulterior oletnii să învingă şi atunci când jocul nici nu mai conta, scor 3-1, pentru că ambele echipe erau promovate.

Iar în Liga 1 a fost un 0-0, la Mioveni, şi un 3-2 în Bănie, după ce Rapid a deschis scorul, dar oltenii au avut o revenire spectaculoasă.

Gol FCU 1948 Craiova

După o fază lucrată de bauza, mingea sare la Baeten, care înscrie cu un șut la colțul lung.

• 90+2 gp
    Gol din penalty Rapid

Albu transformă lovitura de pedeapsă.

• 90 p
    Penalty

După o centrare în careu a lui Dragoș Grigore, Vojtus cade în duel cu Diallo și arbirul acordă penalty.