Reacția lui Emil Boc, imediat după ce U Cluj a învins-o a treia oară consecutiv pe CFR
articol scris de Digi Sport01.04.2025, 09:20
”U” Cluj a reușit să o învingă pentru a treia oară în acest sezon pe CFR Cluj, 1-0 în etapa a doua a play-off-ului.

Europa League: Braga - CFR, joi, 21:30, DGS 1
Conference League: Spartak Trnava - Universitatea Craiova, joi, 21:30, DGS 2
Unicul gol al partidei a venit în minutul 43 și a fost semnat de Blănuță, care l-a învins pe Hindrich cu o finalizare din șase metri.
Emil Boc, după U Cluj - CFR 1-0: ”Nota 10!”
Emil Boc (58 de ani), primarul Clujului (și cel care finanțează clubul Universitatea Cluj prin fonduri ale instituției pe care o administrează) a fost pe stadion luni seară la derby-ul orașului pe care îl conduce. Acesta s-a declarat încântat de jocul prestat de cele două echipe.
”`U` - CFR 1-0!
Clujul fotbalistic de nota 10!! Asta înseamnă să ai două echipe din Cluj în play-off! Bravo, Cluj! Felicitări, `U`, Respect, CFR!”, a fost mesajul lui Emil Boc postat pe pagina sa de Facebook.

Radu Constantea, după U Cluj - CFR Cluj 1-0: ”E prea mult pentru noi să ne propunem să câștigăm campionatul”
După confruntarea de pe ”Cluj Arena”, Radu Constantea a intrat în direct la Digi Sport, iar oficialul ”Șepcilor Roșii” s-a declarat extrem de încântat de victoria obținută de elevii lui Ioan Ovidiu Sabău în fața ”Feroviarilor”.
Chiar dacă U Cluj s-a apropiat la doar 3 puncte de liderul SuperLigii, Universitatea Craiova, președintele de la Universitatea Cluj a transmis că obținerea titlului de campioană este un obiectiv prea îndrăzneț pentru ”Studenți”, cel puțin pentru moment.
”E o victorie extrem de importantă pentru noi și pentru suporteri. Am pornit din liga a 4-a acum 9 ani, iar acum am ajuns să câștigăm de 3 ori în fața CFR-ului.
Avem cel mai mare brand sportiv din istoria Transilvaniei și sper să o ținem tot așa și să creștem. Mă bucur că au fost 23.000 de oameni la meci.
Vreau să le mulțumesc suporterilor pentru că au dat dovadă de civilizație la un nivel ridicat. A fost o atmosferă bună. Vrem să păstrăm această rivalitate doar la nivel sportiv.
Cu Neluțu am prelungit pentru 2 ani. Nu a fost foarte greu la negocieri și să îl convingem. Vrem să creștem nivelul și să ne consolidăm poziția în play-off. Noi ca și echipă, avem nevoie de genul aceasta de meciuri.
E prea mult pentru noi să ne propunem să câștigăm campionatul. E greu din punct de vedere al bugetului, pentru că nu avem un investitor.
Încercăm să atragem alături de noi oameni care să investească. Noi avem ca obiectiv să mergem în play-off. Oamenii de afaceri din Cluj sunt mai 'low-profile'”, a declarat Radu Constantea, în cadrul emisiunii ”Digi Sport Special”.
VIDEO cu rezumatul meciului U Cluj - CFR 1-0
Etichete: u cluj - cfr , play off , emil boc
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News

Amenzi uriașe, de până la 100.000 lei pentru românii care construiesc garaje, șoproane, grajuri sau...