Exclusiv ”Ce ai învățat din episodul cu Albu?”. Andrei Broza a vorbit despre escapada de la Iași! Mesajul de la Gică Hagi
Sepsi Sepsi
1 - 2
Sb 20.05.2023 20:30

Sepsi - CFR Cluj 1-2. Trupa lui Dan Petrescu, 5 puncte avans față de Universitatea Craiova

20.05.2023, 22:30

• Liga 2: CS Mioveni - Csikszereda, joi, 17:00, DGS 1

• Premier League: Chelsea - Tottenham, joi, 21:30, DGS 1

Partida dintre Sepsi și CFR Cluj s-a încheiat cu victoria echipei pregătită de Dan Petrescu, scor 2-1, în etapa a noua din play-off-ul SuperLigii României.

Astfel, CFR Cluj este pe locul trei în clasamentul din play-off, cu 42 de puncte, la cinci avans față de Universitatea Craiova, care se va duela cu Rapid în etapa a noua.

Sepsi - CFR Cluj 1-2. Clujenii, tot mai aproape de Europa

Prima șansă importantă de gol le-a aparținut elevilor lui Dan Petrescu în minutul 5, Bîrligea a șutat cu stângul din interiorul careului, însă Began a scos de pe linia porții.

Câteva minute mai târziu, covăsnenii au dat replica prin șutul lui Ion Gheorghe de la marginea careului, dar Scuffet intervine salvator.

Jucătorii de la CFR Cluj au cerut penalty în minutul 17, după un duel între Petrila cu Ninaj, însă arbitrul a lăsat jocul să continue.

Varga a irosit o ocazie importantă în minutul 26, când a trimis peste poartă, iar ardelenii au deschis scorul câteva minute mai târziu, cu o execuție frumoasă a lui Claudiu Petrila.

Covăsnenii au restabilit egalitatea pe finalul primei reprize, după o eroare în defensiva lui Petrescu și o execuție perfectă a lui Tudorie din interiorul careului.

După pauză, Boateng a l-a învins pe Began, însă reușita sa a fost anulată pentru ofsaid. Cristi Manea l-a încercat pe portarul covăsnenilor cu un șut de la distanță câteva minute mai târziu.

În minutul 82, formația pregătită de Dan Petrescu a trecut în avantaj când Janga a înscris din apropierea porții, după o respingere greșită a lui Began.

VIDEO Rezumatul partidei Sepsi - CFR Cluj 1-2

Cei de la Sepsi nu mai au nicio șansă de a urca în clasament și termină play-off-ul pe poziția a 6-a. De cealaltă parte, cei de la CFR Cluj încă au un obiectiv și luptă pentru locul al treilea în clasament, cel care ar duce la meciul de baraj pentru cupele europene.

Totuși, în cazul în care Sepsi nu va câștiga finala Cupei României cu Universitatea Cluj, atunci poziția a 4-a din play-off va fi cea care va juca barajul pentru cupele europene cu învingătoarea partidei dintre U Craiova 1948 și FC Voluntari.

Sepsi - CFR Cluj LIVE VIDEO, ora 20:30, pe Digi Sport 1. Gazdele termină play-off-ul pe locul 6

În sezonul regulat, clujenii s-au impus pe teren propriu, 2-1, și au remizat în deplasare, 2-2. Trupa lui Dan Petrescu a mai învins-o o dată pe Sepsi, 2-1, în play-off, însă a mai existat o confruntare între cele două, în semifinalele Cupei României.

Acolo, Cristiano Bergodi și formația sa au câștigat, 3-0.

Gol CFR Cluj

Petrila șutează de la distanță, Began reușește să respingă, dar Janga trimite balonul în plasă.

• 79 s

Birligea este înlocuit cu Maglica.

• 79 s
    Schimbare Sepsi

Gheorghe este înlocuit cu Rondon.

• 79 s

Rodriguez este înlocuit cu Francisco Junior.

• 75 cg

Manea este avertizat.

• 71 oc
    Ocazie Sepsi

Păun șutează de la marginea careului, dar balonul trece puțin pe lângă poartă.

Ocazie CFR Cluj

Cristi Manea șutează din prima din afara careului, dar balonul trece peste poartă.

• 49 fm
    Fază meci

Began intervine bine la șutul lui Manea, dar Boateng ajunge la balonul respins și înscrie, dar golul este anulat pentru ofsaid.

Yuri este înlocuit cu Țîru.

• 45+5 fr1
  • 45+1 cg

Cvek este avertizat.

• 43 g
    Gol Sepsi

Tudorie primește balonul în interiorul careului, defensiva ardelenilor este dezorganizată, jucătorul lui Sepsi are timp să își potrivească șutul și îl învinge pe Scuffet cu o execuție în forță.

• 36 oc

Ion Gheorghe șutează puternic peste poartă, dintr-o poziție ideală, în fața porții.

• 33 g

Petrila ajunge la un balon respins la marginea careului celor de la Sepsi și șutează puternic cu dreptul în dreapta lui Began.

• 32 s

Camora este înlocuit cu Peteleu.

• 26 oc

Jonathan Rodriguez îi pasează lui Varga, care pătrunde în careu și șutează în forță peste poartă.

• 18 cg

Yuri este avertizat.

• 17 fm
    Fază meci

Clujenii cer penalty, după ce Petrila cade în careu în urma unui duel cu Ninaj, dar centralul lasă jocul să continue.

• 9 oc

Tudorie îi lasă mingea lui Ion Gheorghe, care șutează de la marginea careului, însă Scuffet are o intervenție bună.

• 5 oc

Bîrligea șutează cu stângul din interiorul careului, dar Began reține de pe linia porții. Asistentul ridică fanionul.